Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 10 Ekim 2013
Mustafa EROL
Mustafa EROL kimdir?
Artvin’in Yusufeli ilçesinde 21.03.1965 tarihinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimimi Akyazı, Sakarya’da tamamladı. Ege Üniversitesi, Fen Fakültesi, Fizik Bölümü’nden 1986 yılında mezun oldu. Milli Eğitim Bakanlığı bursu ile İngiltere Lancaster Üniversitesi’nde yüksek lisans ve doktora eğitimini Yoğun Madde Fiziği üzerine yaptı. Dokuz Eylül Üniversitesi, Buca Eğitim Fakültesi’nde 1993 yılında yardımcı doçent, 1995 yılında doçent oldu ve 2001 yılından bu yana profesör olarak çalışmaktadır. Bugüne kadar yaklaşık 70 bilimsel makale ve 3 adet kitap katkısı yayınlamıştır. Ulusal ve Uluslararası kongre ve sempozyumlarda yaklaşık 65 bildiri sunmuştur. Son yıllarda özellikle “Bilinç” ve “Kuantum Fiziği” ilişkisi üzerine çalışmalar yapmaktadır. Türk Fizik Derneği İzmir Şubesi ’nin 2004 yılından beri başkanlığını yürütmektedir. 2009 yılından beri Beşiktaş kongre üyesidir. Web: http://kisi.deu.edu.tr/mustafa.erol https://twitter.com/profmustafaerol
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Ne kadar acı değil mi?
Günün birinde oldukça büyük ve izole bir dağ köyünde binlerce kişi yaşarmış. Bu köye dışarıdan ulaşmak çok zor hatta neredeyse imkansızmış bu nedenle de köyün dış dünya ile ilişkisi hiç yokmuş. Köy halkı genellikle toplayıcılık, tarım ve hayvancılık yaparak, geçinirlermiş. Zamanla üretilen mallar karşılıklı takas edilmeye başlanmış ve böylece bir nevi ticari hayat başlamış.

Aradan yıllar geçtikçe kişiler arasındaki ilişkiler oldukça karmaşıklaşmaya başlamış. Köy halkı arasında çok büyük anlaşmazlıklar çıkmaya, kavgalar, darılmalar baş göstermeye başlamış.

Bu arada köyün en varlıklı ailelerinin birinde orta yaşlarda, oldukça bilge ve herkes tarafından takdir gören bir şahıs varmış. Bu şahıs zamanla bütün köylüler tarafından her konuda fikir sorulan ve danışılan bir şahıs konumuna gelmiş. Ticari, hukuki, felsefi, ahlaki ne sorun olursa olsun her konu bu kişiye danışılır ve ona göre hareket edilirmiş. Bu kişi fikirleriyle herkesi şaşırtır ve her konuda sorunun çözümüne bir öneri dile getirir ve bu öneri herkes tarafından kabul edilirmiş.

Zamanla bu şahıs halkın bu güven duygusundan da istifade ederek kendisinin ilahi birçok güçle donatıldığını ve özel olarak görevlendirildiğini dile getirmiş ve bunu da büyük bir çoğunluğa kabul ettirmiş. Böylece bu kişi zamanla halk tarafından ilahileştirilmiş.

Hatta yıllar içinde bilge kişinin tüm sözleri toparlanmış ve bir kitap haline getirilmiş. Bu kitap derhal kutsallaştırılmış ve gün lük yaşamın düzenlenmesinde köyün tek rehberi haline gelmiş.

Gel zaman git zaman bu şahıs elbette ki yaşlanmaya başlamış ve günün birinde de vefat etmiş. Tabii böylesine büyük, bilge bir şahsın kaybı herkesi çok zor durumda bırakmış.

Bu bilge kişinin her anlamda mirasına sahip çıkmak amacıyla ölümün ardından hemen doğal olarak pek çok kişi öne çıkmış ve bu kişinin mirasını sahiplenmeye çalışmışlar. Kendilerinin bilge kişinin tek ve gerçek varisi olduğunu iddia etmişler.

Zamanla bu kişiler ve taraftarları arasında kaçınılmaz şekilde çok ciddi fikri ayrılıklar baş göstermeye başlamış. Mirası sahiplenme mücadeleleri zamanla köyde tam bir bölünmeye neden olmuş.

Zamanla mücadeleler daha da ileriye gitmiş ve bu kişilerin taraftarları bilge şahıs adına birbirlerini öldürmeye başlamışlar. Bu durum yüzyıllar boyunca böylece sürüp gitmiş.

Ne yazık ki hiç kimse biz ne yapıyoruz? Bizim rehberimizin fikirleri tek kitapta toplandı, bugün yapılan kavgaların ve adam öldürmelerin sebebi sadece peşinden gittiğimiz kişilerin insani hırsları ve güç sahibi olma çabalarıdır dememiş.

Ve yıllar içinde on binlerce kişi öldürülmüş sadece bu bilge şahıs için ve bilge kişinin ruhunu inciterek...

Ne kadar acı değil mi?


Prof. Dr. Mustafa EROL

https://twitter/profmustafaerol veya @profmustafaerol

[email protected]

http://kisi.deu.edu.tr/mustafa.erol/

   
2013-07-19
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  YORUMLAR 1 sayfada toplam 2 yorum
Savaş Sarıkaya
2013-07-22 10:28:58    ip: 88.238.120???
Öncelikle Hayırlı olsun Eğer günümüze uyarlansa altını doldurmaya hiçbir malzeme yetmez. Kalemine sağlık
.......................................................................................................................................................................
Hazan
2013-07-20 00:21:33    ip: 195.174.24???
Yanlış da olsa adaleti sağlayan biri gerek. Yanlışı yapan bilge kişi değil, onun yerine geçme hırsı.. Güzel hikaye hocam.
.......................................................................................................................................................................
1
yazarın diğer yazıları
- Bir Dünya Düşlüyorum...
- Din Üzerinden Siyaset Yapma...
- İnsan ve Bilimin Sınırları...
- Bilinç Yönetimi, Farkındalık ve Mutluluk...
- Futbol, Siyaset ve Toplumsal Kamplaşma...
- Dindar Nesiller Yetişiyor...
- Eğitim Sistemi Sorunu...
- Mevsimlerden Sonbahar...
- Memleketim Benim...
- Seçim Sistemi Sorunu ve Çözüm Önerisi
- Ülkemizde Üniversite Problemi...
- Özgür Gazetecilik...