Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 10 Ekim 2013
Muzaffer MUYAN
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Türkiye'nin yüz akı karate
Sevgili okuyucularım bugün sizlere benimde 35 yıldır içinde olduğum ülkemizin yüz akı karateden bahsedeceğim.
2020 olimpiyatlarına iddialı adayız.
İnşallah ülkemizde yapılır 2020 olimpiyatları. Tek temenimiz de bu zaten. Türk spor tarihinde ülkemize en çok madalya karateden aldık. Dünya şampiyonlularını mı saysam Avrupa şampiyonluklarını mı saysam bu şampiyonalarda en çok madalya alan Türkiye'de karatedir. Ben de karate camiasından olduğum için tabiki gurur duyuyorum. Peki nasıl oluyor da ülkemizde en çok madalya alan spor dalı karate oluyor, anlatayım.

DO DİSİPLİNİ
Yani karate bir çoğunuz biliyorsunuz uzakdoğu sporudur. Japonya'dan tüm dünyaya yayılan karate tam bir disiplin
sporudur. Hiç bir spor dalında başlarken ve biterken bayrağa selam verilmez ama karate öyle değil önce saygı gelir. 
Kelime anlamı da silahsız boş elle savunma sanatıdır.

Ülkemizde 1981 yılından beridir federasyon olan karate bugün Türkiye'nin en çok madalya alan federasyonu. Bunlar tabiki kolay olmuyor. Özveri ister, saygı ister. Bir kere karate hocalarının hepsi çok çileli yolardan geçerek yüksek mertebeye ulaşmışlardır.
Kulüp çalıştırmak hiçte kolay değil. Gelir yeterli değil bir de vergiye tabisiniz. Gerçekten işin içinden çıkmak zor ama yinede
karateyi Japonlardan alıp adeta milli sporlarına biz sahip çıktık.

SPORDA DOPİNK
Aslında dopink meselesini yazacaktım biraz da karateden bahsedeyim dedim. Çünkü Türkiye'nin yüz akı olan
karateyi anlatmam lazımdı sizlere.
Bugün bakın gazetelerde olimpiyatlarda madalya alan şu sporcu bu sporcu dopinkli çıktı. Bir sporcu olarak insan gerçekten üzülüyor. O kadar hazırlan olimpiyatlara git ama bilerek bilmeyerek dopink kullan aklım ermiyor. Bu kafilenin sorumlusu yok mu? Sporcuyu uyarmıyor mu? Bu nasıl sorumluluk.

Ama bir de karateye bakın hiç duydunuz mu karateciden dopink çıktı. Yok çünkü karate çalışanlar hocalar yüksek ahlak değerlerine sahiptir. Diğer spor branşları da aynıdır şüphesiz ama kardeşim o kadar yıl çalış, hazırlan, şampiyon ol ve arkadan dopinkli çık. Olacak şey değil.
Bakınız haziran ayında Mersin'de Akdeniz oyunları oldu. Bir kez daha karate Türkiye'nin yüzünü güldürmekle kalmadı Akdeniz oyunlarının en çok madalya alan branş karate olmuştur. 6 altın madalya, 2 gümüş madalya alarak tarihe geçen karate resmen tarih yazdı.
Bu tabiki ekip işidir. Neden karate bu kadar başarılı oluyor.
Çünkü Federasyon Başkanı camianın içinden biri milli takımları çalıştırmış halden anlayan sporcuyu anlayan federasyon başkanımız var ve ekibi de mükemel.
Bugün en çok lisanslı spor federasyonu olan karatedir. Bu yüzden dolayı ben burda tüm camiam
adına Federasyon Başkanımız sayın Esat Delihasan'a  teşekkürlerimi iletirim...

   
2013-07-20
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  YORUMLAR 1 sayfada toplam 1 yorum
suleyman orhan
2013-07-21 15:42:30    ip: 176.235.14???
Muzaffer hocam tespitin cok güzel başarı ancak disiplin ve cok calisma ile gelir tabii birde isten anlayan bir ekiple oda karate federasyonumuzda mevcut zaten kalemine saglik hocam
.......................................................................................................................................................................
1
yazarın diğer yazıları
- Karate öğretim görevlileri...
- Banane Suriye'den?
- Çatalca'da Erguvan Şenlikleri...
- Adalar'da yarim var...