Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 12 Mayıs 2015
Salih Sedat ERSÖZ
Salih Sedat ERSÖZ kimdir?
1956 Konya Akören doğumluyum. Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Biyoloji bölümü mezunuyum. Gazetecilik, MEB' da öğretmenlik ve idarecilik, Konya İl Kültür Müdürlüğü, Konya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcılığı ve Daire Başkanlığı görevlerinde bulundum. 1978 yılından itibaren Türkiye’de Yarın ve Merhaba gazetelerinde yazdım. Şu anda Memleket gazetesinde yazıyorum. Evli ve 4 çocuk babasıyım.
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Aday adayı yoğunluğu
7 Haziran 2015 Pazar günü yapılacak olan Genel Seçimlerde aday olarak parti listelerine girmek için öncelikle aday adayı olmak gerekiyor.

Aday adayı olmak isteyen ve devlet kademelerinde görev yapanlar için belirlenen istifa süresi doldu.  Aday adayı olmak isteyen devlet memurları son tarih olan 10 Şubat akşamına kadar istifalarını verdiler. Gördüğümüz kadar büyük bir istifa yoğunluğu yaşandı.

Bundan sonra, hangi partiden aday adayı olacaklarsa o partinin kapısını çalıp gerekli müracaatları yapacaklar.

***  ***

Konya'dan Ak Parti aday adayı olmak için istifa eden çok önemli isimler var. Yakından  tanıdığım; Pankobirlik Başkanı Recep Konuk,  Şırnak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Akmaz, KOP İdaresi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Babaoğlu, Kayseri BEF Genel Koordinatörü Refik Tuzcuoğlu, NEÜ Meram Tıp Fakültesi Başhekimi Hamdi Arbağ, Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanı M. Atilla Şirin, Otogar Müdürü Ömer Lütfi Ersöz ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Konya Türk Tasavvuf Müziği korosu sanatçısı Ahmet Çalışır gibi isimler Ak Parti'den aday adayı olmak üzere istifa ettiler.

Ayrıca; Orhan Erdem, Halil Etyemez, Muhammet Uğur Kaleli, A. Kağan Karabulut, Zeliha Üzümcü, Hülya Gök gibi isimler de görevlerinden istifa ederek Ak Parti'den aday olma yarışının içine girmiş oldular.

Diğer yandan serbest çalıştıkları için istifa etmelerine gerek olmayan Ak Parti eski İl Başkanı Av. Ahmet Sorgun, Ak Parti MKYK üyesi Hasibe Özlem Çepni ile Ak Parti MKYK yedek üyesi Av.Veli Tolu'nun da milletvekili listesinde yer alma yarışına gireceğini biliyoruz.

Spor Genel Müdürlüğü görevinden istifa eden Konyalı bürokrat Mehmet Baykan ise yarışa İstanbul'dan girme kararı aldı.

***  ***

Bu isimlerin her biri kendi alanında güçlü isimler. Bundan sonra kendileri için zor ve meşakkatli bir süreç başlıyor.

Konya'da şu anda Ak Parti'nin 11 milletvekili var. Bu milletvekillerinden 2 si mecburi olarak aday olamayacak. En fazla 5 inin de değişeceğini varsayarsak ki -bu kadar da olmayabilir- 7 milletvekilliği için haydi 1'de artacağını düşünsek toplam 8 milletvekilliği için yüzlerce isim mücadele içine girmiş olacak.

Ak Parti'nin Konya'dan 300'e yakın aday adayı olması bekleniyor. Kolay bir yarış değil.

***  ***

Mevcut Konya Milletvekillerinden Başbakan'dan ayrı olarak 2 veya 3 ü hariç diğerlerinin değişmesi gerektiğini düşünüyorum. Milletvekillerinin tazelenme, gençleştirme ve yeni isimlerle takviye edilmeye ihtiyacı var.

Ahmet Sorgun  ile Veli Tolu'nun listeye gireceğine kesin gözüyle bakılıyor.

Hasibe Özlem Çepni'nin güçlü bir isim olduğu görülüyor. Başbakanla görüştükten sonra istifa kararı alan Recep Konuk'un bu defa listenin ön sıralarında yer alacağı bekleniyor.

Orhan Erdem, Halil Etyemez ve Muhammet Uğur Kaleli gibi oldukça güçlü isimler listeye yakın durumdalar.

Ayrıca; Mehmet Babaoğlu, Hamdi Arbağ, Ömer Lütfi Ersöz, M. Atilla Şirin ve Ahmet Çalışır gibi isimler bugüne kadar hizmet ehli kişiler olarak tanındılar, bilindiler. Siyasi alanda da başarıyla hizmet verebilirler.

Bu isimlerin her birinin farklı özellikleri olduğu bir gerçek...Bunlar bizim tanıdığımız isimler. Tanımadıklarımız arasında da mutlaka çok güçlü isimler vardır.

Siyasette garanti olmaz. Siyaset sürprizlere gebedir. Kimlerin aday adayı olacağını görmek için 20 Şubat'a kadar, kimlerin de aday olarak listelerde yer alacağını görmek için de 7 Nisan'a kadar beklememiz gerekiyor. Hayırlısı olsun İnşaallah...Sağlıklı ve mutlu kalınız efendim.

NOT: Kanal 42 TV HASBİHAL programım her Pazar saat 11.00'de canlı olarak, her Cumartesi saat 11.00'de de tekrar olarak yayında olmaya devam etmektedir. Bu hafta Pazar günkü konuğum ALİ RIZA DEMİRCAN hocamız olacaktır İnşaallah...   
2015-02-13
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları