Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 28 Ocak 2015
Metin SOYLU
Metin SOYLU kimdir?
Gazeteci-Yazar Metin Soylu, 1981 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. İlk ve ortaöğrenimi Ankara Batıkent Kürşad Bey İlköğretim Okulu'nda liseyi ise 1998 yılında Ankara Batıkent Mobil Lisesi'nden mezun olarak tamamladı. "Piri Reis Haritası'nın Şifresi" adlı kitabıyla okuyucularının karşısına çıkan Metin Soylu, bugüne kadar Kocaeli Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Dumlupınar Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi gibi pek çok üniversitede Piri Reis konusunda konferanslar gerçekleştirerek büyük yankı uyandırdı.17 Ağustos 1999 Marmara Depremi sonrasında Türk halkının doğal afetler üzerine daha fazla ilgi duyması ve özellikle üniversite öğrencilerinin Afet Gönüllüsü birer birey olarak toplumda daha etkin rol oynaması için Afet Okulu Projesi’ni kaleme alan Soylu, bu konudaki düşüncelerini “Afet Okulu” adlı kitabında topladı. Yazar Metin Soylu'nun son eseri Belgelere Dayalı Gerçek Bir Kahramanlık Öyküsü olan "Bedeli Çanakkale'de Kanla Ödenecektir"dir. www.metinsoylu.com
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Reyting Yolunda!..
Yıl:2007...

Ünlü Sanatçı Ediz Hun ile röportaj yapıyorum. Ve şu soruyu kendisine soruyorum:

-Sinema hayatınız bitti mi? Yoksa halen yeni sinema ya da dizi teklifleri alıyor musunuz?Değerli Sanatçı Ediz Hun bu sorumun cevabını şöyle veriyor: 

'Hayır hayır!... Elbette ki bitmedi. Yeni teklifler de çok sık geliyor. Ben başrol oyuncusuyum. Bizim diğer sanatçılarla ayrılan yönümüz bu. Biz her rolde oynayamıyoruz. Benim kendimce bazı prensiplerim var. Bu bakımdan başrol dışında rol oynamak istemiyorum. Elbette demiyorum güzel bir kızla aşk filmi çekelim. İnandırıcı olmaz. Ama en azından başrollerden birisinin olması gerektiği kanaatindeyim. Ağırlıklı bir başrol olursa elbette oynarım. Sanatçı arkadaşlarımızdan bazıları normal rollerde oynuyorlar. Elbette onları asla eleştirmiyorum. Kendi tercihleridir. Saygı duyarım. Bu işi günümüzde yapan iki kişi kaldı. Birisi ben diğeri ise Sayın Göksel Aksoy. Biz elbette titiz davranıyoruz. Çalışırsak düzgün bir kadro, düzgün bir yönetmen ve düzgün bir senaryo olmalıdır. Şimdi tanıştırıyorlar başroldeki erkek oyuncu bu, bayan oyuncu bu sonra diyorum ki Eee... Ben amca, dayı rolünde kusura bakmayın diyorum. Olamam. Eğer yaşımdan dolayı dede rolünde olacaksam da ağırlıklı bir rolde olmak isterim.'Yıl: 2014

Şimdi aradan yıllar geçiyor ve Değerli Sanatçı Ediz Hun'u Kanal D Televizyonu'nda başlayan 'Hayat Yolunda' adlı dizisi de başrol oyuncusu olarak görüyorum. 

Kanal D'nin başrollerini; Ediz Hun, Nur Fettahoğlu, Engin Öztürk, İlker İnanoğlu, Burak Yamantürk, İpek Karapınar, Ceyda Tepeliler, Sinem Öztürk, Yıldıray Şahinler ve Fulya Ulvan'un paylaştıkları, 'Hayat Yolunda' adlı dizinin ilk bölümü 08 Ekim 2014 tarihinde izleyiciyle buluştu.

Yapımını D Yapım'ın, yapımcılığını E. Ayşe Durmaz'ın üstlendiği, yönetmenliğini Feride Kaytan'ın yaptığı, senaryosunu da Nuran Evren Şit kaleme aldığı 'Hayat Yolunda', güçlü oyuncu kadrosu ve heyecan dolu hikâyeleriyle, izleyicilerin yeni ekran gözdesi olmaya aday gösterilmişti.Dizinin ilk bölümünün konusu ise şöyle başlamıştı:

Tüm yaşamını karşılık beklemeden hayat kurtarmaya adamış Prof. Dr. Veysel Hoca'nın sahip olduğu özel hastane, maddi sıkıntılar sebebiyle iflasın eşiğine gelmiştir. Üstelik hastanesinin doktorları da birer birer istifa etmektedir. Yeni bir düzene adım atmak isteyen Veysel Hoca, Türkiye'nin çeşitli illerinde görev yapmakta olan, kendi yetiştirdiği başarılı cerrahlara iş teklif eder. Aldığı ret cevaplarıyla sarsılan Veysel Hoca'nın sağlığı tehlikeye girer. Babasına yardım etmek isteyen Yelda ise, eski arkadaşlarıyla tek tek görüşüp onları hastanede çalışmaya ikna etmek için yollara düşer.

Kocasının ihanetini hiç beklenmedik bir şekilde öğrenen Şafak'ın dünyası bir anda başına yıkılır. Kendisine asistanlık yapan Melis'in kocasıyla yaşadığı yasak aşkı artık çalıştığı hastanede bilmeyen kalmamıştır. Kocasından bir açıklama bekleyen Şafak, onun ani boşanma kararıyla bir kez daha yıkılır. İzmir'den ayrılmayı aklına bile getirmeyen başarılı doktor, yaşadığı olaylar üzerine Yelda'nın teklifini değerlendirmek zorunda kalır.

İstanbul'un en lüks hastanelerinden birinde beyin cerrahı olarak çalışan yakışıklı ve medyatik doktor Selim ise, ameliyatına girdiği işadamının vefat etmesiyle hastaneden ayrılmak zorunda kalır. Bir süre mesleğine ara verme kararı alan Selim'i ikna etmek Yelda için kolay olmaz. Van'da depremzedelere şifa dağıtan ve Şafak'ın eski sevgilisi olan Cem ise, çok sevdiği küçük hastasının fenalaşması sonucu Yelda'nın teklifini çok istemese de düşünmek zorunda kalır. Yıllar önce doktorluğu bırakıp ticarete bulaşan Tayfun'un yolu ise ummadığı bir şekilde konferanslarda hayranlıkla dinlediği Veysel Hoca ve kızı Yelda ile kesişecektir. Eski öğrencileriyle yepyeni bir başlangıç yapmaya çalışan Veysel Hoca'yı kötü bir sürpriz beklemektedir.

Bugün geldiğimiz sonuç:
'Hayat Yolunda' dizisi, ilk bölümlerinde beklenen reytingleri alamamış ancak ilerleyen haftalarda yükselişe geçerek kendisini göstermişti. Buna rağmen beklentileri karşılayamadığı ve bu yüzden de reytinglerde başarısız olduğu gerekçesiyle dizinin ekranlardan kaldırılacağını öğrendim.

Asıl üzüldüğüm konu ise Sanatçı Ediz Hun'un yıllar sonra oynadığı ilk televizyon dizisinde alınan bu kararın dizi sektörü açısından 'ticari kaygılar' yönüyle değerlendirilmiş olsa da başrol oyuncuları açısından son derece acımazca verilmiş bir karar olduğunu düşünüyorum. 

Televizyon, muhteşem bir iletişim aracı olsa da bazen de böylesine usta oyuncuları çok çabuk tüketen ve onları değersizleştirmek için icat edilmiş kısaca vizyonu olmayan bir tele'den ibaret... 

Bence ne mi oldu?
>>>Hayat Yolunda dizisi, Reyting Yolunda harcandı...    
2014-12-19
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları
- Akide Şekeri!..
- Son Umut!..