Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 10 Kasım 2015
Ziya GÜNDÜZ
Ziya GÜNDÜZ kimdir?
1982 Şanlıurfa doğumlu. Yaklaşık 13 yıldır basım ve yayım işleriyle uğraşmakta. Haber sitelerinde, ulusal gazetelerde, yerel gazetelerde, muhtelif dergilerde makaleleri yayınlandı. Halen İstanbul merkezli Vuslat Dergisi’nde editör olarak görev yapmakta. Yazı çalışmalarına devam etmektedir. Yazar Evli olup, üç çocuk babasıdır.
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Üstadların Durduğu Yer Utanç Verici
Türkiye'de son günlerde hızlı bir şekilde cemaat liderlerinin çıkışlarına sahne oluyor. İnsanlara yol gösterici konumunda olan; üstad veya hocalar, çok keskin çıkışlar yaparak, herkesi hayrete düşürüyorlar. İslam Ümmeti, dış güçlerin plan ve projeleri sayesinde, İslam'ın özünden birlik ve beraberlikten uzaklaştığı bir dönemde, üstad / hoca / düşünür / yazar  konumunda olan şahsiyetler, İslam Ümmetinin birliğine katkı sağlamları gerekirken, daha çok bu birlikteliğe balta vurduklarından haberleri yok galiba. Ortaya attıkları her fikir, İslam ümmetinin bütünlüğüne zarar vermektedir.  

Üstadlar, maalesef bütünleştirici değil, uzaklaştırıcı / parçalayıcı / bölücü bir dil kullanmaktadırlar.  Ve bu tehlikeli dili kullanmakta, ısrar etmektedirler.

Üstadlar, hitap ettikleri kitlelere, diğer camiaların görüşlerini 'sapıklık' olarak nitelerken kendi düşüncelerini ise neredeyse 'hak ve hakikatin' ta kendisi olduğunu iddia etmektedirler.  Ve kendi takipçilerini, buna inandıra bilmektedirler.

Birisi çıkıyor: Ehl-i Sünnet adına, Ehl-i Sünnet Terörü estiriyor. Bütün Şiileri kâfir ilan ediyor. Ehli-i Sünnet dışında kalan bütün Müslümanlara 'sapık' gözüyle bakıyor. Neredeyse elinden gelse, nerede bir Şii görürseniz öldürün diyecek boyutta görüş/ fikir beyan ediyor.  Ve onu dinleyenlerden bir tanesi de çıkıp sen ne yapıyorsun hocam demiyor.  Bu nasıl bir ruh hali, anlamak mümkün değil...

Bir diğeri de çıkıyor: Kur'an'ı anlama ve yaşama adına, Hz. Peygamber (s.a.s.) sünnetini hafife alıyor. Hadisler konusunda insanların zihnini bulandırıyor.  Geçmiş ulemayı ayaklar altına alıyor.  Her seferinde, sanki yeni bir şey bulmuş gibi övünüyor, onun düşüncelerine eleştiri getirenleri ise küçümseyerek, bunlar benim üzerimden pirim yapmaya çalışıyorlar diyebiliyor, diyor. Bu nasıl bir nefis, bu nasıl bir Kur'an ahlakı... Aynı şekilde takipçileri kendisinin bu üslubunu eleştirme gereği bile his etmiyorlar.

Bir başkası ise mevcut hükümete cihad ilan ediyor: Neymiş efendim,  bize salon vermediniz.  Biz, sizi Müslüman zan ediyorduk, meğerse siz Müslüman düşmanıymışsınız.  Bundan sonra sizin karşınıza dikileceğiz.  Yani salon verilseydi, mevcut hükümet iyi Müslüman olacaktı. Buna gülsek mi ağlasak mı?

Bu örnekleri çoğaltmak mümkündür. Ben kısa ve öz bir şekilde özetlemeyi uygun buldum. Eleştirim genel içindir.

Türkiye'de konuşan/ yazan/ düşünen/ geniş kitlelere hitap eden şahsiyetlere bakıyorum, asli işlerini bırakmışlar birbirlerine reddiyeler yetiştirmeye çalışıyorlar.  Birisi çıkıyor bir şey söylüyor, tepki alınca: ben öyle söylemek istemedim, benim söylediklerimi çarpıtıyorlar diyor. Biri diğerine karşı,  öbürü diğerine karşı, diğeri bir başkasına karşı,  üçü hepsine karşı...

Bu ne biçim bir kirlilik böyle... İslam adına konuşan şahsiyetlerin durdukları yer, doğru bir yer değil...  Üstadların bu akıl durduran tutumları kendi takipçileri tarafından ciddi bir şekilde eleştirilmesi gerekiyor. Üstadların, bu akıl almaz üslupları sayesinde, halkında kafası iyice karışmış durumda...

Üstadlar arasında ahlaklı/ ilkeli/ ilmi bir tartışmaya şahit olamıyoruz.  Osmanlı döneminde âlimler ilmi münakaşalarda bulunurlardı. Bu tartışmalar insanların ufkunu açardı. Bugünün üstadları, ilmi tartışma yerine birbirini suçlama ve hakaret etmekten başka bir şey yapmıyorlar.

Samimiyetimle söylüyorum, üstad / yazar/ önder/ düşünürleri / dinlerken insan insanlığından utanıyor! Bu kadar da olmaz diyorsunuz. Yeter artık bu insanları aptal yerine koyduğunuz.  

Cemaat mensupları, üstadların sayesinde tekfirciliği öğreniyorlar. İnsanlara hakaret etmeyi öğreniyorlar. Üstadların sayesinde cemaat mensupları düşünmemeyi/ akıl etmemeyi/okumamayı/  öğreniyorlar. Soruyorum size: siz bu toplumun vebalini nasıl ödeyeceksiniz?

Artık birlilerinin bu horoz dövüşüne dur demesi lazım.  İslam Ümmetinin onuru yerlerde sürünürken siz neyin peşindesiniz.  İnsanları birbirlerine düşman ettiğiniz farkında mısınız?

Ey ulu hocalar! Siz bu insanların aklıyla alay mı ediyorsunuz?

 

 

 

 

 

 

 

    
2014-11-26
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları