Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 26 Nisan 2015
Salih Sedat ERSÖZ
Salih Sedat ERSÖZ kimdir?
1956 Konya Akören doğumluyum. Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Biyoloji bölümü mezunuyum. Gazetecilik, MEB' da öğretmenlik ve idarecilik, Konya İl Kültür Müdürlüğü, Konya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcılığı ve Daire Başkanlığı görevlerinde bulundum. 1978 yılından itibaren Türkiye’de Yarın ve Merhaba gazetelerinde yazdım. Şu anda Memleket gazetesinde yazıyorum. Evli ve 4 çocuk babasıyım.
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
İslamofobi’nin geldiği nokta
İslamofobi  kelimesi, 11 Eylül (İkiz kuleler) saldırılarından sonra batılılar tarafından yoğun olarak gündeme getirilmiştir. Kelime anlamı olarak "İslam korkusu" demektir.

Müslümanlara ve İslam dinine karşı öteden beri sürdürülegelen önyargı ve ayrımcılık kaynaklı olarak ortaya atılan İslamofobi, Müslümanlara karşı duyulan nefret, düşmanlık ve kin besleme anlamlarını içerir.

***  ***

İkinci 11 Eylül olarak nitelendirilen Fransa'daki saldırı olayından sonra dünya kamuoyunda yeniden körüklenen İslamofobi, beraberinde İslam'ın kutsallarına ve İslam Peygamberine hakaretlere, edepsizliklere ve akıl almaz çirkinliklere kadar uzanmıştır.

Dışarıda bu çirkin girişimler yapılırken, onların uzantıları olan bazı gruplar içerde de edepsizliklerini ve hakaretlerini sergilemekten, aynı zamanda ülkemizi de karıştırma planlarından geri durmamaktadırlar.

***  ***

Barış anlamına gelen bir din ile asla yan yana konulamayacak olan terörü İslam ile özdeşleştirmek isteyen ve bununla da kalmayarak İslam'ın kutsallarına dil uzatan içerdeki ve dışarıdaki haçlı zihniyetine, kendilerini Müslüman olarak nitelendiren bazı grupların destek vermesi de büyük bir garabettir.

İslam Peygamberini gökyüzünden indirerek kamyona bindiren zihniyetin, Efendimize basın yoluyla yapılan saldırıları desteklemesi geldikleri noktayı net bir şekilde ortaya koymaktadır.

İslamofobi'yi gündemde tutmaya çalışan batılılar ile onların içerideki uzantılarının kutsal değerlerimize yaptıkları saldırıların bu grup tarafından özgürlük kapsamında değerlendirilmesi, yıllardır sürdürdükleri haçlı zihniyeti ile diyalog faaliyetleri göz önünde bulundurulursa aslında yadırganacak bir durum değildir.  

Bu grubun şu anda bulunduğu nokta haçlı zihniyetini bile gölgede bırakacak mahiyettedir.

***  ***

Haçlı Batı dünyasının Katolik ruhani lideri Papa, Asya turuna başladığı Sri Lanka'dan ikinci durağı Filipinler'e geçerken gazetecilere Charlie Hebdo dergisine yapılan saldırıyla ilgili şu açıklamayı yapıyor:

Ziyaretlerini organize eden Alberto Gasparri'yi kastederek, 'Eğer iyi arkadaşım Dr. Gasparri anneme küfür ederse bir yumruk yemeyi bekleyebilir. Bu normaldir. Provoke edemezsiniz. Başkalarının inancını aşağılayamazsınız. Başkalarının inancıyla alay edemezsiniz!'

***  ***

Papa bile böyle derken, Today's Zaman ve Taraf gazetesi yazarı Emre Uslu, Cumhuriyet gazetesinin Charlie Hebdo'nun İslam dünyasında infiale neden olan karikatürlerini yayınlamasına Twitter hesabından destek veriyor ve şöyle diyor:

'Cemaat görüşlerime katılıyor ve benimle birlikte Cumhuriyet'in o karikatürleri basma özgürlüğünü savunuyorsa bundan sadece memnun olurum.'

Sadece bu kadar da değil. Zaman gazetesinin yayınladığı bildirideki şu açıklamalara bakınız:

"Paris'te geçen hafta silahlı saldırıya uğrayan mizah dergisi Charlie Hebdo'nun özel sayısından bir seçki hazırlayan Cumhuriyet Gazetesi'nin dağıtımı, önceki gece engellenmeye çalışılmıştır. Hiçbir yargı kararı olmaksızın, gazeteye polis kuşatması, gazete sayfalarının savcılığa gönderilmesi ve dağıtım araçlarının alıkonulması kanunsuzdur ve açıkça bir sansür girişimidir. Her ne sebeple olursa olsun, hukuku çiğneyerek yapılan bu işlem asla kabul edilemez.'

İşte İslamofobi anlayışının geldiği nokta budur. İslamofobi haçlı batı zihniyeti tarafından ortaya atılmıştır ama onlarla sarsılmaz bir diyalog içinde bulunan içerideki yandaşları tarafından devam ettirilmektedir. Efendimize hakaretlere evet, bu hakaretlerin engellenme girişimine hayır öyle mi? Söyleyecek söz, yazacak cümle bulamıyorum. Yazık ki ne yazık! Sağlıklı ve mutlu kalınız efendim.

NOT: Kanal 42 TV HASBİHAL Programım her Pazar saat 11.00'de canlı olarak, her Cumartesi saat 11.00'de de tekrar olarak yayında olmaya devam etmektedir. İlgilenenlere duyurulur.     
2015-01-22
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  YORUMLAR 1 sayfada toplam 1 yorum
Marina
2015-03-24 15:57:16    ip: 77.174.178???
21.09.2012 tarihinde e7ıkan taiiynm sebebi ile gfclağae7 / Aksaray dan Konya'ya lider nakliyat ile taşındım. Bu konuda emeği gee7en ve yfczfcnden tebessfcm eksik olmayan tfcm nakliyat personelinden ziyadesi ile memnunum kendilerine teşekkfcr ederim başarılar dilerim. Ahmet Sert Veteriner Hekim
.......................................................................................................................................................................
1
yazarın diğer yazıları