Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 09 Mayıs 2015
Gürbüz BATTAL
Gürbüz BATTAL kimdir?
1951 Sarıkamış Yeniköy doğumlu. 1969 yılında Kars Kâzım Karabekir İlköğretmen Okulu’ndan mezun oldu. Manisa’da 37 yıl sınıf öğretmenliği yaptı. 2006 yılında emekli oldu. 6 yıldır Manisa Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi'nde sınıf öğretmenliği yapıyor. Evli, üç çocuk babası, dört torun dedesi.
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Kerbela
Kerbela, iktidarı ele geçirme uğruna Peygamberimiz Hz. Muhammed ( SAV)'in torunu Hz. Hüseyin'in katliamıyla sonuçlanan büyük bir dram ve trajedidir.

Bu katliamla, Müslümanlar arasına ekilmiş olan kin ve nifak tohumları, Müslümanlar arasındaki bölünüp parçalanmayı hızlandırmıştır.

Bu bölünme ve parçalanmanın temelleri Muaviye döneminde atılmış, Suriye Valisi Muaviye, Hz. Ali'nin, Hz. Osman'ın katillerinin bulunması konusunda isteksiz davrandığını öne sürerek Hz. Ali'ye karşı isyan başlatmış, uzun süren Sıffin Savaşı'ndan sonra Hakem Olayı ile hile yaparak halifeliği ele geçirmiştir.

Hakem olaydan sonra Müslümanlar; Sünniler, Hariciler ve Şiiler olarak gruplara ayrılmış, mezhep ayrılıklarının temeli atılmıştır.

Kerbela olayından sonra ise Müslümanlar arasına sokulan kin ve nifak tohumlarıyla, mezhep farklılıkları düşmanlığa dönüştürülür.

Kan ve gözyaşlarıyla sulanan bu coğrafyada acılar eksik olmamıştır.

Nitekim günümüzde de inanç farklılıkları kaşındırılarak Müslüman'ı Müslüman'a kırdırmaya devam ediliyor.

Hilafete geçmek için yapılan davet üzerine Küfe'ye gelen Hz. Hüseyin ve taraftarlarının tamamının Yezid askerleri tarafından şehit edilip ailesinin esir alınması işin tuzu biberi olur.

Kerbela olayı Şiiler ve Sünniler tarafından farklı değerlendirilir.

Şii kaynaklarına göre ise Hz Muhammed (SAV)'ın sağlığında Hz. Ali'yi ve oğullarını kendinden sonra halife tayin ettiğini ancak hile ile halifeliğin başkalarının eline geçtiği iddia edilir.

Sünnilere göre olayın baş sorumlusu Yezid,  Yezid'in emrini uygulayan Küfe Valisi İbn Ziyâd ve Hz. Hüseyin üzerine yürüyen askerlerin komutanı Ömer bin. Sad'dır.

Alevilere göre ise sorumluluk Yezid'i veliaht olarak tayin eden Muaviye'ye kadar gider.

Sünnilere göre olay, Yezid'in Hz Hüseyin'i biada zorlaması ve saf dışı bırakması, Alevilere göre ise Yezid'in İslam'ı yok etme planına Hz Hüseyin'in şahadeti ile buna dur demesidir. Sünniler, Hazreti Hüseyin için ferdi planda üzülürken Aleviler kolektif olarak kurumsal biçimde yas tutuyor.

Aleviler o gün Hz. Hüseyin ile bütünleşir. O'nun acısını iliklerine kadar yaşarlar. Muharrem ayında hem susuz oruç hem de yas tutarlar. İçlerindeki zalime, kin ve öfkeyle bir mücadeleye girerler.

Yezid hem Alevilerce hem de Sünnilerce lanetlenmiş birisidir. Hiçbir Sünni ve Alevi çocuğuna Yezid ismini koymamıştır.

Buna rağmen Sünni, Şii, Alevi-Bektaşi, bütün Müslümanlar Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin'i çok sevmiş ve bunların isimlerini çocuklarına vermiş, bunları aile bireyi olarak kabul etmiştir.

Bu sevgi bazı kesimlerce siyasi mücadelede istismar edilmiş, Sünni-Şia karşıtlığı körüklenmiştir.

Hz. Hüseyin'in şehit edilmesi aynı zamanda Ehli Beyt'in büyük bir kısmının yok olmasına da sebep olurken Emevi halifesi Yezid rakipsiz kalmıştır.

Şia, Kerbela olayından sonra sadece bir mezhep olarak ortaya çıkmamış, Ehli Beyt adına politik bir harekete dönmüştür.

Her yıl Muharrem ayı girdiğinde yurdumuzun pek çok yerinde Şii- Sünni ayrımı gözetilmeksizin anma törenleri yapılır.

İslâm dünyasının bazı yerlerinde kazan kazan aşure pişirilip dağıtılırken önemli bir kesiminde de matem ve yas törenleri düzenlenir.

Bu olay günümüzde, sadece Şia'nın değil, Sünnilerin de lanetlediği bir olay olarak Sünni ve Şia dünyasını birleştiren bir olay olmalıdır.

Gönül bunu arzu etmesine karşın günümüzde bu yarayı kaşıyarak Sünni ve Şiilerin bir birini katletmesine çanak tutuluyor, Kerbela olayı bahane edilerek Sünni ve Şia düşmanlığı körükleniyor.

Kalın sağlıcakla...

   
2014-11-17
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları
- Protokol Kutlamaları