Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 09 Mayıs 2015
Gürbüz BATTAL
Gürbüz BATTAL kimdir?
1951 Sarıkamış Yeniköy doğumlu. 1969 yılında Kars Kâzım Karabekir İlköğretmen Okulu’ndan mezun oldu. Manisa’da 37 yıl sınıf öğretmenliği yaptı. 2006 yılında emekli oldu. 6 yıldır Manisa Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi'nde sınıf öğretmenliği yapıyor. Evli, üç çocuk babası, dört torun dedesi.
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Rüşvet kötü bir şey olsaydı...
Değerli okuyucularımdan Naime Büyüksütçü Hanımefendi, 10 Kasım 2014 tarihinde yazmış olduğum ' ATATÜRK'Ü EZBERLETMEK' makaleme , '  Bence, ilk önce sorumluluk siz eğitimcilere düşüyor' şeklinde yorum yapmış. Çok da doğru söylemiş.

Bu konudaki ilk sorumluluğun bize düşüp düşmediğini ya da bu konuda sadece bizim çabamızın yeterli olup olmadığını yaşadığım bir olayla anlatmak istiyorum.

Ali Rıza Çevik İlkokulu'ndaki öğretmenliğimin 3. yılındaydı. Derste rüşvet konusu açılmış, ben de dilim döndüğünce rüşvetin ne denli kötü bir davranış olduğunu anlatmaya çalışıyordum.

Konunun sonuna gelirken Suat Yüksel ismindeki gayet zeki ve başarılı öğrencim durmadan parmak kaldırıp bir şeyler söylemeye çalışıyordu.

Parmağını ısrarla kaldırdığı için Suat'a söz verdim.

Suat, o çocuk haliyle hepimize ders olacak şu cümleleri arka arkaya sıraladı.

' Öğretmenim, rüşvet, sizin anlattığınız kadar kötü bir şey olsaydı Çiller memura neden seçim rüşveti verdi?'

Çiller'in memura nasıl rüşvet verdiğini sorduğumda ise;

' Akşam haberleri dinliyorduk. Başbakan Çiller memur maaşlarına zam yapılacağını söyledi. Babam da ‘Hadi memur köşeyi döndü, Çiller memura seçim rüşveti verdi' dedi. ' Rüşvet söylediğiniz gibi çok kötü bir şeyse Başbakan Çiller neden memura seçim rüşveti veriyor.'

Bu cümleler karşısında bitip tükendiğimi hissettim.

Bir gün önce (15 Ekim 1995) dönemin hükümeti erken seçim kararı almış, Başbakan Çiller, memurlara kasım ayı olmasına rağmen yüzde otuz zam yapılacağını açıklamış, Suat'ın babası da ' Hadi memur köşeyi döndü, Çiller seçim rüşveti verdi' demiş.

Ertesi gün rüşvet konusu açılınca bir taraftan öğretmeni rüşvetin kötülüğünü anlatıyor, diğer taraftan babasının ağzından başbakanın memura seçim rüşveti verdiğini duyuyor ve çocuğun zihni allak bullak oluyor.

Bazı duygular, alışkanlık ve beceriler sadece toplumun belli bir kesimince kazandırılamıyor. Bu tür konularda yöneticisiyle çalışanıyla vatandaşıyla aynı dik duruşu sergilememiz gerekiyor.

Naime Hanımefendi'nin söylediği gibi keşke ilk ve tek sorumlu biz olabilsek ve doğruları olduğu gibi anlatıp önce kendimiz örnek olarak yaşayıp yeni nesillere de yaşatabilsek.

Kalın sağlıcakla.   
2014-11-30
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları
- Protokol Kutlamaları