Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 01 Ekim 2014
Mustafa KOCA
Mustafa KOCA kimdir?
1955 Yılında Mersin, Musalı Köyü'nde doğdum. ODTÜ Kimya Mühendisliği Fakültesinden mezunum. Tarımda ve Gıdada kullanılan Kansere neden olan Kimyasallara şiddetle karşıyım... Çocuklarda Zihinsel Gelişimin yapılandırılmasını anlatan KELEBEK TERBİYECİSİ ve tarım uygulamaları ile kanser arasındaki ilişkiyi anlatan TOPRAĞIN ÖLÜM ÇIĞLIĞI isimli yayınlanmış iki tane kitabım var... Yerel Gazetelerde KANSERLE ilgili çok sayıda makalem yayınlandı...
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Din Yalnızca Kitaptan İbaret Değildir
Öncelikle belirtmeliyim ki ilahi dinler yalnızca peygamberler vasıtasıyla gönderilmiş kitaplardan, peygamberlerin söyledikleri güzel sözlerden, sünnetlerden ibaret değildir. Bütün peygamberler bilime önem verdiler. Peygamber efendimiz (S.A.V) ‘'İlim Çin'de de olsa gidip alın'' demiştir.

İnsanı yüceltecek olan gerçek değer, Yaratan'ı evrende kurduğu düzen ile idrak edebilmektir.  

İçinde yaşadığımız dünyanın doğal yapısında bir tek değeri değiştirdiğinizde, doğa dengesini tekrardan kurmak için birçok değeri değiştirir. Doğada gerçekleşen değişimler belli bir düzene göre gerçekleşir. Bu değişimlerin oluşması belli kurallara göre gerçekleşir. Bilim dilinde bu kurallara kanun denilir. Bir çubuğun iki ucuna eşit kütleli iki cisim asarsanız, çubuğun tam orta noktasından tutmazsanız sistemi dengeye getiremezsiniz. Çubuğun uçlarına sonsuz değişik kütleler asabilirsiniz, oluşturacağınız sistemde her farklı durum için denge noktası farklıdır. Sonsuz tane değişken için sonsuz tane denge noktası bulursunuz.

Evrende herhangi iki yaprağın birbirlerine benzemediğini görürsünüz. Seçeceğiniz herhangi iki hücrenin metabolizma faaliyetleri birbirleriyle aynı değildir, her insanın parmak izinin farklı olduğu gerçeği gibi.

En yüce değerlerden birisi kul hakkıdır. Allah ‘'bana kul hakkıyla gelmeyin'' diyor. Şöyle çevrenize bir bakın. Özellikle din alimi dediğimiz insanların hemen hepsinin varlıklı olduğunu görürsünüz. Bir adam üretmeden besleniyorsa yediği kul hakkı değildir de nedir?

Kendisini ulema görenlere bir sorun bakalım Allah'ın kurduğu dengeden ne kadar haberleri var?

Bir sorun bakalım bu kanunlardan hangisini keşfedip de insanların yaşamını kolaylaştırmışlar?

Kur'anın ayetlerini Arapça okumak, dini anlamak yaşamak için yeter mi? İslamı öğrenmek için insanları mutlaka Arapça'ya yönlendirmek, Allah'ın Arapça'dan başka dil bilmediğini ima etmekten başka nedir?

İnsanla Allah arasında olan bir iletişime hiç kimsenin müdahale hakkı olmadığı gibi, hiç kimsenin hiç kimseyi rengi, dili, dini, inancı için aşağı görme hakkı da yoktur.  

Din yalnızca kitaba inanmak, ibadet etmek değildir. Yaratan'ı anlamak, onun sonsuzluğunu görmek için evrendeki dengelerin nasıl kurulduğunu da görebilmektir.

Kendisine ilim adamı diyen adam eğer toplumun daha rahat yaşaması için Allah'ın kurduğu dengeleri görüp insanları bilgilendiremiyorsa hocalığı yarımdır. Az bilen doktor candan, az bilen hoca imandan eder.

Bir işi bilen yapar, az bilen akıl verir, bilmeyen eleştirir.

Dinimiz yalnızca kitaptan ibaret değildir. Dinimiz çalışmayı, üretmeyi emreder.
Yalan söylemeyi hiçbir din kabul etmez.

Haksız kazanç haramdır.

   
2014-09-11
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  YORUMLAR 1 sayfada toplam 2 yorum
Mustafa Koca
2014-09-29 19:20:31    ip: 95.7.209.2???
Mine Hanım izniniz olursa bu güzel yorumunuzu facebook hesabımda paylaştığım yazımın altında yorumunuz olarak paylaşmak istiyorum. Gerek ilginize, gerekse konuyla ilgili yorumunuza teşekkür ederim... Saygılarımla
.......................................................................................................................................................................
Mine Törüner
2014-09-28 12:19:24    ip: 94.120.128???
Sayın Koca , din ile ilgili yanlış olan algıya , ben de katılıyorum . Siz de çok güzel özetlemişsiniz . Bazıları tarafından , şekilcilik olarak uygulanmak istenen din anlayışı ; asıl olması gereken inanç sistemine ters düşmektedir . Zira , gerçek dindar , ahlak dediğimiz hak-hukuk , merhamet ve kısaca vicdan dediğimiz olgulara sahip insan demektir . Dinin kurallarını yerine getirmekle birlikte ; asıl inanç Yaratanın yarattıklarını anlamamız , o muazzam düzende her şeyin nasıl mükemmel işlediğini görmemiz lazım . Ancak , şunu da düşünüyorum ki ; insanoğlu olmasaydı bu dünya hiç şaşmadan yaşamını sürdürecek , her şey ALLAH'ın formülü ile denge içinde olacaktı . Ama şimdi , insanoğlu doğa ile barışık , toplumlar kendi içlerinde ve aralarında ahlaklı olamıyorlar . Kısacası , Doğayı sever ve korur , ahlaklı olmayı öğrenirsek ; din bizim için bu olmalı . Okullarda da bunlar uygulanmalı .
.......................................................................................................................................................................
1
yazarın diğer yazıları