Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 17 Eylül 2014
Gürbüz BATTAL
Gürbüz BATTAL kimdir?
1951 Sarıkamış Yeniköy doğumlu. 1969 yılında Kars Kâzım Karabekir İlköğretmen Okulu’ndan mezun oldu. Manisa’da 37 yıl sınıf öğretmenliği yaptı. 2006 yılında emekli oldu. 6 yıldır Manisa Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi'nde sınıf öğretmenliği yapıyor. Evli, üç çocuk babası, dört torun dedesi.
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
O buzlu sular boşuna mı döküldü?
ALS hastalığına dikkat çekmek için binlerce kişi kameralar önünde başlarından aşağıya buzlu su ( ne kadar doğrudur bilemiyorum) döktü ve başka kişilere meydan okudu.

Bu kampanyaya kimler katılmadı ki? Dünyanın en zenginlerinden sanatçısına, müzisyeninden futbolcusuna ve siyasilerine kadar her kesimden insan bu kampanyaya destek verdi.

ALS hastalığı, merkezi sinir sisteminde, omurilik ve beyin sapı adı verilen bölgede motor sinir hücrelerinin ( nöronların) kaybından ileri gelen bir hastalıktır. Bu hücrelerin kaybı kaslarda güçsüzlük ve erimeye yol açar. Kaslardaki zayıflık ellerde veya bacaklarda, ağız ve yutak bölgesinde ya da dilde başlayabilir ve sürekli ilerleyerek yayılır. Bu yayılma, konuşma ve yutma güçlüğüne, yüz ve dil felcine neden olabilir.

ALS hastalığında zihinsel fonksiyonlar ve bellek bozulmaz.

Bu hastalığa yakalananlar 3-5 yıl yaşayabildikleri gibi daha uzun süre de yaşayabilirler.

ALS hastalığının tedavisi yoktur. Ancak hayvanlar üzerinde bazı deneyler yapılmaktadır.

Bu kampanya, ABD'nin kuzeyinde ' ALS için başından aşağı bir kova su dök' sloganıyla başlayarak sosyal paylaşım platformlarında hızla yayıldı.

Bu kampanya ile bu hastalık hakkında farkındalık yaratma ve araştırma için bağış toplama amaçlanıyor. Bu amaçla çok sayıda bankada yardım hesapları açıldı. Konserler verildi, futbol maçları düzenlendi.

Kampanyaya göre katılımcı, ya ülkesinde bulunan ALS derneğine bağış yapıyor ya da başından aşağı bir kova buzlu su döküyor. Katılımcının meydan okuduğu 3 kişi de 24 saat içinde bağış yapmak ya da başından aşağı buzlu su dökmek zorunda.

Bu kampanya ne yazık ki bizde ALS hastalığına dikkat çekmekten çok sanatçıların reklamına dönüştü. Su dökme işi TV ekranlarında yayınlanmaya başlayınca çoğu, pili bitmiş sanatçı takımının şovuna dönüştü. Kimi giyinik kimi yarı çıplak, kimisi mayolu, kimisi havuz başında kameralar karşısında tepelerinden aşağı su döktü. Şöhret sarhoşluğu ile ' Ben yaptım sıkıysa sen de yap' rekabetine dönüşerek eğlence aracı haline geldi.

Kameralar önünde kafasından aşağı buz dökenler sosyal medyada gündem işgal edip kısa süreliğine de olsa şöhret olmaya çalışırken TV ekranlarında meydan okuyup yardım zamanı toz olanların sayısı da bir hayli fazlaydı.

ALS derneklerinin 10 yılda toplayamadığı yardımın onlarca katı yardım toplandı. Toplandı toplanmasına ama binlerce kişinin başından aşağı su dökerek katıldığı kampanyada toplanan paralarının önemli bir bölümünün maaşlara ayrıldığı bildiriliyor. Hem az buz değil birer servet değerinde para. 

Toplanan yardım parasından ALS birliği mali işler sorumlusunun 201 bin 260 dolar,  Kamu Politikası Sorumlusunun ise 182 bin 862 dolar aldığı basına yansıdı.

Diğer bir hesaplamayla toplanan paraların ancak yüzde 27'si araştırmalara, yüzde 7'si yönetim maaşlarına, yüzde 14'ü hasta ve kamu hizmetlerine, yüzde 32'si toplumu bilgilendirme ve profesyonel eğitime, 5 milyon doları ailelere destek amacıyla ayrılmış.

Her zaman her yerde olduğu gibi burada da birileri ALS hastaları için toplanan yardım paralarını şu veya bu şekilde iç ediyor. İnsanların yardım duygularını köreltiyor.

Durum bu olunca, acaba bunca insan o buzlu suları boşuna mı başından aşağı döktü?  

Kalın sağlıcakla...
 


   
2014-09-14
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları
- Her şey dahil