Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 11 Ocak 2015
Salih Sedat ERSÖZ
Salih Sedat ERSÖZ kimdir?
1956 Konya Akören doğumluyum. Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Biyoloji bölümü mezunuyum. Gazetecilik, MEB' da öğretmenlik ve idarecilik, Konya İl Kültür Müdürlüğü, Konya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcılığı ve Daire Başkanlığı görevlerinde bulundum. 1978 yılından itibaren Türkiye’de Yarın ve Merhaba gazetelerinde yazdım. Şu anda Memleket gazetesinde yazıyorum. Evli ve 4 çocuk babasıyım.
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Son Kararı Meclis Genel Kurulu Verecek
Meclis Soruşturma Komisyonu, yolsuzluk ve rüşvetle suçlanan 4 eski bakanın oy çokluğuyla Yüce Divan'a gönderilmemesine karar verdi.

Komisyon kararı, 5'e karşı 9 oyla alındı. Komisyondan, muhalefet partilerine ait toplam 5 oya karşı, Ak Parti iktidarına mensup 9 oyla, eski bakanların Yüce Divan sıfatıyla yargılanacakları Anayasa Mahkemesi önüne gönderilmemesi kararı çıktı. 

Meclis Soruşturma Komisyonu'ndan çıkan bu karar tartışmaları bitirmeyecek. Bakanlar hakkında 245 gündür soruşturma yürüten Komisyon'dan çıkan karar her ne kadar yol gösterici olsa da 4 eski bakanın Yüce Divan'a sevki konusunda son kararı Meclis Genel Kurulu verecek. Nihai karar Meclis Genel Kurulu'nda yapılacak gizli oylamayla belli olacak. Genel Kurul, eski bakanlar hakkındaki oylamayı en geç 29 Ocak 2015 tarihine kadar gerçekleştirmek zorunda.

***  ***

Meclis Genel Kurulundan da, Komisyonun aldığı karar doğrultusunda bir karar çıkacağı söylenebilir. Zira konuya hem iktidar hem muhalefet siyasi gözle bakıyor ve öyle değerlendiriyor. Böyle olunca da tüm tarafların ve halkın içine sinecek bir karar alınamıyor.

Muhalefet konuyu hükümeti yıpratma ve olaydan siyasi rant sağlama yönünden bakarak değerlendiriyor.

İktidar ise, muhalefetin hükümeti yıpratma anlayışını etkisiz kılma ve sürecin başından bu yana savunduğu darbe girişimi düşüncesini kamuoyunda tamamen hâkim kılma yönünden bakıyor olaya... Bir de, eski bakanlarını, paralel yapının etkisinde gördüğü Anayasa Mahkemesine yem etmeme anlayışı var iktidar cephesinde...

Böyle olunca da, 4 eski bakanın adil bir şekilde yargılanıp suçları varsa cezalarını çekmeleri yoksa da yüce divanda aklanmaları gibi vicdanları ve kamuoyunu rahatlatacak bir karar alınma süreci yaşanamıyor maalesef...

*** ***

Ülkemizde, demokrasinin rayına oturma yolunda epey yol alınmış olsa da, siyasi olgunluğun tam olarak yerleşmiş olduğu söylenemez.

Siyasi olgunluk tam olarak yerleşmiş olsa idi, bu konu bu kadar dallandırılıp budaklandırılmaz, siyasiler tarafından bu kadar malzeme yapılarak sulandırılmaz, kendi mecrasında yol alması sağlanır ve gerek komisyonda gerekse Meclis Genel Kurulunda tüm üyeler siyasi düşüncelerine göre değil vicdanlarına göre hareket ederek bir sonuca bağlanırdı.

İşte ancak o zaman her kesimin içine sinecek ve tartışmalardan uzak bir karar alınabilirdi.

İçinde bulunulan şartlar çerçevesinde olaya bakılır ve bütün gelişmeler değerlendirilirse, paralel yapının ülke yönetimini ele geçirme girişimi olduğu bir olayla bağlantılı olan bu konudan kamuoyunun beklentisine cevap verecek şekilde varsa cezalarını çeksinler şeklinde bir karar çıkması mümkün görünmüyor.

*** ***

Bu satırların yazarı, 17 Aralık 2013 tarihinde yapılan operasyon döneminde de kaleme aldığı gibi, ne varsa yolsuzlukların üzerinin kapatılmasını ne de yolsuzluk bahanesi ile gayri meşru yolla hükümeti yıkmaya dönük bir darbe girişimini asla onaylamamaktadır.

Her şeye rağmen Genel Kurulda, milletin vekillerinin milletin görüşü istikametinde karar almalarını arzu ediyoruz. Sağlıklı ve mutlu kalınız efendim.

NOT: Kanal 42 TV'de yayınlanan HASBİHAL programımda, 11 Ocak Pazar günü saat 11.00'de Konya Aydınlar Ocağı Başkanı Mustafa Güçlü konuğum olacaktır. Ayrıca geçen hafta Ahmet Poçanoğlu hocamızla yaptığımız Hasbihal, 10 Ocak Cumartesi günü saat 11.00'de  tekrar yayınlanacaktır. Dualarınızla birlikte sizi de bekliyoruz efendim.
   
2015-01-08
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları