Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 13 Temmuz 2016
Selahattin EROL
Selahattin EROL kimdir?
Gazeteci-Yazar Selahattin Erol 1970 Yılında Mardin Savur'da doğdu. Uzun yıllar İhlas Haber Ajansı- TRT Muhabirliğini yaptı. Halen Anadolu Ajansı Muhabirliğini Sürdürüyor. Çeşitti gazete ve internet sitelerinde yazılar yazıyor. Evli ve üç çocuk babasıdır.
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Belediye personelinin sesini duyan var mı?
Midyat Belediyesi 6 aydır maaş ödemiyor!

Mardin'in büyükşehir olmasının ardından yapılan kesintiler nedeniyle Midyat Belediyesi 6 aylık personel maaşını ödeyememektedir.

Midyat'ın toplam nüfusu 105 bindir. Belediye şu an hizmet yapmayı bir kenara bıraktı, personelin ve işçilerin maaşını ödeyemiyor.

Midyat'ın önceden şehir merkezinde 12 mahallesi vardı. Büyükşehir kanunu ile birlikte belde ve köylerinde mahalle statüsüne geçmesiyle mahalle sayısı 72 oldu.

Belde belediyelerin kapanmasıyla mevcut olan borçları da Midyat belediyesine devredildi.

Midyat Belediye'si 6 aydır maaş ödeyemiyor ve yerel seçiler bittiğinden bu yana bu sorun katlanarak devam etmektedir.

Belediye Başkanı Şehmus Nasıroğlu, belediyenin ekonomik zorluklarını ve personel maaşlarını ödeyemediklerini bakan ve milletvekillerine her platformda iletti.

Nasıroğlu, en son AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem'in Midyat ziyaretinde Büyükşehir olmadan belediyeye aylık 2,5 milyon lira para gelirken, şuan da bu rakam 400 bin liraya kadar düştüğünü aktarmıştı.

Maliye Bakanlığı Ekonomik yönden acilen Midyat belediyesine ödenek aktarması lazım!

Bu durum Büyükşehir Belediyesi statüsüne kavuşan Mardin belediyesi ile Midyat Belediyesi resmen karşı karşıya getirilmektedir.

Ama ne hikmetse bir çözüm daha bulunamadı. Ve halen çözüm noktasında somut bir adım atılamamaktadır.

Bu soruna iktidar partisi AK Parti hükümetinin acilen çözüm bulması gerekir. Belediye personeli ciddi anlamda bir sıkıntı içerisindedir.

Bu nahoş manzara belediye personelini başta bakmakla yükümlü olduğu ailesini de etkilemektedir.

Personel, esnafa ve bankalara olan borçları ödemekte bırakın zorlanmayı hacizlerle karşı karşıyadır. Buda Aile içerisinde ciddi sorunlar yaratmaktadır.

Personel resmen kaderine terk edilmiş bir arayış içerisinde bırakılmıştır. Belediye Sendikaları ise üye olan işçilerinin sesini duymamakta direnmektedir.

Sendikalar hiçbir girişimde bulunmadığı gibi yaşanan olayları uzaktan seyrediyor.

Seçim zamanlarında, yemekli toplantılarda ortalıkta boy gösteren sendikalar, maalesef bu durumda kör, sağır ve dilsiz yaşananları sadece izliyor.

Belediye personelinin bir kısmı maaşlarını tam tıkır ve zamanında alırken, bir kısmı maaşını alamamaktan şikâyetçi...

Bu vahim tablo Belediye personeli arasında huzursuzluğa, karamsarlığa ve güvensizliğe neden olmaktadır. Belediye personeline yapılan haksızlık, adaletsizlik, mağduriyet yaşanması için mi oy verdi.

Ey yönetenler, bu insanların mağduriyetini görmek, maaşlarının bir an evvel verilmesi ve mağduriyetlerinin sonlandırılması için duyarlı olmak durumundasınız.

Suçu başkalarına atarak durumdan vazife çıkarmayın.

Bilindiği üzere, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 'Aylığın ödeme zamanı ve esasları' başlıklı 164. maddesi 'Memurların aylıkları her ayın başında peşin olarak ödenir' hükmünü var.

5393 sayılı Belediye Kanununun belediyelerde  personel istihdamı ile ilgili usul ve esasları düzenleyen 'Norm kadro ve personel istihdamı' başlıklı 49 uncu maddesi ise 'Personelin her türlü alacakları zamanında ve öncelikle ödenir' hükmünü taşımaktadır.

Madde hükümlerinden de anlaşılacağı üzere, kamu görevlilerinin aylık ve diğer özlük haklarının  zamanında ve öncelikli olarak ödenmesi yasal bir zorunluluktur.

    
2014-12-19
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları