Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 28 Ocak 2015
Metin SOYLU
Metin SOYLU kimdir?
Gazeteci-Yazar Metin Soylu, 1981 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. İlk ve ortaöğrenimi Ankara Batıkent Kürşad Bey İlköğretim Okulu'nda liseyi ise 1998 yılında Ankara Batıkent Mobil Lisesi'nden mezun olarak tamamladı. "Piri Reis Haritası'nın Şifresi" adlı kitabıyla okuyucularının karşısına çıkan Metin Soylu, bugüne kadar Kocaeli Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Dumlupınar Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi gibi pek çok üniversitede Piri Reis konusunda konferanslar gerçekleştirerek büyük yankı uyandırdı.17 Ağustos 1999 Marmara Depremi sonrasında Türk halkının doğal afetler üzerine daha fazla ilgi duyması ve özellikle üniversite öğrencilerinin Afet Gönüllüsü birer birey olarak toplumda daha etkin rol oynaması için Afet Okulu Projesi’ni kaleme alan Soylu, bu konudaki düşüncelerini “Afet Okulu” adlı kitabında topladı. Yazar Metin Soylu'nun son eseri Belgelere Dayalı Gerçek Bir Kahramanlık Öyküsü olan "Bedeli Çanakkale'de Kanla Ödenecektir"dir. www.metinsoylu.com
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
4 Ekim'in 'Bayram' Mesajı
O mesaj şu:
- 4 Ekim İslâm inancına göre; Kurban Bayramı'nın ilk günü...
- 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü...


İlk bakışta bu durum şaka gibi...

Ama 4 Ekim bir gerçek!..

Elbette bu tesadüfe hangi pencereden bakacağımız, bizim kendi özgür irademizle ilgili bir durum olsa gerek...

Neden mi?

Bilirsiniz, bazıları bu -4 Ekim- meselesini istediği şekilde suiistimal edebilir.

Sırf kamuoyunu meşgul etmek, gündeme gelebilmek adına;
Örneğin; Türkiye'yi 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü'nde kurban kestiği için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi değil de eğer varsa Avrupa Hayvan Hakları Mahkemesi'ne şikâyet edebilir.

Ya da

4 Ekim pankartlarıyla Beyoğlu İstiklal Caddesi'nde yürüyüşe de geçebilir.

Hayvan haklarına ilişkin ilk girişimler 19. yüzyılda ortaya çıkmıştır. Dünyanın farklı ülkelerinden hayvan hakları örgütleri Hollanda'nın Lahey kentinde bir araya gelerek Dünya Hayvanları Koruma Federasyonu'nu oluşturdular.

Sonrasında ise bu kuruluş, 1931 yılında 4 Ekim'i Dünya Hayvanları Koruma Günü'nü ilan etmiştir. 

Türkiye'de kısa adı HAYTAP yani Hayvan Hakları Federasyonu 4 Ekim'e ilişkin kamuoyunda önemli açıklamalarda bulundu:

HAYTAP Başkanı Nesrin Çıtırık, inanan insanların kurban ibadetini yerine getirmesine karşı çıkmadıklarını, ancak her yıl yaptıkları'İbadetin vahşete dönüşmemesi' çağrısını bu yıl 4 Ekim günü nedeniyle bir kez daha dile getirdiklerinin altını çiziyor. Federasyon başkanı Çıtırık'ın 4 Ekim'e ilişkin mesajlarının satır başları bence oldukça önemli:
'Kurban bayramında her yıl vicdan taşıyan herkesi ve tüm samimi Müslümanları derinden yaralayan ve yüce dinimiz İslam'a yakışmayan görüntüler oluşmaktadır. Hayvanlar ibadet adı altında bacaklarından vinçlerle asılmakta, kaçmasınlar diye bıçaklanmakta, uygun koşullarda taşınmadıkları için kaçan hayvanlar ise taşlarla sopalarla dövülerek durdurulmaya çalışılmakta, uygun olmayan yerlerde acemi kasaplar tarafından adeta işkence eder gibi boğazlanarak kesilmektedirler."

4 Ekim'in, Kurban ibadetlerini yerine getiren Müslümanlara bence en önemli çağrısı da budur...

Yani 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü'nde, kesilen hayvanlara eziyet etmeden, dini vecibelerinin gerektirdiği şekilde icra edilmesinin vicdanen daha doğru olacağı kanaatindeyim.

Diğer türlü; hayvanlara eziyet edilerek Yüce Allah (C.C.) adına kurban edilen hayvanların 'Müslümanlık' ile bağdaşmayacağını hepimiz iyi biliyoruz.

O halde şimdi durup bir düşünelim;

4 Ekim 2014 bir tesadüf mü yoksa Müslümanlara özel bir mesaj mı?

Buna siz karar verin!..
   
2014-10-06
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  YORUMLAR 1 sayfada toplam 1 yorum
insanlık
2014-10-06 16:07:51    ip: 95.14.71.2???
Kurban Bayramı ile hayvanları koruma gününün aynı güne gelmesi bence müslümanlara bir mesaj. her kurban bayramında neler neler görüyoruz. bu bayramda da gördük. insanlar öyle bir kurban kesmeye şartlanıyorlar ki, borçlanıp harçlanıp kurbanlık alıyorlar. sonra da ona türlü türlü işkenceler yapıyorlar. hayvanlar biz insanoğlundan ne çekiyor bee. bazen insanlığımdan utanıyorum. kurban kesmek farz değil vaciptir. kurbanlığa işkence etmek ise insanlık dışı bi davranıştır. artık anlayalım bunu. ne olur
.......................................................................................................................................................................
1
yazarın diğer yazıları
- Akide Şekeri!..
- Son Umut!..