Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 28 Ocak 2015
Metin SOYLU
Metin SOYLU kimdir?
Gazeteci-Yazar Metin Soylu, 1981 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. İlk ve ortaöğrenimi Ankara Batıkent Kürşad Bey İlköğretim Okulu'nda liseyi ise 1998 yılında Ankara Batıkent Mobil Lisesi'nden mezun olarak tamamladı. "Piri Reis Haritası'nın Şifresi" adlı kitabıyla okuyucularının karşısına çıkan Metin Soylu, bugüne kadar Kocaeli Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Dumlupınar Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi gibi pek çok üniversitede Piri Reis konusunda konferanslar gerçekleştirerek büyük yankı uyandırdı.17 Ağustos 1999 Marmara Depremi sonrasında Türk halkının doğal afetler üzerine daha fazla ilgi duyması ve özellikle üniversite öğrencilerinin Afet Gönüllüsü birer birey olarak toplumda daha etkin rol oynaması için Afet Okulu Projesi’ni kaleme alan Soylu, bu konudaki düşüncelerini “Afet Okulu” adlı kitabında topladı. Yazar Metin Soylu'nun son eseri Belgelere Dayalı Gerçek Bir Kahramanlık Öyküsü olan "Bedeli Çanakkale'de Kanla Ödenecektir"dir. www.metinsoylu.com
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Piri Reis Haritası'nın Şifresi!..
1998 yılında bir hobi olarak başlayan 'Piri Reis Projesi' ile ilgili çalışmalarım, yine aynı yıl dönemin Milli Eğitim Bakanı Hikmet Uluğbay'a yazdığım 3 sayfalık bir mektupla bugünlere 'Piri Reis Haritası'nın Şifresi' adıyla geldi. Henüz 17 yaşındayken, sınıf arkadaşlarım üniversite sınavlarına hazırlanırken ben ailemden bile gizlediğim ve okuldan bazı günler kaçarak Ankara'daki halk kütüphanelerinde Piri Reis'in izini sürdüm.

Hatta babamın bana vermiş olduğu okul harçlıklarını yol parası veya bulduğum kaynak kitapların fotokopilerini çekebilmek için kullandım.

İster inanın ister inanmayın ama pek çok kez Ankara'da maddi imkânsızlıklar içerisinde Kızılay'dan Tandoğan'a yol parası bir başka gün için yetsin diye o yolları çok yürüdüm...

O dönemde Milli Eğitim Bakanlığı bana kapılarını açmasaydı, bugün Piri Reis Haritası'nın Şifresi elinizde asla olmayacaktı.

Milli Eğitim Bakanlığı olmasaydı, Piri Reis Projesi'nden ortaya çıkan gerçekleri ben de dâhil hiç kimse öğrenemeyecekti.

Milli Eğitim Bakanlığı yalnızca Piri Reis'in hayatı ve eserlerine sahip çıkmadı. Aynı zamanda Metin Soylu adında bir gencin hayallerini, o yaşlarda yapmak istediklerini anlamaya çalıştı ve o gence inandı...


   ***

YILMAZ ARAŞTIRMACI METİN SOYLU
Metin Soylu karşıma çıktığı ilk günlerde bakışlarından, konuşmalarından edindiklerimde yanılmadığımı, hatta eksik projeksiyonlar yaptığımı şimdi daha iyi anlıyorum.

Metin Soylu, belli ki doğuştan sorgulayıcı, yılmak bilmeyen bir araştırmacı...

Araştırmaları sırasında karşılaştığı güçlüklerden yılmayışı ve başarısı örnek olmalı. Ortaya koyduğu tezlerin ilgililerce dikkatle değerlendiriliyor olması da ayrıca önemli.

Bugüne kadar Piri Reis kapsamında yaptıkları, gelecekte neler yapabileceğinin göstergesidir. Piri Reis'in Hazineleri'nden sonra bakalım hangi hazineler açılacak. Okunması ve izlenmesi gerekir.

Yılmaz araştırmacı Metin Soylu'ya takdir ve sevgiyle başarılar dilerim.

Ruhi Esirgen
Milli Eğitim Bakanlığı
Eğitim Teknolojileri Genel Müdürü
(15.12.2005)


  ***

METİN SOYLU VE PİRİ REİS
Metin'i ilk tanıdığımda gencecik, enerji dolu bir lise öğrencisiydi, bize yazdığı bir mektuptan yola çıkarak kendisine ulaşmış ve yapmak istediklerini anlamaya çalışmıştık. Açıkçası, yaşıtlarının olanca gücü ve çabasıyla üniversite sınavlarına hazırlandıkları bir dönemde, çok ciddi pozlarda ve uzun yılların deneyimlerini taşıyan bir uzman tavrıyla karmaşık projelerini anlatmaya çalışan bu genç insanı anlamak pek de kolay olmamıştı.

Bitmek tükenmek bilmeyen enerjisi, etrafındaki insanları da kolayca etkileyebilen iş ve çalışma heyecanı, azmi ve sabrı ile günler geceler boyu yorulmadan, dinlenmeden bıkmadan yaptığı çalışmaları gördükçe şaşırmadım dersem doğruyu söylemiş olmam.

Aslında Metin, sadece beni değil herkesi şaşırtmıştı. Hepimizin öyle ya da böyle duyduğumuz, okuduğumuz kimi zaman da hamasi tavırlarla derinliğini bilmeden öğündüğümüz, tarihin derinliklerinden gelen bir konuyu ele alarak, onu bu denli irdeleyeceğini ve o konuyu kamuoyuna taşıyarak, fırtınalar koparacağını kim tahmin edebilirdi ki?

Türk ve dünya tarihi açısından önemli bir değer olan Piri Reis ve haritasının yeniden gündeme getirilmesi ve o muhteşem ve muhteşem olduğu kadar da sırlarla dolu eserin önce basında ve akademik çevrelerde ele alınması daha sonra da uluslar arası platformlara taşınması bile başlı başına bir başarıdır, bir kültür hizmetidir.

Görüyorum ki Metin Soylu bunca zaman geçmesine rağmen heyecanından ve enerjisinden hiçbir şey kaybetmemiş. Hatta bu enerji ve heyecanını yaşadığı deneyimlerle birleştirerek çok değerli ürünler verebilecek bir olgunluğa erişmiştir.

Kendisini kutluyor ve çalışmalarının sonuçlarını sabırsızlıkla bekliyorum...

Orhan Ekinci
Milli Eğitim Bakanlığı
Eğitim Teknolojileri Genel Müdür Yrd.
(18.12.2005)


***'Piri Reis Haritası'nın Şifresi' adlı kitabım, 03 Şubat 2015 tarihinden itibaren SARAÇOĞLU YAYINLARI üzerinden yeniden tüm seçkin kitapevlerinde yerini alacaktır.

Ayrıca ilk kez 29x41 cm ebatlarında Piri Reis Haritası da renkli olarak okurlara hediye edilecektir.

 Türk ve dünya denizcilik tarihinin sembol isimlerinden Piri Reis'in, ardında bıraktığı sır perdesi aralanıyor. Piri Reis Haritası üzerine yapılan yedi senelik çalışmaların ürünü olan bu kitapta, tüm dünyanın bildiği bir haritadan yola çıkılarak bilim çevrelerini bile şaşkınlığa düşüren gerçeklere ulaşılıyor. Metin Soylu'nun yıllar önce bir hobi olarak başlayan Piri Reis Haritası incelemeleri, Türkiye'de Millî Eğitim ve Dışişleri Bakanlığı'na, oradan da Amerikan Ulusal Havacılık Dairesi NASA'ya kadar ulaşan bir serüvene dönüşüyor. Bu serüvende esas olaylar parçalanmış haritanın Metin Soylu tarafından dünyada ilk defa tamamlanmasıyla başlamış, ortaya çıkan sonuçlar yazarı dahi şaşkına çevirmiştir. 

Elinizdeki bu kitap, tarihî eserlerin gizlediği şifreleri çözmeye meraklı ve dünyaya alışılmışın dışında bir gözle bakmayı göze alabilecek okuyucular için ilgi çekici veriler sunuyor. Kitab-ı Bahriye'nin yazarı, ünlü "Dünya Haritası"nın çizeri ve birçok denizcilik başarısının sahibi Piri Reis, neden Osmanlı Devleti'ne yıllarca başarıyla hizmet ettikten sonra 80'li yaşlarında idam edildi? Piri Reis, haritasında dünyanın merkezi olarak gösterdiği Mısır'da ne aradı? Piri Reis, Haritası'nı nasıl çizdi? Haritasının Süleyman Peygamber ile ilgisi neydi? Piri Reis, kitaplarında bahsettiği hazinesini nereye sakladı? Amerika'yı Kristof Kolomb mu keşfetti? Uzman Araştırmacı Metin Soylu, yukarıdaki soruların, cevaplarının peşine düşüyor. Kitap, Dünya Denizcilik tarihine 'Türk' adını kazıyan Piri Reis'in başarıları, gizemleri, keşifleri ve maceralarla dolu hayatını merak eden okuyucular için elden düşürülmeyecek bir eser olma niteliğinde...   
2014-10-13
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları
- Akide Şekeri!..
- Son Umut!..