Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 19 Ağustos 2016
Necati KAVLAK
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Yüzde Elli Türk!
Türkiye milliği takımı ile Brezilya milli takımı özel maçta Fenerbahçe Şükrü Saraçoğlu Stadı'nda karşı karşıya gelecek.

Hazırlık maçı öncesinde Brezilya futbol takımı kaleci antrenörü Taffarel bir TV kanalına çıktı ve iki milli takımla ilgili görüş, düşünce, dilek ve temennilerini izleyenlerle paylaştı.

Sporla ilgili olanlar, efsane kaleci Taffarel'i kendi yakınlarından daha çok tanır. Spora uzak olanlar da benim kadar ismen bilir.

Ben Taffarel'i anlatmayacağım! Kısa bir ön bilgi ile yetinecek, onun televizyon kanalında kullandığı bir ifadenin altını kırmızı kalemle çizeceğim.

Hepinizin bildiği gibi Taffarel: Brezilya, Santa Rosa'da 1966 yılında dünyaya gelmiş! Hayat ona kaleci rolünü uygun bulmuş. O da kendine verilen rolü oynarken, ününe ün katmış ve yıldızlaşmayı başarmış.  

Brezilya'da, İtalya'da Türkiye'de forma giyme şansı yakalarken, formasını giydiği kulüplerde adını en üst sıralara yazdırmasını bilmiş.

Taffarel Galatasaray kulübünde 1998-2001 kaleci olarak forma giyerken, 2004-2005 yıllında da kaleci antrenörü olarak görev almış.

Türkiye'de yaşadığı süreyi dikkate alırsanız topu topu 4/5 yıl! Belki kayıtlara geçmeyen, benim bilmediğim birkaç yıl da daha ilave etseniz, hepsi on seneyi bulmaz.

Türkiye'de 10 yıl bile yaşamayan Taffarel, söyleşi yaparken diyor ki Türkiye benim ikinci vatanım. Ben yüzde elli Türk, yüzde elli Brezilyalıyım. Lütfen bu ince ayrımı gözden kaçırmayın! Türkiyeli demiyor, Türk diyor.

İşte benim kırmızı kaleme altını çizmek istediğim bu cümle!

Ne düşünüyorsunuz?  

Elbette bunda ne var diyecek milliği kimlik fukaraları çıkacak...

 Tıpkı Türkiye'nin yönetiminde rol alacak kadar yükseklere tırmanan, tırmandığı irtifada başı dönen ve Türk dememek için bin dereden su getiren devşirme çıktığı gibi.

Yalnız devşirme,  sabetayist gayrimüslim kökenli olanlar mı?

Keşke öyle olsa, bu coğrafyada 1000 yıl birlikte yaşadığımız, kederi, kıvancı ortak paylaştığımız; kız alıp kız verdiğimiz: kardeş diye bağrımıza bastıklarımız da var işin içinde.

Taffarel'i yıldızlaştıran sırrı hissediyor musunuz?  Yüzde elli bile Türk'üm diyemeyenler akademik ders konusu olarak okutulmalı bu cümle.

Türkiye-Brezilya hazırlık maçını izlerken aklımda Taffarel ve Ben % 50 Türküm ifadesi de top koşturacak yeşil sahada.

 


   
2014-11-12
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları
- Cumhuriyet’in Çivisini Çıkarttılar