Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 09 Mayıs 2015
Gürbüz BATTAL
Gürbüz BATTAL kimdir?
1951 Sarıkamış Yeniköy doğumlu. 1969 yılında Kars Kâzım Karabekir İlköğretmen Okulu’ndan mezun oldu. Manisa’da 37 yıl sınıf öğretmenliği yaptı. 2006 yılında emekli oldu. 6 yıldır Manisa Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi'nde sınıf öğretmenliği yapıyor. Evli, üç çocuk babası, dört torun dedesi.
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Teknolojiden korkmaya başladım
Yıllardır kullandığım televizyon bozulunca arkadaşlarımın önerisiyle bir SMART TV aldım.

Bilmeyen okuyucularım için SMART TV ile ilgili kısa bir açıklama yaptıktan sonra teknolojinin beni korkutan özelliğine geçmek istiyorum.

SMART TV'ler hem bilgisayar hem de televizyonun bir arada olduğu televizyonlardır. İnternet bağlantısı olduğu sürece bilgisayarla yaptığınız çoğu işi televizyonunuzda gerçekleştirebilirsiniz. İnternet bağlantısıyla film izleyebilir, müzik dinleyebilir, facebook ve twitter gibi sosyal ağları kullanabilirsiniz.

İlk zamanlarda televizyonla ilgili hiçbir sorun yaşamadım.

Son iki haftadır You Tube'den paylaşımlar izleyemiyordum.

444'le başlayan telefonla firmanın müşteri temsilcisini aradım. Sorunumu anlattım. Görevli memur, telefonumu kapatmamı, biraz sonra beni telefonla arayacaklarını ve sorunumu çözeceklerini söylediler.

5-10 dakika sonra telefonum çaldı. İsminin Fatma olduğunu söyleyen bir bayan, ' Televizyon için arıza kaydı yaptırmışsınız. Arızayı gidermeye çalışacağım dedi' arkasından ' smart' tuşuna uzun süre basmamı ve çıkan numarayı kendisine söylememi istedi. Söylediğini yaptım. Ardından televizyonu kapatıp açarak aynı işlemi tekrarlamamı söyledi. Dediğini yaptım ve ikinci defa çıkan farklı numarayı da kendisine söyledim. Birkaç dakika sonra televizyonumun menüsü açıldı. Görevli bayan televizyonuma girmiş televizyonuma kumanda ediyordu.

Değişik menülere girdi, çıktı, bazı rakamları sildi yerine başka rakamlar yazdı. Youtube'ye girdi. Bir video oynattı ve sorunun çözüldüğünü, televizyonu iyi günlerde kullanmam temennisinde bulundu.

Görevli bu çalışmaları yaparken biz de televizyon karşısında yapılan işlemleri izledik.

Teknolojinin son ürünü olan akıllı cihazlara kötü niyetli kişilerin de uzaktan müdahale ederek ses ve görüntü kaydedip şantaj amaçlı kullanabilecekleri aklıma geldi

Daha önce siyasi parti liderleri değiştiren, bakanları istifa ettiren, insanlara hırsız damgası vuran, bazı kişilerin milletvekilliği hevesini kursaklarında bırakan, insanları intihara sürükleyen olayları yaşadık.

Bu nedenle teknolojiden korkmaya başladım. Ne olur ne olmaz diye açık bilgisayar ve televizyon karşısında tedbirli olmak gerektiğine inandım.

Zamanla televizyonlara kameralar takılacağına inanıyorum.

Gerek kameralı televizyonlardan veya açık bırakılan bilgisayarlardan ses ve görüntüler rahatlıkla alınabilecektir.

Bu nedenle işim bitince bilgisayarın kapağını kapatıyorum ve kameralı televizyonlar çıkınca onlardan almama kararı verdim.

Şimdiye kadar bazı yerlere gizli kamera yerleştirip film veya fotoğraf çekiyorlardı.

Bundan sonra buna lüzum kalmayacak. Çünkü biz son teknoloji ürünlerine onlarca parayı ödeyip kendi elimizle evlerimize birer casus yerleştiriyoruz.

Kötü niyetli kişilere ise cihazlarımıza girip ses ve görüntü almak kalıyor.

Kalın sağlıcakla...   
2014-12-29
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları
- Protokol Kutlamaları