Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 01 Eylül 2015
Ş.Mehmet ÇET
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Zorba Rejimler
Ortadoğu özellikle İslam dünyasının çeşitli yerlerinden öyle fotoğraflar, görüntüler geliyor ki, bakmak mümkün değil. Çocuğuyla beraber öldürülmüş anneler, aklımızı durduran eziyetler, kanımızı donduran haksızlıklar. İslam coğrafyasını yüz yıldır sömüren ve sömürmek için denetim altında tutmaya çalışan emperyalist ve sömürgeci zorba rejimler ülkeleri kontrol altında tutmak için yerli işbirlikçileri ile beraber hep yeni senaryolar, oyunlarla bu bereketli topraklar üzerindeki sömürülerini devam ettirmeye çalışmaktadırlar.

 Mısırda darbe yapıp seçimle iktidara gelen Muhammed Mursi'yi deviren, General Sisi'yi destekledir. Demokrasi ve özgürlüklerin savunuculuğunu yaptıklarını söyleyen zorba rejimler (ABD ve Batı ) Mısırda yapılanan darbe diyemedi.

Suriye de üç yılı aşkındır süren yüz binlerle ifade edilen ölümler, milyonu aşan yaralı ve evini yurdunu terk etmek zorunda kalan üç milyonun üstünde Suriye vatandaşının göç etmesine sebep olan iç savaşa seyirci kalan zorba rejimler.

Türkiye'de yıllardır darbelerle ülkeyi yerli işbirlikçileri ile beraber sömüren zorba rejimler, son 10 yıldır onların tekeline çomak sokan iktidardan kurtulmak için her yolu deniyorlar. Bu Ülkede yıllarca sağ-sol çatışması, Alevi-Sünni gerilimi Kürtler üzerinden de Türk - Kürt çatışması yaratmak istediler. Gezi parkında ağaçların kesilmesi bahanesiyle yerli işbirlikçilerinin desteğiyle insanları sokağa çıkartarak, iktidarı zorlamaya çalıştılar, zorba rejimler.

Hatta Türkiye'nin başka ülkelerle yaptığı ticaret anlaşmalarına müdahale edecek kadar, kendilerini bu toprakların sahibi gibi sanan ( zorba rejimler ) lara bakıldığında, ülkemizin yıllardır nasıl sömürüldüğü açıkça görülmektedir.

Son yıllardaki çatışmalar; işgaller, etnik gerilimler, mezhep krizleri bu çatışmalardan besleniyor. Bu coğrafyada yaşayan halklarının hareketi ve bu coğrafyayı ele geçirmek isteyenlerin arasındaki mücadeledir.

Mısır'daki darbe, Suriye'deki iç savaş, Afrika da, Afganistan da hatta Türkiye deki Gezi Parkı olayları üzerinden yürütülen hesap da bu. Ülkede iktidarı ele geçirmek isteyenler, Türkiye'de de darbe yaptırıp Ortadoğu'nun geneline yönelen projeye hazır hale getirmek istiyorlardı.

Bu Ülkelerin kendi içinden yetişenlerin kendi kendilerini yönetmeye başlayacak olma istekleri bu zorba ve sömürgecilerin hesaplarını alt üst edip, Birinci Dünya Savaşı ile kurulan düzen bozulacak diye için için kaynamaktadırlar.

 

Sömürgeci ve zorba rejimler var oldukça, bu coğrafya üzerinde saldırı, kan ve ölümler hep yaşanacaktır. Bu rejimler saldırının gerçek sebebidir. Yüz yıldır bu coğrafyadaki savaşların sebebi bu sömürgeci ve zorba rejimler ve yerli iş birlikçileridir.

Demokratik duruş, sömürge politikalarına karşı durmak kadar bölgedeki zorba rejimlere de karşı durmadır. Çünkü bunlar yüz yıldır Ülkelerin kaynaklarını talan eden kanlarını akıtan, ülkeleri işgal eden, harabeye çevirenlerin uzantılarıdır.

 

Demokrasi, özgürlük, bağımsızlık, devleti ve cumhuriyeti koruma maskesi altında; hiç kimse  (Amerika, İsrail ve Batı )  kanlı rejimleri meşru hale getiremez.

Günün sözü :

Bizim derenin taşıyla kafamızı yarmalarından bıkmadık mı!
Uyanmak için ne bekliyoruz hala!
Onları yenmek sorun değil!
Önemli olan kendimize gelmek!

 

Facebook: mehmetçet21

Twitter: mehmetçet21

Mehmetcet21.blogspot.com   
2014-10-30
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları