Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 18 Ağustos 2016
Mehmet Sebih ALTUN
Mehmet Sebih ALTUN kimdir?
1985 Diyarbakır Bismil Doğumlu Olan Yazarımız Bir Çok Yerel Gazete de Ve Haber Sitelerin de Makale ve köşe yazarlığı yaptı. Işıltı gazetesi adında Engelli Bireylerin Sorun Şikayet Ve Dileklerini Dile Getiren Gazetede Yazarlığa başladı.Yazarımız Evli Ve 2 Çocuk Babası
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Modern Köle; Taşeron
 İş hayatın hemen her  alanında çalışan taşeron işçiliğin ne denli yanlış bir sistem olduğu aşikardır.Asgari ücretin bile altında verilen ücretler her nedense hiç bir yetkilinin ilgisini çekmiyor.
         Neden acaba?
         Kendileri bu durumdan memnun galiba. Nasıl olsa onların etlisine sütlüsüne karışan yok.
         Taşeron işçilik tamamen tabiri caizse bir modern kölelik sisteminde öteye gidememektedir. Hiç bir şekilde görev tanımları yok.
         İşin ne olduğunun da pek ehemmiyeti yok. Nasıl olsa mecburen yapılacak. Ama sorun yapılan işin karşılığını alamamak.Yani çalışılacak ama karşılığı hor görülmek,maaşını zamanında alamama, şirketlerin
kurumlara belirtmiş oldukları rakamdan daha düşük ücretle çalışacak olması bunlardan bazıları.
          Nasıl olsa kontrol eden de yok.Şirket tarafından her yıl sürekli sözleşmeleri yenilenerek, sürekli işçi olmaları engelleniyor dolayısıyla, yasal olan bütün sosyal haklarını kaybediliyor.
          Örgütlenme ve sendikalaşma hakları yok. Diğer çalışanlar gibi mesai kavramları yoktur. Her ay ihaleyle görevi yürüten taşeron şirketler her ihale sonrası sigortalarda bile giriş çıkışlar yapılıyor. Üstelik bunlar için Devlet dairelerinde çalışıyor olması da önemli değil. İstedikleri gibi at koşturuyorlar.
          Yıllık izinler desen hakeza; Hastalandın mı rapor almak yok maaştan kesiliyor.
           İster çalış ister çalışma şartlar bu diye despotist bir düşünce sergilemek de cabası.
          Eeeeeee ne olacak o zaman.
          Olacağı yetkili makamlar ın bu konuda gerekli araştırmayı yapmaları bunun sonucun da yıllardan beri mağduriyetin esiri taşeron işçilerin sahip oldukları özlük haklarının kendilerine tanınmalarıdır.
         Derhal Devlet büyükleri bu konuya el atmalılar.
        Zaten taşeronların çoğu devlet dairelerinde çalışmaktadırlar. Bunların taşeron firmaların vicdanına bırakılması kabul edilemez.
        Herhangi bir bakanlığa bağlı bir kuruluş kurarak bunların o kuruluş tarafında takip edilmesi hem aradaki rakamlar taraflı olan taşeron şirketlere aktarılmamış olur,hemde bu şekilde hiç bir taşeron işçisi düşük ücretle çalışmış olmayacak bununla beraber bu ayıbı  bu şekilde örtülebileceğine inanıyorum.  Bu süreç nasıl işler.

       İktidar başta olmak üzere, TBMM nezdinde girişimlerde bulunarak, idarelerin daha önce alınmış taşeron işçilerin kadroya geçilmesi talebi olduğu mahkeme kararlarını uygulaması sağlanmalıdır.
Bunun yanında sendikalar ve konuya duyarlı bütün sivil toplum
kuruluşlarının desteğiyle, güçlü bir kamu oyu oluşturulmalıdır. Gerek kamuda gerekse özel sektör bünyesinde farklı iş kollarında çalışan taşeron işçiler örgütlenmelidir. Bu konsensüs mutlaka sağlanmalı.
       Zira bugün ülkemizde yaklaşık bir milyon taşeron işçi var. Bir milyon çalışan istediği zaman alamayacağı hiç bir  hak olamaz.   
2014-12-23
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları
- Savaşlar ve İnsanlık
- Siyaset Halktan Uzak Olmalı
- Savaş mı barış mı?
- Yeniden Başarabiliriz..!
- Siyasallaşan Ölümler
- Acil Barış Çağrısı
- Hemen Şimdi Barış
- Ne de güzel seyrediyoruz!..
- Neymiş Efendim!..
- Bizi kirli siyasetinize alet etmeyin!
- Seçimler ve Yeni Bir Koalisyon Modeli