Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 28 Ocak 2015
Metin SOYLU
Metin SOYLU kimdir?
Gazeteci-Yazar Metin Soylu, 1981 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. İlk ve ortaöğrenimi Ankara Batıkent Kürşad Bey İlköğretim Okulu'nda liseyi ise 1998 yılında Ankara Batıkent Mobil Lisesi'nden mezun olarak tamamladı. "Piri Reis Haritası'nın Şifresi" adlı kitabıyla okuyucularının karşısına çıkan Metin Soylu, bugüne kadar Kocaeli Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Dumlupınar Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi gibi pek çok üniversitede Piri Reis konusunda konferanslar gerçekleştirerek büyük yankı uyandırdı.17 Ağustos 1999 Marmara Depremi sonrasında Türk halkının doğal afetler üzerine daha fazla ilgi duyması ve özellikle üniversite öğrencilerinin Afet Gönüllüsü birer birey olarak toplumda daha etkin rol oynaması için Afet Okulu Projesi’ni kaleme alan Soylu, bu konudaki düşüncelerini “Afet Okulu” adlı kitabında topladı. Yazar Metin Soylu'nun son eseri Belgelere Dayalı Gerçek Bir Kahramanlık Öyküsü olan "Bedeli Çanakkale'de Kanla Ödenecektir"dir. www.metinsoylu.com
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Dizilerde 'Piri Reis Haritası'!..
Ünlü Türk Denizcisi Piri Reis...
Onun değeri maalesef yaşadığı yıllarda da anlaşılamamış ve 1554 yılında Kanuni Sultan Süleyman'ın emri ile idam edilmişti.
1513 tarihli meşhur dünya haritası?
09.11.1929 yılında Topkapı Sarayı Harem Dairesi Hürrem Sultan'ın Odası'ndan parçalanmış olarak çıkmıştı.
Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün bir gece sabaha kadar eline alıp incelediği, sonrasında haritanın ilmi değerinin anlaşılabilmesi için kopyalarının yapılarak yurt dışındaki bilim kuruluşlarına gönderilmesi talimatı verdiği o esrarengiz eser 'Piri Reis Haritası' olarak kayıtlara geçti.1997 yılında bir hobi olarak başlayan "Piri Reis Projesi" ile ilgili araştırmalarım sırasında Piri Reis'i yalnızca bir denizci olarak tanımıştım.
Çünkü ortaokul ve lise müfredat kitaplarımızda üstünkörü olarak eserlerine yer verilmişti.
Kısaca Piri Reis yalnız bırakılmış bir kahramandı...
Piri Reis Projesi'ni herkese inat 17 yıl boyunca aralıksız olarak sürdürdüm.
Amacım tarihte yalnız bırakılmış Piri Reis'i ve eserlerini Türkiye'ye tanıtabilmek ve farkındalık yaratmaya çalışmaktı.


'Piri Reis Haritası'nın Şifresi' adlı kitabımla da bunu başardım.
Çünkü artık Piri Reis'in kim olduğunu yalnızca Türk Milleti değil,
Yurt dışında başta NASA Ulusal Uzay Araştırmaları merkezi olmak üzere,
Pek çok bilim kuruluşu da tanıyor, biliyor...

***

Şimdi Türkiye'de çekilen muhteşem dizilerde 
Piri Reis Haritası dekor olarak konuyor.
Üstelik bu durum dizilerde görsel olarak da renk katıyor.
Tüm bunları gördükçe gönülden mutlu oluyorum...

Piri Reis'e ve eserlerine değer veren: 
Kurtlar Vadisi Pusu adlı dizide Polat Alemdar'ın odasına giden koridorda gördüğümüz Piri Reis Haritası için Pana Film'e,Arka Sokaklar adlı dizide Emniyet Amiri Rıza Soylu'nun odasına asılan Piri Reis Haritası için Erler Film'e,Kaderimin Yazıldığı Gün adlı dizide Sanatçı Özcan Deniz'in çalışma odasına asılan Piri Reis Haritası için O3 Turkey Medya'ya teşekkür ederim.Bakalım, bundan sonra Piri Reis Haritası'nı başka hangi yeni dizilerde göreceğiz.

    Her Birlikte İzleyelim!..   
2014-10-30
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları
- Akide Şekeri!..
- Son Umut!..