Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 25 Nisan 2015
Salih Sedat ERSÖZ
Salih Sedat ERSÖZ kimdir?
1956 Konya Akören doğumluyum. Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Biyoloji bölümü mezunuyum. Gazetecilik, MEB' da öğretmenlik ve idarecilik, Konya İl Kültür Müdürlüğü, Konya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcılığı ve Daire Başkanlığı görevlerinde bulundum. 1978 yılından itibaren Türkiye’de Yarın ve Merhaba gazetelerinde yazdım. Şu anda Memleket gazetesinde yazıyorum. Evli ve 4 çocuk babasıyım.
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Allah aşkına bu şekilde camiye gelmeyin!
Daha çok güncel ve siyasi olaylarla ilgili yazılar yazıyoruz.

Bu arada insanlarımızın davranış şekilleri, sosyal ve toplumsal olaylar ile toplum içinde yaşama biçimi gibi uymamız gereken bazı önemli ölçülerimiz kaybolup gidiyor.

Bugün, güncel ve siyasi olaylardan uzak ama bizi yakından ilgilendiren önemli bir sosyal realiteden hareketle farklı bir yazı kaleme alacağım.

Yazım, ülkemizdeki ve dünyadaki olaylardan uzak olsa da bizden uzak olmayacak. Bize son derece yakın hatta yanı başımızda cereyan eden bir davranış biçimini konu edeceğim.

***  ***

Bir Müslüman namaz kılmak için camiye geliyor ama camide yan yana, omuz omuza duracağı diğer Müslümanları rahatsız etmemesi gerektiğini ya bilmiyor ya da umursamıyor.

Temiz olmayan, pis kokular ihtiva eden, başka insanları rahatsız edecek şekilde bir elbise ve çorapla veya çıplak ayakla camiye gelmek hem doğru değil hem de caiz değildir.

Elbise ve çoraplardaki kirlilik halıya ve diğer insanlara da bulaşacağından, çıplak ayaklardan mantar vb. gibi çeşitli hastalıklar yayılacağından dolayı bu gibi davranışlara kesinlikle dikkat edilmesi gerekmektedir.

***  ***

Ayrıca ağzında sigara kokusu ile camiye gelmek, başka insanları rahatsız edeceğinden bu da doğru değildir, caiz değildir.

Cami önlerinde görüyoruz. Adam Ezanın bitmesini sigara çekiştirerek bekliyor. Ezan biter bitmez sigara izmaritini bir köşeye atıp camiye giriyor. Ağzındaki sigara kokusu yanında duran adamı rahatsız ettiği gibi secde yaptığı halıya bile sirayet ediyor.

Peygamber Efendimiz, soğan sarımsak kokusu ile camiye gelmeyi yasaklamıştır. Niçin? Başkalarını rahatsız etmemesi için... Peki sigara kokusu başka insanları rahatsız etmiyor mu?

Öyle ki; sigara kokusunun sigara içmeyenlere verdiği rahatsızlık, soğan sarımsak kokusunun verdiği rahatsızlıktan daha fazladır.

***  ***

Ter kokusu bir başka dikkat edilecek husustur. Adam kan ter içinde, yüzünden, alnından terler damlayarak camiye giriyor. Yahu nereye giriyorsun be arkadaş.

Senin sağa sola sıçrattığın veya cami halısına damlattığın vücut sıvısının başkalarını rahatsız edeceğini hatta hastalık yayma ihtimali olduğunu veya ter kokusu içinde bir elbise ile camiye gelmenden başkalarının incineceğini düşünmüyor musun?

***  ***

Alın size çok önemli bir örnek daha... Adam grip, nezle olduğu halde camiye geliyor.

Hapşırıyor, tıksırıyor, burnunu çekip duruyor. Bu haliyle de camiye geliyor.

Yahu ne işin var kardeşim senin bu halinle camide?... Hastalığını başkalarına bulaştırmaya ne hakkın var?

Efendimiz, rahatsızlık veren koku ile bile camiye gelmeyi yasaklamışken sen bir de hastalık bulaştırıyorsun. Başkasına sıçrattığın hastalık, vebal olarak sana yeter de artar bile...

***  ***

Bu şekilde camiye gelenlere sözüm şudur ki; Sizin bu hallerinizle camiye gelerek almayı düşündüğünüz sevaptan çok daha fazla, hem de kat kat fazla günaha giriyorsunuz. Üzerinize çok büyük günah, vebal, mesuliyet yükleniyorsunuz. Haberiniz olsun. Allah aşkına bu şekilde camiye gelmeyin. Sağlıklı ve mutlu kalınız efendim.

NOT:  Kanal 42 TV HASBİHAL programım her Pazar saat 11.00'de canlı olarak, her Cumartesi saat 11.00'de de tekrar olarak yayında olmaya devam etmektedir. İlgilenenlere duyurulur.   
2015-01-29
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları