Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 09 Mayıs 2015
Gürbüz BATTAL
Gürbüz BATTAL kimdir?
1951 Sarıkamış Yeniköy doğumlu. 1969 yılında Kars Kâzım Karabekir İlköğretmen Okulu’ndan mezun oldu. Manisa’da 37 yıl sınıf öğretmenliği yaptı. 2006 yılında emekli oldu. 6 yıldır Manisa Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi'nde sınıf öğretmenliği yapıyor. Evli, üç çocuk babası, dört torun dedesi.
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Engelliler günü mü, farkındalık günü mü?
Engelliler günü mü, engellilik farkındalık günü mü?

Milletlerin hayatında önemli günler vardır. Bu günler, o milletin ortak duygularını yansıttığı tarihlerin yıl dönümü olduğu gibi önemli bir konuya dikkat çekmek için belirlenen günler de olabilir. Bu günlerin bir kısmı bayram olarak kutlanırken bazıları da ulusal yas günleridir.

Bir konuya dikkat çekmek için belirlenen gün ve haftalardan birisi de ' Engelliler Günü'dür. Ramazan Bayramı ile Kurban Bayramı'nı Müslümanlar, Noel'i Hıristiyanlar, Cumhuriyet Bayramını Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olarak bizler kutluyoruz. Kızılay Haftası'nda yardımlaşma duygusunu geliştirmek, Yeşilay Haftası'nda içkinin zararlarına dikkat çekmek için etkinlikler yapıyoruz. Bu örnekler gittikçe çoğaltılabilir.

Engelliler Haftası'nı niçin kutluyoruz sorusuna geçmeden önce bu günün kutlanması ile ilgili bazı tespitler yapmak istiyorum.

Daha önceleri, ismi ' Sakatlar Haftası' olan ‘engelliler günü veya haftası' törenleri sırasında ve sosyal medyada ' Engelliler Gününüz Kutlu Olsun' şeklinde söylemlere rastlıyoruz. Sanki engelli vatandaşlar isteyerek ve severek engelli olmuşlar da onların bu özel gününü kutlanıyor havası doğuyor. ( Engelliler Gününü kutlayanların iyi niyetlerinden asla kuşku duymuyorum.)

Engelliler Haftası kavramına gelinceye kadar çok yol kat edildi. Özürlü kavramından engelli kavramına geçmek o günler için büyük bir başarıydı.

Böylece rencide edici bir kavram, yerini başka kavrama bırakıyordu.

Günümüzde ve özellikle son yıllarda olay, engelliler gününü kutlamaktan çok ‘ engellilik farkındalığı oluşturmak' şekline dönüştü.

Engellilerle ilgili etkinlik ve programlarla, engellilik farkındalığı oluşturulmasına ve her sağlıklı insanın engelli adayı olduğunun hafızalarda yer alınmasına çalışılır. 

Toplumumuzdaki çok sayıda engelliye toplum içinde rahatlıkla hareket edecek mekânlar hazırlanması, yeteneklerine ve yapabilecekleri işlere göre istihdam sağlanması yollarının aranması, bunları tüketici olmaktan çıkarıp üreten durumuna getirilmesine çalışılır.

Yerel yöneticilerin engellilerin hayatını kolaylaştıracak düzenlemeler yapması ve yapılan çalışmaları izlemesi istenir.

Manisa'da bu yılki törenler bu zihniyete göre hazırlanmıştı. Kültür Merkezi fuayesinde İŞKUR tarafından 'Engelliler Kariyer Günleri, İstihdamla Engelleri Kaldıralım' standı kuruldu. Manisa'nın duyarlı küçük ve orta ölçekli sanayicileri buraya gelerek engellilerden iş teklifi alıp, ‘ Engelli İş Görüşmesi'  yaptı. Bu bence yaşananlar çok önemli gelişmelerdir.

Umudum, bu görüşmelerin başarıyla sonuçlanması ve semeresinin alınmasıdır. Bu çabalar sonucu 10 engelli işe girse bile büyük bir başarı olacaktır.

Daha çok engellilik farkındalık etkinliklerine dönüşen bu özel gün ve haftanın isminin

' Engelliler Haftası' yerine 'Engellilik Farkındalık Haftası' olarak değiştirilip kutlanmasını öneriyorum.

Önerim, il yöneticileri tarafından Ankara'ya iletilip gerekli isim değişikliği sağlanırsa engelli vatandaşlarımızın kutladığı gün daha bir anlam kazanır.

Takdir edersiniz ki tek başına yapılan teklif bir işe yaramıyor.

Kalın sağlıcakla...   
2014-12-15
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları
- Protokol Kutlamaları