Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 26 Ocak 2015
Metin SOYLU
Metin SOYLU kimdir?
Gazeteci-Yazar Metin Soylu, 1981 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. İlk ve ortaöğrenimi Ankara Batıkent Kürşad Bey İlköğretim Okulu'nda liseyi ise 1998 yılında Ankara Batıkent Mobil Lisesi'nden mezun olarak tamamladı. "Piri Reis Haritası'nın Şifresi" adlı kitabıyla okuyucularının karşısına çıkan Metin Soylu, bugüne kadar Kocaeli Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Dumlupınar Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi gibi pek çok üniversitede Piri Reis konusunda konferanslar gerçekleştirerek büyük yankı uyandırdı.17 Ağustos 1999 Marmara Depremi sonrasında Türk halkının doğal afetler üzerine daha fazla ilgi duyması ve özellikle üniversite öğrencilerinin Afet Gönüllüsü birer birey olarak toplumda daha etkin rol oynaması için Afet Okulu Projesi’ni kaleme alan Soylu, bu konudaki düşüncelerini “Afet Okulu” adlı kitabında topladı. Yazar Metin Soylu'nun son eseri Belgelere Dayalı Gerçek Bir Kahramanlık Öyküsü olan "Bedeli Çanakkale'de Kanla Ödenecektir"dir. www.metinsoylu.com
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Ölüm=Bencillik x (Aşk+Güvenmek)
'Merhabalar, bu sabah hayatıma son veriyorum. İntihar notu olarak dandik bir video bırakıyorum. Hayatıma güzellik ve ilham katan herkese teşekkür ederim. İyi bakın kendinize.'

Türkiye, 16 Ekim 2014 sabahı bugüne kadar eşine rastlanılmayan bir videoyla uyandı. ODTÜ mezunu,  bilgisayar yazılımcısı ve özel bir şirkette yöneticilik yapan 36 yaşındaki Mehmet Pişkin, 13 dakika 46 saniyelik bir video bırakıp intihar etti.

Mehmet Pişkin, sosyal medya üzerinden yayınladığı 'İntihar Notu' adlı bu video ile yeni bir dönemin de kapılarını açmış oldu. Bundan böyle intihar eğilimi olan insanlar, Mehmet Pişkin'in bu videosundan ilham alabilecek.

Yani özel intihar videoları çekerek, kendi yaşamlarına son vermeden önce sevdiklerine bu yolla istediği mesajı gönderebilecek. Ve bizler de bu tip intihar videolarını izleyip aynen kadın cinayetleri gibi durumu çok normal karşılar hale geleceğiz.

Sevgili Mehmet Pişkin geri dönüşü olmayan bu yola çıkarken, istemeyerek de olsa herkese gol attı...

Çok Yazık!

Mehmet Pişkin, video çekmek yerine yazılı bir mektup bırakmak suretiyle intihar etmiş olsaydı emin olun ki bu durum münferit bir olay gibi görülecekti. Türkiye'nin de gündemine bu denli asla oturmayacaktı. Sanıyorum, bilgisayar yazılımcısı ve sosyal medyanın gücünün farkında olmasından dolayı bu ibretlik videoyu bizlerin kucağına bırakıp öylece gitti.

Konuyu Pişkin'in gözünden değerlendirdiğimizde, intiharı düşündüğünü ve bunu yakın dostlarıyla hatta doktora giderek derinlemesine araştırdığını, tartıştığını söylüyor. İntihar fotoğrafını o kadar samimi ve net olarak ortaya koyuyor ki, bana göre ölüme gitmek hiç bu kadar naif aynı zamanda cesurca olmamıştı.

En yakın dostlarıyla paylaştığı 'İntihar Fikri' belli ki yakın dostları(!) tarafından ciddiye bile alınmamış. Eğer Mehmet Pişkin'in bir tane sağlam dostu olsaydı, emin olun ki bu intihar girişimi asla olmazdı. Ayrıca ailesi tarafından yalnız bırakılmış, sahip çıkılmamış bir Mehmet Pişkin olayı ile de karşı karşıyayız.

İntihar'ın acı şifreleri: "Hayatın tatsız taraflarıyla çok başa çıkamadım herhalde. Çünkü nazik, neşeli, eğlenceli, akıl ve ruh olarak böyle bir inceliğe ve derinliğe sahip birisi olmayı çok önemsedim. Ve şu anda bunları korumak ve sağlamak ciddi bir yük haline geldi benim için."

Şartlar ne olursa olsun bir anne baba ya da kardeş, aynı aileden -görüşmüyor olsa bile!- mutlak suretle bir yol bularak aileden her bireyin sağlık ve psikolojik durumunu periyodik takip noktasında asla yalnız bırakmamalıdır. Aksi takdirde Mehmet Pişkin olayında görüldüğü üzere yalnız bırakılmış o bedenin acı yükü ailesinin omuzlarına maalesef bu şekilde bırakılır.

Şimdi Mehmet Pişkin'in başta ailesi olmak üzere, yaklaşık 8 ay önce ayrıldığı sevgilisi ve yakın dostları(!) 
şapkalarını önlerine koyup şöyle bir düşünsünler: Sizler aynı durumda olsaydınız, Mehmet Pişkin emin olun ki sizi asla yalnız bırakmazdı ve kesinlikle intihar etmenizi mutlak suretle engellerdi.

Neden bu kadar emin olduğumu da yine Mehmet Pişkin'in şu sözleriyle cevaplamak istiyorum: 
'Birazcık da bu intihar konusunu aslında buraya kadar süründürmemle alakalı her şeyi tüketip bu noktaya gelmeyi bunda bir arkadaşımın katkısı da çok. Özellikle onun doğumunun tamamlamasını bekledim. Etkilenmesin diye. Bebeği yani...'

Karşımızda düşünceli, detaylara önem veren ve duygusal bir insan vardı. Bu intihar olayının fitilini ateşleyen hadise ise kesinlikle 8 ay önceki biten ilişkisindeki bilinmeyen detaylardır. Mehmet Pişkin, belli ki bu ayrılık olayının yükünü kaldıramamış ve ölümü tercih etmeyi bir kurtuluş olarak görmüş. 

İntihar videosunda; 'Hoşçakalın. Aşkla yaşayın. Çok güzel olsun hayatınız...'  sözleri ve Twitter hesabından sekiz ay önce, 'Bazen birisi gider ve hayatınızda bir kişilik dev bir boşluk bırakır.' mesajı olayın iç yüzünü de apaçık yansıtıyor.

'AŞK' o kadar heyecan verici bir duygudur ki, insan aşık olduğunda tüm düşünce yetisini de kaybeder.

'GÜVENMEK' ise ikili ilişkilerde olmazsa olmaz bir kanun gibidir.  Eskiden bu sorun yalnızca kadınlarda vardı. Yani bugün hangi kadına sorarsanız sorun bir ilişkide öncelikli istediği şey 'Güven' duygusunu hissetmek arzusudur.

'BENCİLLİK' ise son zamanlarda yalnızca kadınlar arasında hızla yayılan ve ilişkilerde bir anda çekip giden bir fenomen haline gelmiştir.

Çünkü işin içine bencillik girdiğinde 'AŞK' kıymetsiz hale gelir. Mehmet Pişkin, bana göre bu intihar notu ile 'Aşkın Fotoğrafı'nı çekmiştir. 

Sevgili Mehmet Pişkin;
Seni 13 dakika 46 saniyelik intihar videon ile hem tanıdık hem de kaybettik.
Şuna inanmanı isterim ki, bende dahil olmak üzere seni hiç tanımayanları çok ama çok üzdün... 

Keşke bunu yapmasaydın!..

Hayat dolu bir insan olarak, tüm bu yaşadığın olumsuzluklara rağmen acı yükünü gerçekten gören bir dostun(!) olabilseydi, elini mutlaka zamanında tutar ve seni hayata yeniden döndürebilirdi.

Seni Özleyeceğiz!...

   
2014-10-20
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları
- Son Umut!..