Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 18 Ağustos 2016
Kerim BAYDAK
Kerim BAYDAK kimdir?
Kerim BAYDAK 01.01.1961 ADIYAMAN doğumlu. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakultesi İşletme Bölümü’nden mezun oldu. Adıyaman’da Yenigün gazetesi ve akabinde, Güne Bakış, şu anda da Adıyaman da Yeniyol adlı gazetede günlük olmak üzere çeşitli internet sitelerinde köşe yazıları yazmakta ve şiirleri yayınlanmaktadır. Kerim BAYDAK’ın yayınlanmış eserleri: 1 - OTUZA KADAR – Roman - 2004 - Avcı Ofset ve Matbaacılık 2 - ENTERESAN KÖYÜN ENTERESAN HİKÂYELERİ – Hikâye - 2006 - Gündüz Yayınları (Sabit İNCE ödülleri 2008 Hikâye dalında 1. Mansiyon ) 3 - AĞLAMA GÜLÜM – Şiir - 2007 - Gündüz yayınları 4 - ACIYIN BANA - Şiir – 2011 - Enzim Ajans 5 - ASLAN HÜSAYİN – Biyografi – 2012 - İz Ajans Yayıncılık 6 – Gecenin İçinden Güneşin Doğuşu ( Nemrut Dağı)-Şiir- 2012- Adıyaman Belediyesi Kültür Yayınları
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Rekor üstüne rekor geliyor
Her gün yazılı ve görüntülü medyadan çok iç acıtıcı sayısız haberler okuyoruz, dinliyoruz, görüyoruz.

Her haberde, derinden ah-vah ediyoruz.

Her haberde, içimizden bir şey eksilip gidiyor.

Her haberde, uzuvlarımızdan bir parça yitip kayboluyor.

Ancak üzülüyoruz, çünkü üzülmekten başka bir şey yapamıyoruz.

Çünkü elimizden başka bir şey gelmiyor.

Topyekûn bir moral bozukluğu, sıkıntılı bir ruh hali içerisindeyiz.

Nasıl olmasın ki!..

Her geçen gün, kadın cinayetlerinde, rekor üstüne rekor geliyor,

Her geçen gün, ekranlarda, belki de yanı başımızda, son zamanların baş belası Bonzai denilen sentetik uyuşturucuda, rekor üstüne rekor geliyor.

Her geçen gün, ilkokul seviyelerine kadar inen uyuşturucuyu kullanan çocuk sayısında, rekor üstüne rekor geliyor,

Her geçen gün, ekonomik sebeplerden dolayı, ailelerini geçindirmeyen, çoluk çocuğunun nafakasını çıkarmayan, aile reisi olan insanların cinnet geçirmelerine, intihar etmelerinde, rekor üstüne rekor geliyor.

Her geçen gün, işlerin kesat gittiği, alışverişlerin olmadığı, ticaret erbabı ve çeşitli işlerle iştigal eden esnafların yazdığı çeklerin karşılıksız çıkmasında ve protesto edilen senet sayılarında, rekor üstüne rekor geliyor,

Her geçen terör örgütlerine katılımda, belki de son zamanlarda, rekor üstüne rekor geliyor.

Belki de en önemlisi, son zamanlarda, ekonomik sıkıntılar, aile içi geçimsizlikler, başına buyruk olmalar, belki biraz serbest bir yaşam tarzında sahip olunmak istenen özgürlükler neticesinde, boşanmalarda, ( karı-koca çalışanlar arasında daha çok olmaktadır) rekor üstüne rekor geliyor.

Zaman zaman ekonomik krizlerin ardından, sıradanlaşan yaşam tarzında, boşanmalarda düşüşler yaşanmaya başlasa da; ekonomik rakamların tutarlılık göstermediği dönemlerde, yeniden artışlar baş gösteriyor.

Görünen o ki, bütün bu rekor kıran sebeplerin başlıca ana sebebi ekonomik çalkantılardır.

Eğer bir çetele tutulacak olsaydı, boşanmaların hangi zamanlarda olduğu, artış ve azalışın nelere bağlı olduğu rahatlıkla görülebilirdi.

Ekonomik dengelerin alt süt olduğu zamanlarda, ceremesini hep insanlar, aileler dolayısıyla çocuklar çekmektedir.

Son zamanlarda, 4 aileden birinin ayrıldığı boşanmalarda mevcut olan bu ciddi artışlar, insanların, geleceğe umutla bakmalarına, çocuklarına güzel bir gelecek bırakmaları konusunda tereddütler yaşamalarına sebep olmaktadır.

TÜİK verilerine göre, ilimizde boşanmaların oranı  yüzde 76  olmuş. Yani yıl boyunca evlenen çiftlerin sayısı binlerle ifade edilmiş. Hal böyle olunca, varın gerisini sizler düşünün, yorumlayın!

Ekonomik krizlerin yanında destekleyici bir sebepler araştırılarak tespit edilmeli ve çözümler konusunda daha hassas ve dikkatli davranılmalıdır.

Aksi takdirde, çok kötü sağa-sola savrulacağız.

Çünkü sadece üzülmekten başka bir şey yapıyoruz.

Üst üste gelen bu rekorlar da insanı derinden kahrediyor.

Kerim BAYDAK

[email protected]
   
2015-01-14
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları
- Buruşuk bir fotoğrafım
- Sen İyi, Ben İyi, Peki Kötü Olan Kim?
- ''Somali'de de çiçekler açar”...