Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 01 Eylül 2015
Ş.Mehmet ÇET
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Davutoğlu ve Çözüm Süreci
Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan'ın 2013 yılında Barış ve Kardeşlik projesi kapsamında başlattığı çözüm süreci amacına ulaşacağı beklentileri her geçen gün daha da belirginleşiyor.  

Çözüm Süreci'nde atılan adımların başından itibaren terörün durması, örgütün silahlarını bırakıp yurtdışına çıkması ve yapının tasfiye edilmesi gibi aşamaları kapsadığı bilinen, bu sürecin bugün başarmış olduğu en önemli mesele,  kanın ve şiddetin durdurulmuş olmasıdır. 

Zaman içersinde süreci baltalamak isteyen yapılara karşın hükümet kanadı ve Abdullah öcalanın açıklamaları sürecin devamı yönünde büyük bir ivme kazandıracağı kesindir.

Yeni Başbakan Davutoğlu'nun süreç ile ilğili 16 Mart 2013'te, Öcalan'ın Nevruz mesajından 5 gün önce Diyarbakır'da ‘büyük değişimden' söz ederken bir yerde

Şöyle demiş:

"Şimdi yapmamız gereken insanoğlunun yaptığı her şeye saygı duyan bir kültür oluşturmaktır. İnsan onurunu hak eden yeni bir kültür inşaa etmeliyiz. İkincisi kimliğimiz konusunda hiçbir tereddüde yer bırakmadan ortak zeminde buluşmalıyız. Tarihi parçalamaya kalkarsanız her şeyi yıkarsınız. Artık Uluççulukla hesaplaşma dediğimde çok eleştiri aldım. Ulusçulukta tarihdaş olma fikrimiz zayıflatıldı. Bizim dış politikamızın ana unsuru budur. Kim ne derse desin nerede bir tarihdaşımız varsa o bizim dış politikamızı oluşturur. Bizim restorasyonumuz diğer ülkelerde domino etkisi yapıyor"

27 Ağustos 2014'teki Ak Parti kongresinde Ahmet Davutoğlu, yeni dönemde kuracağı hükümetin yol haritasını çizecek 9 maddelik bir manifesto açıkladı.

Bu başlıklardan biri doğrudan Kürt sorununa nihai çözüm getirmeyi hedefleyen çözüm süreci ile ilgiliydi.

 Ve şöyle dedi:

'Devletler ve milletler ancak ve ancak aidiyet bilinciyle ayakta dururlar. Eğer bir toplumda aidiyet bilinci zayıflamışsa devlet bir grup vatandaşını dışlamışsa, ötekileştirmişse o andan itibaren o devletin ayağa kalkması, o milletin felah ve sükûn bulması mümkün değildir'

Sonra ekledi: ' Bizim iktidar olduğumuz Türkiye'de hiç kimse, şu veya bu gerekçeyle bir daha ötekileştirilmeyecek.'

Davutoğlu'nun başbakan olarak önünde bulacağı en önemli dosya çözüm sürecinin kaderi ile ilgili olacak.

 Çözüm süreci başarıya ulaşmadan Yeni Türkiye hedefinden bahsetmek mümkün değil.

Çözüm sürecinin hedeflerine ulaşması için Türkiye'nin bu yeni döneminde Davutoğlu'nun sahip olduğu görüşünün hayata geçirilmesi, memleket için büyük bir kazanım olacaktır.


Günün sözü : Kim ne derse desin, Türkiye toplumu barışın değerini kavramıştır. Ve bundan sonra ölüme yatırım yapan herkes kaybedecektir.

Esen kalın.


Facebook: mehmetcet21

Twitter : mehmetcet21

Mehmetcet21blogspot.com


   
2014-09-13
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları