Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 10 Kasım 2015
Ziya GÜNDÜZ
Ziya GÜNDÜZ kimdir?
1982 Şanlıurfa doğumlu. Yaklaşık 13 yıldır basım ve yayım işleriyle uğraşmakta. Haber sitelerinde, ulusal gazetelerde, yerel gazetelerde, muhtelif dergilerde makaleleri yayınlandı. Halen İstanbul merkezli Vuslat Dergisi’nde editör olarak görev yapmakta. Yazı çalışmalarına devam etmektedir. Yazar Evli olup, üç çocuk babasıdır.
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Vahdete İhtiyacımız Var!
  Nurlu Bir Kavram Vahdet

Vahdet, Kur'an kavramalarından önemli bir kavramdır.  Bu kavram daha çok yardımlaşmayı bütünleşmeyi ve birlik olmayı anlatmaktadır.  Müslümanlar açısından vahdet önemli bir eylemdir.

Rabbimiz Allah, Kur'an'da şöyle buyurmaktadır:

'Hep birlikte Allah'ın ipine sarılın ve ayrılığa düşmeyin. Allah'ın size olan nimetini anın. Hani siz birbirinize düşmandınız Allah gönüllerinizi birbirine yaklaştırdı da O'nun nimetiyle kardeşler oldunuz...' (Al-i İmran, 3/103)

Vahdette Rahmet Var

Allah (c.c.) Müslümanların birlik içinde olmasını istemektedir.  Birlikte rahmet, ayrılıkta azap vardır.  Vahdeti oluşturmak, bütün Müslümanların isteği ve arzusu olmalıdır. Vahdet adına atılan her adım, ümmetin huzuru, insanlığın kurtuluşu için atılmış bir adımdır.  Çünkü Müslümanlar arasında vahdet sağladığı gün, zalimlerinde oyunlarının bozulduğu gündür!

Vahdetin gerçekleştiği an, günümüz Firavun'larının devrildiği andır. Günümüz Firavun'larının korkulu rüyası vahdettir.

Yeryüzünde akan kan Müslüman'ın kanı... Bu kandan beslenen zalim diktatörler ve onları kumanda eden Batılı zalimler... Onların korkutan en büyük korku, İslam coğrafyasında Vahdetin oluşmasıdır.  Zalimler Müslümanlardan çok daha iyi biliyorlar, vahdetin karşısında hiçbir güç duramaz. Çünkü vahdetin olduğu yerde rahmet vardır.  Vahdetin olduğu yerde İslami bir güç kuvvet vardır. Vahdetin olduğu yerde adalet vardır...

Vahdetin Önemi

Gerek Ortadoğu'da gerekse Türkiye'de vahdete çok ciddi ihtiyacımız var.  Türkiye'de cemaat liderlerinin, kanaat önderlerinin, vahdet adına önemli adımlar atmaları gerekiyor. Öncelikle vahdet, kendi coğrafyamızda kendisini göstermelidir. Birbirimizi dışlayarak, ötekileştirerek hiçbir yere varamayız. İslam gemisinin içinde, hepimizin olduğunu geminin delinmesi, hepimizin denizde boğulması anlamına gelir.  Zalimlerin denizinde boğulmamak için vahdet bizim için bir kurtuluş limanıdır!

Müslümanlar her zaman kardeş olduğunu unutmayalım... Bu kardeşliğimize mezheplerimiz, meşreplerimiz, cemaatlerimiz engel değildir. Farklı düşünceler İslam'ın zenginliğinin bir yansımadır.  İhtilaflı konular bizi ayrılığa değil, vahdete götürmelidir.

İslam'da İhtilaf Meselesi

İslam'da câiz olan ihtilâf var. Birde câiz olmayan ihtilâf var.  Câiz olan ihtilâflar konusunda bir sorun yok. Yalnız câiz olmayan konular hakkında ihtilâf etmek, İslam Ümmeti için ateşten bir gömlektir.  Dolaysıyla caiz olmayan ihtilâfların gündeme gelmesi, Müslümanların birlik ve beraberliklerine zarar verir. İslam düşmanları, Müslümanların vahdetini bozmak adına,  sürekli ihtilâf edilmemesi gereken meseleleri, birilerinin üzerinden Müslümanların gündemine getirerek, Müslümanların ilerleyişini yükselişini durdurmak istiyorlar. Çünkü câiz olmayan ihtilâflar konusunda sürekli durmak, İslam Ümmetinin vahdeti oluşturması açısından büyük bir engeldir.

Sonuç

Her zaman her yerde, Vahdet için çalışmak zorundayız.

Vahdete zarar verecek düşüncelerden açıklamalardan uzak durmalıyız.

Önce vahdeti düşün, sonra gerisi gelir!..

 

 

 


   
2014-12-26
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları