Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 30 Eylül 2014
Mustafa KOCA
Mustafa KOCA kimdir?
1955 Yılında Mersin, Musalı Köyü'nde doğdum. ODTÜ Kimya Mühendisliği Fakültesinden mezunum. Tarımda ve Gıdada kullanılan Kansere neden olan Kimyasallara şiddetle karşıyım... Çocuklarda Zihinsel Gelişimin yapılandırılmasını anlatan KELEBEK TERBİYECİSİ ve tarım uygulamaları ile kanser arasındaki ilişkiyi anlatan TOPRAĞIN ÖLÜM ÇIĞLIĞI isimli yayınlanmış iki tane kitabım var... Yerel Gazetelerde KANSERLE ilgili çok sayıda makalem yayınlandı...
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Fazla Kilolardan Diyet Yapmadan Kurtulun
Fazla Kilolarınızdan Diyet Yapmadan Kurtulabilirsiniz
(Beyin enerjinizi doğru harcayarak kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.)

Siz hiç dünya harikası gördünüz mü? Ya da şöyle sorayım sizin harika olmayan bir varlık görmediğiniz her hangi bir an var mıdır?

Siz, yanlış duymadınız siz, dünyanın en harika varlığısınız. Daha da özele inelim her bir hücreniz, dokunuz, sisteminiz, sistemleriniz, organlarınız ve organizmanız bütün olarak, dünyanın en harika varlıklarıdır.

Vücudumuzdaki hücrelerin her birinin iki türlü fonksiyonu vardır. Bunlardan birisi kendi metabolizma faaliyetini sürdürmek, diğeri ise içinde yaşadığı dokunun faaliyetinin sürebilmesi için aldığı emirleri yerine getirmektir.

Hücrelerin metabolizma faaliyetlerinin nasıl düzenleneceği DNA'larında kodlanmıştır. İçinde bulunduğu bildik durumlara göre işlevini sürdürür. İnsan bedenindeki hücreler kullanabileceği madde (elementler, vitaminler, enzimler) olduğu sürece bedenin ihtiyacı olan her türlü kimyasal maddeyi üretebilecek yetenektedir. (İşte bu nedenle beslenmemizi çeşitlendirmek zorundayız.)

Bir de vücuttaki tüm metabolizma faaliyetlerini kontrol ve koordine eden sinir sistemi ile salgı sistemi vardır. Vücutta her hangi bir organın gereksinimi olan kimyasallar sinir hücreleri aracılığıyla beyine, ya da ilgili merkeze iletilir. İlgili merkez durum değerlendirmesi yapar salgı sitemini uyarır. İlgili hücreler gerekli salgıları salgılarlar vücut sağlıklı bir biçimde yaşamını sürdürür.

Beyin, ya da ilgili merkezi uyaran sinirler, ilgili merkezden salgı sistemine uzanan sinirler, ya da salgı bezleri arasında bir kopma olduğu durumlarda hücreler vücudun ihtiyacı olan salgıları salgılamaz, vücudun dengesi bozulur. Kısaca dengesi bozulan beden kilo alır.

Eğer psikolojik bir sorun yaşıyorsanız, beyin sahip olduğu enerjiyi takıntıyı oluşturan sinir hücrelerinin eşleşmesine harcar, uyarılması gereken salgı bezini ihmal eder.

Vücudunuzda oluşacak sorunların temel nedenlerinden birisi beyninizdeki sinir hücrelerinizi bir takıntınıza yönlendirmek, enerjinizi o yönde harcamaktan kaynaklıdır. İkincisi ise muhtemelen eksik olan bir enzimden kaynaklıdır.

Eğer bir olaya kafayı takmazsanız, hayata olumlu bakarsanız, enerjinizi olumsuz yönde harcamazsanız, bir de vücudunuzun ihtiyacı olan enzimleri tamamlarsanız kilonuzu rahatlıkla kontrol altında tutabilirsiniz.

Yüreğinizdeki çocuğu yaşattığınız sürece sağlıklı yaşarsınız...

Sağlıcakla kalın...

   

   

 

          
2014-09-21
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları