Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 10 Kasım 2015
Mustafa KOCA
Mustafa KOCA kimdir?
1955 Yılında Mersin, Musalı Köyü'nde doğdum. ODTÜ Kimya Mühendisliği Fakültesinden mezunum. Tarımda ve Gıdada kullanılan Kansere neden olan Kimyasallara şiddetle karşıyım... Çocuklarda Zihinsel Gelişimin yapılandırılmasını anlatan KELEBEK TERBİYECİSİ ve tarım uygulamaları ile kanser arasındaki ilişkiyi anlatan TOPRAĞIN ÖLÜM ÇIĞLIĞI isimli yayınlanmış iki tane kitabım var... Yerel Gazetelerde KANSERLE ilgili çok sayıda makalem yayınlandı...
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Bu ülke için yapabileceğiniz bir şeyler olmalı
Sizin de Bu Ülke İçin Yapabileceğininz Bir Şeyler Olmalı

Değerli arkadaşlar, ülkemiz toprakları üzerinde yaşayan her bireyin, ülkemizin güzelleşmesi için yapabileceği bir şeyler olduğunu düşünüyorum. Bu ülkenin havasını soluyarak, nimetlerini tüketerek, tüyü bitmedik yetimlerin kursağından kesilerek kurulmuş okullarında okuyarak pek çok değerini tüketmiş birisi olarak ben kendimi güzel vatanımıza sorumlu hissederek bireysel olarak bir eylem başlattım.  
 
  Kanser Hastalığının en önemli nedenlerinden birisi de yerel tohumlarımızı kaybetmemizden kaynaklanmaktadır. 20x30 bir kitap kapağı kadar büyüklükte bir kapta 50 tane kestanenin çimlenebildiğini gördüm. Özellikle yerel tohumların, yaşadığım bölgede yetişebileceklerinden çimlendirip yörede yayılması için emek harcayacağım. Amacım yaptığım işi duyurmak değil, sosyal paylaşım sitesinde fotoğrafları paylaştığımda arkadaşların ciddi anlamda ilgi gösterdiğini gördüm. Konuyu bilen bir kişi olarak çimlendirme işlemi konusunda belki ilgilenen olur düşüncesiyle bilgilerimi paylaşmak istedim.

  Yeşil bir Türkiye'de yaşamak, temiz bir hava solumak hepimizin hakkı diye düşünüyorum ve basamak basamak neler yapmamız gerektiğini sizlerle paylaşmak istiyorum.
 
  Bu işleme başlamadan 3 litrelik bir kavanoza mutfağınızda biriken atıkları yarısına kadar atın, bir çay bardağı pekmez, yarım litre de su ekleyip ağzını kapatın. Kapağı birkaç günde bir açıp kapatın. Tohumlarınız çimlendiğinde kavanozda elde edeceğiniz sıvı ile besleyeceksiniz.
 
  Birinci adım: Bulunduğunuz, çalışma yapacağınız bölgenin iklim şartlarını ve kaybolmakta olan bitkilerini araştırınız. Ya da o bölgede yetişebilecek bitkileri tespit ediniz ve amacınıza uygun tohum toplayınız.
 
  İkinci adım:  Tohumları çimlendirmek için kullanacağınız çimlendirme kaplarını ve lifli dolgu malzemelerinizi hazırlayınız. (Torf, saman, kamış kökü, çay çöpü, mısır lifleri olabilir)
 
  Üçüncü adım: Ekim yapacağınız dönem cemrenin toprağa düştüğü dönem olacağından yaklaşık iki aylık bir program yapınız. Çok sayıda fide üretimi gerçekleştirirseniz yaşadığınız yerleşim yerindeki okullarla, kaymakamlıkla ya da belediyelerle işbirliği yapmanız gerekebilir.

  Dördüncü adım: Topladığınız tohumların hızlı çimlenmesi için, tohumları ıslatıp buzdolabınızın buzluğunda, ya da serin yerinde üç gün bekletiniz. Tohumlarınız soğuk havaya maruz kalınca kış koşulları yaşadıklarını sanıp, ılık bir ortama geçtiklerinde süratle uyanacaklardır.

   Beşinci adım: Kabınızın zeminini lifli yapı ile kaplayınız. Bir kaşık kadar pekmezi sulandırıp lifli yapınızı ıslatın. Liflerin su ile doymalarını sağlayın.
 
  Altıncı adım: Tohumlarınızı ılık bir ortama koyun, bir iki gün bekledikten sonra hazırladığınız kaba düzenli bir biçimde yerleştirip üzerini yine lifli bir yapı ile kapatıp karanlık ılık ( Ortalama 200C) bir ortama yerleştirin, ortamın nemli kalmasını sağlayın... Kısa bir süre sonra, tohumların cinsine göre 3 gün ile 20 gün arasında sağlıklı olan tüm tohumlarınız çatlayacak, filiz verecektir. Geç çatlayan tohumları sürekli olarak nemli tutun.
 
  Yedinci adım: Çimlenmiş tohumlarınızın köküne biraz daha lifli yapı ekleyip çok az su ve pekmez verin... Fideleriniz serpilip gelişecektir, merak etmeyin.  Kavanozda hazırladığınız gübreyi 10 katı suyla gerektiği kadar verin...
 
  Fideleriniz yetiştikten sonra sayısal çokluğuna göre kendiniz, ya da çevrenizdeki insanlarla birlikte dilediğiniz bir yere ekebilirsiniz...
 
  Ben bu konuda ilçemiz kaymakamlığıyla işbirliği yapmayı düşünüyorum.  On kutu kestane ( 500), avakado, gojiberi, Frenk üzümü, v.b  küçücük bir alanda 5.000 tane fide yetiştirmeyi umut ediyorum.

  Sizleri de duymak, yalnız olmadığımı bilmek beni mutlu edecektir.
 
  Saygılarımla....   
2015-01-03
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları