Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 18 Ağustos 2016
Mehmet Celal SAVAŞKAN
Mehmet Celal SAVAŞKAN kimdir?
İnşaat Yüksek Mühendisi
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Rubledeki Devalüasyon
Dünyanın en büyük ülkesi ve kuzey komşumuz  Rusyanın para birimi, son 1 ayda yüzde 70 oranında değer kaybetti. Arsa, ev fiyatları hiç olmadık seviyelere indi. 

Fırsat bu fırsattır.

Türkiyedeki rekabetçi ortamdan şikayet eden, ve işinde yatırım yapmak isteyen varsa tası tarağı toplasın bu tarafa gelsin.

Yatırıma çok müsait bir ülke Rusya.Vergi oranları düşük, ticaret peşin para ile dönüyor. İki firma arasında resmi sözleşme olmadan iş yapılamıyor. Vadeli çek senet gibi dolanrıcılığa açık bir yapı yok. Ülkede işsizlik sıfırın altında. İş gücü ithal etmek durumda kalıyor.


Burada süt ve süt ürünleri yeterince üretilemiyor, olanlar çok pahalı. Zenginler ve çocuğuna devletten maaş alan kadınlar süt alabiliyor. Tavuk eti üretimi çok az. Deniz balıklarının çoğu Türkiyedeki çiftliklerden geliyor. Bunların sahilleri bomboş, kimse bizdeki gibi ticari balıkçılık yapmıyor. Uçsuz bucaksız ormanlar, ovalar, araziler var, kimse buraları kullanmıyor.

Güney bölgelerinde seracılık yapılması için nerdeyse bedavaya gaz veriyorlar. Özel ampullerle seraları aydınlatarak sebze yetiştirebiliyorlar. Elektrik de gaz gibi bedavadan biraz pahalı.  

Ama yapan yok.

Çünkü insan yok. 

Evet koskoca ülke sosyal bir yıkımın eşiğinde. Ukraynaya girmesindeki tek neden oradaki 30milyonluk Rus-Slav halkını nüfusuna geçirebilmek. Mevcut güçlerini elde tutabilmek için son hamlelerini yapıyorlar.

'Gelişmiş dünyalılar' Rusyaya güya takoz koyuyor ama aslında Ruslarla Türkleri daha da yakınlaştırıyor. Rusyayı büyük bir krize iteceklerini zannediyorlar. Rusları tanımıyorlar. Bunlar açlığa, yokluğa, yoksulluğa  alışkın bir millet. Patates ve beyaz lahanadan başka bir şey yemeseler, yıllarca yaşarlar.

Görülecek ki, Ruslar ekonomik yaptırım ile falan yılmayacak.

Ama İspanyanın zeytininin yerine Gemlik, Polonya elmasının yerine Yalova, Belçika armudu yerine Adapazarı, İtalyan kivisi yerine Ordu ürünleri yer aldığı zaman, Avrupa yaptığı akılsızlığı çok daha iyi anlayacak .

Bence bu fırsatı değerlendirin.     
2014-12-07
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları
- Tek İktidar Yolunda
- Soykırım Çocukları
- Yüzyılın Bitmeyen Savaşı
- Silahlara veda mı?
- Fındık Kokulu Şehir
- Siyasi Meyillerin Aslı
- Suni Gündem Sarmalı
- Karadeniz Arapları
- Mahalle Kavgası
- Bir, İki, Üç...
- Farklı bir milletiz
- Bonzai Çılgınlığı
- Saklambaç