Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 23 Şubat 2015
Salih Sedat ERSÖZ
Salih Sedat ERSÖZ kimdir?
1956 Konya Akören doğumluyum. Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Biyoloji bölümü mezunuyum. Gazetecilik, MEB' da öğretmenlik ve idarecilik, Konya İl Kültür Müdürlüğü, Konya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcılığı ve Daire Başkanlığı görevlerinde bulundum. 1978 yılından itibaren Türkiye’de Yarın ve Merhaba gazetelerinde yazdım. Şu anda Memleket gazetesinde yazıyorum. Evli ve 4 çocuk babasıyım.
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
1 Muharrem'den 10 Muharrem'e…
Geçtiğimiz Cumartesi günü, Hicri takvime göre, 1 Muharrem 1436 idi ve yeni Hicri yıla girdiğimiz gün idi. Yeni Hicri yıl ülkemize, İslâm âlemine ve tüm insanlığa hayırlar getirsin İnşallah.

İçinde bulunduğumuz bu günler, Efendimizin Mekke'nin zulüm düzeninden uzaklaşıp, Medine'de kurduğu Saadet devletine doğru adım atışının yıldönümüdür. Allah Rasûlünün; Mekke'nin inkâr bataklığından ayrılarak, iman filizini yeşertmek için Medine'ye yaptığı kutsal yürüyüşün adı Hicret'tir.

Karanlıklardan aydınlığa, zulümden saadet ve mutluluğa, çilelerden huzur ve refaha atılan adımın adıdır Hicret... Hicret; vahşet, küfür ve zulüm düzeninin yerle yeksan edildiği ve Asrı Saadet nizamının kurulduğu tarihi olayların başlangıcıdır. Hicret; kötülüklerden iyiliklere, yanlışlıklardan doğruluğa, düşmanlıktan dostluğa ve kardeşliğe, inkârdan imana, Allah'a isyandan sadâkate, zulümden adalete, haksızlıktan Hak'ka yürüyüşün adıdır. Hicret; Mekke'de 13 yıl süren ve ancak belli sayıda kişinin iman ettiği ferdi faaliyetten sıyrılıp, Medine İslâm devletinin kuruluşunun adıdır. Ve Hicret; vefasızlık, ihanet, inkâr, boykot ve zulüm düzenini terk ederek, Ahde Vefa'ya yönelişin adıdır.

Önümüzdeki Pazartesi günü, Muharrem Ay'ının 10. günü yani Aşure günüdür. Muharrem Ay'ı kutsal sayılan aylar arasında, Aşure günü de kutsal sayılan günler arasındadır. İnsanlık tarihi 10 Muharrem'de meydana gelen çok önemli olaylara şahit olmuştur. Hadis-i Şerif'e dayandırıldığına göre; Hz. Nuh'un gemisinin Cudi dağına oturması, Hz. Musa ve kavminin denizin yarılarak Firavun'un zulmünden kurtulması ve Firavun'un denizde boğulması, Hz. Adem'in tövbesinin kabulü ve Hz. Yunus'un balığın karnından kurtulması gibi olaylar 10 Muharrem'de meydana gelmiştir.

10 Muharrem halk arasında aşure günü olarak bilinir ve o gün pişirilen aşure yakınlara, komşulara ikram edilir. Aşure dağıtımı, halkımız arasında gelenek olarak yıllardır uygulanmakta ve yardımlaşmanın güzel bir örneği ortaya konmaktadır. Muharrem'in 9-10 veya 10-11 veya 9-10-11 günlerinde oruç tutmak sünnettir, faziletlidir. Ayrıca, Aşure gününde çok selam vermek ve aile efradının nafakasını geniş tutmak gerektiği Hadis-i Şeriflerde belirtilmiştir. Onun için o gün evimize her çeşit gıdadan alınması eve bereket getirir.  

Ayrıca, 10 Muharrem'de Kerbelâ'da, Efendimizin sevgili torunu Hz. Hüseyin ve yanında bulunanlar bir katliama maruz kalmışlardı. Kerbelâ olayı, İslâm tarihinin çok acı ve yüreğimizi dağlayan bir olay olarak tarihe geçmiştir. Hicretin 61. yılı 10 Muharrem günü, İmam Hüseyin'e yapılan acımasız saldırının tek nedeni zulmün ve kötülüğün sembolü Yezid'e biat etmemesidir. O gün, Hz. Hüseyin ile birlikte çocuklara hatta bebeklere varıncaya kadar 72 kişi şehit edilmişti. Ehli beyt, adeta tümden imha edilmek istenmişti. Kerbelâ hadisesi; vefasızlığın, verilen sözün yerine getirilmemesinin ve samimiyetsizliğin acı bir sonucu olarak tarihe geçmiştir. Allah gerçek mü'minleri tüm Yezid'lerin şerrinden ve zulmünden korusun.

Hicret şiirimi sizlerle paylaşarak, yazımı bitiriyorum. Sağlıklı ve mutlu kalınız efendim.

HİCRET

Yeni Hicri yılımız, mübarek olsun,

Tüm İslâm âlemi, huzurla dolsun.

Hicret, ferdiyetten devlete gitmektir,

İyiliğe yönelip, kötülüğü terketmektir.

 

Mekke'de İslâm'ı boğmak istediler,

Peygamberi öldürmeye niyetlendiler.

Kuşattı müşrikler, Efendimizin evini,

Ötelerden haber geldi: Başlat hicretini.

 

Efendimize emir verince, Hak Teala,

1436 yıl önce, Mekke'den çıktı yola.

Yanında, Ebubekir Sıddık vardı,

O, Rasûl'ün en büyük yaranıydı.

 

Sevr mağarası onları bağrında gizledi,

Müşrikler, adım adım izlerini gözledi.

Mağaranın girişine kadar geldiler,

Gözleri mühürlenmişti, göremediler.

 

Ebubekir Sıddık, çok endişelidir,

Üzülme dedi Rasûl, Allah bizimledir,

Müşriklerin akılları ermedi gizemlerine,

Rabbimiz, emniyet indirdi üzerlerine.

 

8 günde çölü aşarak, geldiler Medine'ye,

Karşılandılar, Ay doğdu üzerimize diye.

Peygamber olarak, gönderildin Sen bize,

Boyun eğmemiz gerekir, şükür halimize.

 

Mekke'deki 13 yıllık işkence sona erdi,

Hicretle kuruldu, Medine İslâm devleti.

Bitti zulüm dönemi, başladı Asrı Saadet,

Yarab, bizi Efendimizle beraber haşret.


   
2014-10-30
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları