Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 30 Eylül 2015
İsmail AYBEY
İsmail AYBEY kimdir?
Allah'ın yarattığı bir kulum işte...
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Tiyatroya yakışmayan hareketler
Bir gazetede yayınlanan habere göre, tiyatro sanatçısı Ferhan Şensoy, oyun başında bir seyirciye kendi üslubuyla "Kapat lan telefonu!" diye bağırıyor. Hayranları tarafından kendisine yazılan eleştirel bir mektuba, "Alıp bu mektubu kıvırıp münasip bir yerine sokacaksın." diye yanıt veriyor. Seyircilerden bazıları üslubu sert bulup "Böyle rezalet olmaz." deyip salonu terk ediyor. Ferhan Şensoy ise oyununa bir şey olmamış gibi devam ediyor. Tüm bunları tiyatro, yani sanat adına yapıyor. Hangi hakla, hangi hukuk çerçevesinde seyirciye bu şekilde saygısızlık yapıyor, bu gücü nereden buluyor? Bunlara cevap vermesi gerekiyor. 

Diğer yandan yıllarca filmlerini izleyerek güldüğümüz İlyas SALMAN, Ülkenin cumhurbaşkanına küstah ifadeler kullanarak onu tartışmaya davet ediyor, üstüne üstlük, hazırlanması için bir yıl da süre tanıyor. Pes doğrusu demekten kendimi alamıyorum.

Soruyorum şimdi: Biz hangi sanattan bahsediyoruz?

Bütün bu çirkinliklerin sanat(!) adı altında yapıldığını görmek insana 'pes doğrusu' dedirtiyor.

Sanatı, topluma faydalı olabilmek amacıyla kullanmak yerine, toplumun manevi değerlerine saldırı amaçlı kullanırsak, hem sanata hem de kendi toplumumuza ihanet etmiş oluruz.

Bu konuda herkes üzerine düşeni yapmalıdır. Bizler de toplum olarak, gereken yerde gerektiği şekilde tepkimizi ortaya koymalıyız. Yoksa sesimizi çıkarmaz, bize her sunulanı alıp kabul edersek yozlaşırız. Böylelikle de kendi kimliğimizi kaybedebiliriz, Allah muhafaza.

Sağlıcakla kalın.

   
2015-01-17
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  YORUMLAR 1 sayfada toplam 2 yorum
İsmail AYBEY
2015-01-21 10:32:20    ip: 88.255.159???
Fev; öncelikle yorum yazma inceliği gösterdiğiniz için teşekkür ediyorum. İlyas SALMAN, Tarık AKAN, Müjdat GEZEN gibi sanatçılar ideolojik yaklaşımlarından dolayı sanatçı kimliklerinden ziyade bu tür çıkışlarıyla kendinden bahsettiriyor. İlyas SALMAN'ın o konuşmasını dinledim Cumhurbaşkanını davete çağıran. Siz de hak verirsiniz ki dedikleri çok karışık ve bir amaca hizmet etmeyen üslupla söylenmiş.Kendilerinden sanat adına bir şeyler bekliyoruz. Ferhan ŞENSOY'a gelince o noktada aynı görüşte olduğumuz belli.Selam ve dua ile..
.......................................................................................................................................................................
fev
2015-01-18 22:29:06    ip: 85.104.239???
Sayın Yazar, İlyas Salman iftihar edebileceğimiz olgun bir aydınımızdır. Eğer Sanatı rezalet olarak tanımlayıp yok ettiren bir eski başbakanı fikir tartışmasına çağırıylorsa bu küstahlık değil, yiğitlik olur. Asıl ayıp edenler ise onu kınayanlardır. Ferhan Şensoy'a gelince, tamamen haklısınız. Sanatçılık sanına bile layık olmayan şımarmış bir züppe o.
.......................................................................................................................................................................
1
yazarın diğer yazıları