Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 28 Ocak 2015
Metin SOYLU
Metin SOYLU kimdir?
Gazeteci-Yazar Metin Soylu, 1981 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. İlk ve ortaöğrenimi Ankara Batıkent Kürşad Bey İlköğretim Okulu'nda liseyi ise 1998 yılında Ankara Batıkent Mobil Lisesi'nden mezun olarak tamamladı. "Piri Reis Haritası'nın Şifresi" adlı kitabıyla okuyucularının karşısına çıkan Metin Soylu, bugüne kadar Kocaeli Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Dumlupınar Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi gibi pek çok üniversitede Piri Reis konusunda konferanslar gerçekleştirerek büyük yankı uyandırdı.17 Ağustos 1999 Marmara Depremi sonrasında Türk halkının doğal afetler üzerine daha fazla ilgi duyması ve özellikle üniversite öğrencilerinin Afet Gönüllüsü birer birey olarak toplumda daha etkin rol oynaması için Afet Okulu Projesi’ni kaleme alan Soylu, bu konudaki düşüncelerini “Afet Okulu” adlı kitabında topladı. Yazar Metin Soylu'nun son eseri Belgelere Dayalı Gerçek Bir Kahramanlık Öyküsü olan "Bedeli Çanakkale'de Kanla Ödenecektir"dir. www.metinsoylu.com
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Kış Mış İdare Edelim!..
İstanbul'da kar yağışı başladı ama buna hazırlıksız yakalanan halkımız inadına kendi araçlarıyla yollarda.

Toplu taşım otobüsleri, metro veya metrobüsler yerine her araçta yine tek kişi seyahat halinde...

Bu hafta hava şartları yüzünden buzlanan yollarda pek çok aracın mahsur kaldığını ve kazaya sebebiyet verdiğine tanıklık ettim.

Demek ki kontrolsüz olarak yola çıkanlar ne kendilerini ne de sevdiklerini düşünüyor.

Hatta yetmiyor, istemeden de olsa bir başka aracın kaza yapmasına sebep olabilecek kadar duyarsız davranabiliyor.

Metropol şehir İstanbul'da yollarda seyahat etmek demek, her dakika trafiğin de ne durumda olduğunu öğrenmek ve bu bilinçle araç kullanmak demektir.İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Alo 153 Trafik Kontrol Merkezi işte bu konuda en doğru adres.

Şiddetle öneriyorum, mademki aracınızda kar lastikleri var, Mademki kendi araçlarınızla yola çıkmaya mecbursunuz, o halde evinizden işyerinize gitmeden önce mutlaka 153'lü arayıp gideceğiniz istikametin yol durumunu öğreniniz.

Böylece daha bilinçli olarak yola çıkacak ve kaza risk oranınızı düşürmüş olacaksınız.

Açıkçası bende böyle yapıyorum. Kar yağışları ve olası buzlanma risklerine karşı kesinlikle aracımla o gün yola çıkmıyorum. Bu konu emin olun ki bir bilinç meselesidir.

Şunu görebiliyorum, bu soğukta insan kendi aracıyla üstelik sıcak klimada rahat yolculuk edebiliyorken neden kendi rahatını bozup toplu taşıma araçlarını tercih etsin ki?İşte adı üzerinde bu konuda tamamen 'tercih!' meselesidir.

Ama ezbere değil, gerçekten de bana göre 'doğru tercih!' kavrama noktasıdır.

Olası kazalara davetiye çıkarmak, kendimizi ateşe atmanın bir tercih meselesi değil, doğrudan bilinçsizlikle ilgisi vardır.

Bu bakımdan bence İstanbul'da Kış Mış İdare Edelim!..   
2015-01-12
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları
- Akide Şekeri!..
- Son Umut!..