Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 10 Ekim 2013
  YAZARIN SAYFASI
Yeni Anayasa Hakkında Bir Öneri
Özlediğimiz demokratik anayasaya ne zaman kavuşacağız bilmiyoruz. Fakat bu kadar gündem arasında kaynamamalı diye düşünüyorum.

Suriye sınırındaki gelişmeler, Gezi Parkı eylemleri, Alevi açılımı, barış süreci ve pek çok gündem anayasa çalışmalarını ikinci plana itiyor. Hâlbuki yaşadığımız her problemin arkasında modern bir anayasaya sahip olamadığımız gerçeği yatıyor.

Türkiye uzun yıllar askeri vesayetin etkisinde kaldı. İktidarlar kuruldu, iktidarlar devrildi fakat vesayet rejimi yerini hep korudu. 35.maddenin kaldırılmış olması problemlerin çözüldüğü anlamına gelmiyor. İktidarların değişmesi durumunda tekrar geri gelmeyeceğini kimse garanti edemez. Eskiden parlamento çatısı altında, ek maddeler getirilerek insanlarımızın mağdur edildiklerini çok gördük.

Modern bir anayasaya kimse karşı çıkmıyor. Fırtınalar anayasanın yapılış şekli üzerinde kopuyor. Muhalefet partileri AK Parti'nin yapacağı bir anayasayı istemiyor. İktidar partisi ise sandalye çokluğuna güveniyor. Yani çıkmaz sokakta dolanıyoruz.

48 madde üzerinde yoğunlaşma fikri yine çözüm için yeterli değildir. Eğer bu 48 madde gerçekten Türkiye'nin önünü açacak maddelerse, o zaman kalan maddeler zaten tartışılmayacak demektir.

Arzu ettiğimiz özgürlükçü ve demokratik anayasanın yapılması konusunda samimi isek, gelin örneği saadet asrından alalım. Henüz peygamberlik müjdesinin gelmediği Mekke günlerinin birinde Kâbe'de tamirat çalışmaları yapılıyordu. Sıra Hacer-ül Esvedin (Kâbe de bulunan siyah taş) yerine konulmasına gelmişti. Kabile reisleri bu onuru kimseye bırakmak istemiyorlardı. Bu yüzden büyük tartışmalar yaşandı. Kılıçların çekilmesine ramak kala içlerinden biri makul bir tavsiyede bulundu. Kâbe'ye ilk gelecek kişiyi hakem yapalım, dedi. Sonra beklemeye başladılar.

Biraz sonra gelen zat, o zamanlar herkesin Muhammed-ül-Emin olarak bildiği Mekke'nin en güvenilir kişisiydi. Yüzler bir anda gülmüştü. Kimsenin itiraz etmeyeceği biriydi. Mesele arz edildi. Çözüm fikri, daha iyisi düşünülemeyecek kadar mükemmeldi. Siyah taş bir örtü üzerine konuldu. Kabile büyüklerinin her biri örtünün bir kenarından tutarak taşı konulacağı yere getirdiler. Efendimiz (asm) bizzat kendi eli ile taşı yerine yerleştirdi. Böylece kanlı bitecek bir hadise çözüme kavuştu.

Şimdi örtünün bir kenarından herkesin tutacağı bir modeli uygulayabiliriz. Hukuk profesörleri, baro başkanları, her partiden temsilci milletvekilleri, kanaat önderleri, akil insanlar, duayen yazarlar ve ulusumuzu meydana getiren mozaikten temsilciler ile bir komisyon kurulabilir. Ermeni, Rum, Arap, Kürt, Türk ve her kesimden insanın bulunacağı komisyon üyeleri özlediğimiz anayasa modelini oluşturabilirler.

Yeni anayasa kimsenin değil, sadece milletin anayasası olmalıdır. Seçimdeki % 52 oranı anayasa değişikliğinin istendiğinin bir ölçütü olarak kabul edilmelidir. Fakat değiştirme izni vermekle anayasa yapmak aynı şey değildir. Anayasa yapmak, herkesi ilgilendiren bir konudur. Şemsiyenin altında unutulan bir kesim kalmamalıdır.

Örnek anayasa modeli belirlendikten sonra halkımıza basın yoluyla duyurulmalı ve itirazlar dikkate alınarak yeniden toplantılar yapılmalıdır. Olgunlaşan anayasa metni önümüzdeki yerel seçimler sırasında halkımızın oyuna sunulabilir. Halkın reyini alan yeni anayasa, güçlenerek meclis çatısına gelir ve oylama ile yasalaşır.

Eğer süregelen çalışmaların aynı istikamette olduğunu düşünenler varsa o zaman sormak istiyorum. Acaba eksiğimiz nedir? Yoksa samimiyet mi?

 


   
2013-07-19
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları
- Sekizinci Sınıflı Olmak
- Toplum Mühendislerine Dikkat!
- Fırat'ın Saklı Hazinesi
- Medeniyet Sukut Ederse
- Bir Zamanlar Suriye
- Karınca Memo'nun Parlak Zaferi
- Esad'ın Bittiği Andır
- Türkler zeki midir?
- Müspet Hareket ve Siyaset Üstü Bir Hizmet
- Mazlumun Allah'ı Vardır
- Ahtapotun kolları
- Bayramı hissetmek...