Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 10 Ekim 2013
Kerim BAYDAK
Kerim BAYDAK kimdir?
Kerim BAYDAK 01.01.1961 ADIYAMAN doğumlu. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakultesi İşletme Bölümü’nden mezun oldu. Adıyaman’da Yenigün gazetesi ve akabinde, Güne Bakış, şu anda da Adıyaman da Yeniyol adlı gazetede günlük olmak üzere çeşitli internet sitelerinde köşe yazıları yazmakta ve şiirleri yayınlanmaktadır. Kerim BAYDAK’ın yayınlanmış eserleri: 1 - OTUZA KADAR – Roman - 2004 - Avcı Ofset ve Matbaacılık 2 - ENTERESAN KÖYÜN ENTERESAN HİKÂYELERİ – Hikâye - 2006 - Gündüz Yayınları (Sabit İNCE ödülleri 2008 Hikâye dalında 1. Mansiyon ) 3 - AĞLAMA GÜLÜM – Şiir - 2007 - Gündüz yayınları 4 - ACIYIN BANA - Şiir – 2011 - Enzim Ajans 5 - ASLAN HÜSAYİN – Biyografi – 2012 - İz Ajans Yayıncılık 6 – Gecenin İçinden Güneşin Doğuşu ( Nemrut Dağı)-Şiir- 2012- Adıyaman Belediyesi Kültür Yayınları
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Ahlaki Çöküntü Had Safhaya Ulaştı
Günümüz toplumlarında ahlak mefhumu her geçen gün önemini yitirmektedir. Ahlaktan çok ahlaksızlığın ön plan çıktığı yaşayış tarzları gündemi meşgul ediyor. Toplumda ahlak erozyonu hat safhada...

Yaşanan deformasyonla ahlaki çöküntünün boyutlarını anlatmaya kelimeler kifayetsiz kalıyor. İnsanların güven duyacakları ve karşılık beklemeksizin yardım edecek birini bulamamaları hayli zorlaştı. Bu güvensizliğin neticesinde, 'kurunun içinde yaş ta yanıyor' misali, güven duyulacak insanlara bile şüphe ve endişeyle yaklaşılıyor.

İnsanlar yapılan ahlaksızlığın neticesinde,  ihtiyaç duyduklarında adaletin gereği gibi tecelli edeceğinden kuşku duymaları,  insanların kendilerini güvenlik zafiyeti içerisinde bulunduklarının bir gösterge olsa gerek. Ahlaki çöküntünün yaşandığı toplumlarda insanlar kendilerini güvende göremezler.

Toplumdaki ahlaki çöküntünün birçok sebebi vardır. Galiba en önemli sebeplerden biri de ilişkileri kuvvetlendiren bağların şer güçlerin, karanlık güçlerin idaresinde olmasıdır. Bunlar teknolojiyi de en iyi şekilde kullanarak, etkili propagandalar yapabiliyorlar.
Çeşitli argümanlarla inanan insanların inançlarını hiçe sayarak, Kur'an ahlakından uzaklaştırarak ve çirkin utanmazlıkları, ar, namus mefhumlarının her türlü sapıklığını yaygınlaştırarak amaçlarına ulaşırlar.

Öyle ki, 'Çirkin utanmazlıkların (fuhşun) iman edenler içinde yaygınlaşmasından hoşlananlara, dünyada ve ahirette acıklı bir azap vardır. Allah bilir, siz ise bilmiyorsunuz. (Nur Suresi, 19)' süresinden habersiz olarak, din, ahlak dışı, rüşvet, fuhuş, uyuşturucu kadın ticareti gibi adice yasadışı çirkinlik ve kepazeliklerle inanan insanların ahlakların tarumar ediyorlar.

Din ahlakıyla yetişmiş, inancı kuvvetli insanlar yetişmedikçe bunlarla mücadele etmedikçe mümkün olmayacaktır.

Modernlik, çağdaşlık, özgürlük ve cesaret söylemleriyle ahlaksızlık propagandasını medya yoluyla yatak odalarımıza kadar sokuyorlar. Hiç kimse modernliğe ve çağdaşlığa karşı olmaz, ancak yapılan ahlaksız ve sapıklıkların olağan gibi gösterilmesidir. İnsanlar nefsani vesveselerle, zaman içerisinde nefsini okşayan olumsuzlukları, bir süre olağanmış gibi karşılayabiliyor.

Bencillik, aç gözlülük, acımasızlık, umursamazlık hastalıkları ancak Kur'an ahlakıyla bertaraf edilebilir. Aksi takdirde,  refah, huzur, güven duygusu ve mutluluk gibi mefhumlar kelime olmaktan öteye gidemezler. Bu konuda herkese düşen görev ve sorumluluklar vardır.

En güzel kuran ahlakıyla donamış Olan Efendimiz peygamberimizin ahlakıdır. 'Ben en güzel güzel ahlakı tamamlamak için gönderildim( Malik)'  hadisiyle ahlakın, özellikle kuran ahlakının ne kadar önemli ve vazgeçilmez olduğunu bizlere haber veriyor.

En güzel ahlakın Kur'an ahlakı olduğu, dünyaya hâkim olacak ve onlar istemeseler de Allah(cc) yeryüzündeki nurunu kesinlikle tamamlayacaktır.

'Ağızlarıyla Allah'ın nurunu söndürmek istiyorlar. Oysa kâfirler istemese de Allah, Kendi nurunu tamamlamaktan başkasını istemiyor. Müşrikler istemese de O, dini (İslam'ı) bütün dinlere üstün kılmak için elçisini hidayetle ve hak dinle gönderen O'dur.' (Tevbe Suresi, 32-33)

Ahlak, günümüzde çok büyük bir önem arz etmektedir.

Malum günümüzde ahlaki çöküntü had safhaya ulaştı.

Ahlaki erozyona uğramamış bir nesil yetiştirmek temennisiyle...


   
2013-07-18
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları
- Başkalarından Önce Kendimize Bakabilseydik
- Camiler ve Din Görevlileri Haftası
- 7 Rakamıyla İlgili Olarak...
- Madde Bağımlılığına Dikkat Etmeliyiz
- Haydi, Karar Ver Bakalım!
- Besni Eğitim Bayramı
- 'Sen Bu Taksimatı Nerden Öğrendin?'
- Türkiye'yi Sonunda Savaşa İttiler
- Bu Kısır Döngüyü Kırmak Gerekir
- Ortadoğu'ya Bu Teveccüh Neden?
- Bu Hikaye Sizin İçin...
- Vazgeçilmeyen Ortadoğu
- Hiç Affedemiyoruz...
- Altın Alırken Dikkatli Olun!
- Esad Suriye’yi Bitirecek