Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 10 Kasım 2015
Erkan ARKUT
Erkan ARKUT kimdir?
05 Ekim 1970 Ankara doğumluyum. Bilkent Üniversitesi Ekonomi bölümünden mezunum. Şu anda kendi şirketimde yönetici olarak çalışmaktayım. İstanbul’da ikamet ediyorum. Yazı yazmayı ve fikirlerimi insanlarla paylaşmayı çok seviyorum, bu yüzden her gün yazdığım yazılarımla insanlara ulaşıyorum ve onlardan aldığım olumlu yorumlardan dolayı çok memnun oluyorum. Siyaset, günlük yaşam, dünya kategorilerinde yazıyorum.
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Musevi vatandaşlarımızın göç etmek istemesi
5.000 Musevi vatandaşımızın göç etmek istemesi...

Geçtiğimiz günlerde yer alan haberde 5.000 Türkiye'li Musevi vatandaşımızın İspanya pasaportu almak için başvurduğu yazıyordu. Düşünün 5.000 Musevi vatandaşımız Türkiye'den adeta kaçıp İspanya'ya göç etmek istiyor. Bu Türkiye için çok büyük bir felaket. Musevi vatandaşlarımız kendi vatanlarında kendilerini rahat ve güvende hissetmiyorlar. Hatta can güvenliklerinin olmadığını düşünüyorlar. Bu Türkiye için çok onur kırıcı ve yüz karası bir olay.

Daha önce de yazmıştım, Türkiye'de Yahudi düşmanlığı sürekli körüklene körüklene %90 lara çıktı diye. Hükümet bu durumu acilen düzeltmeli, önlem almalı.

Osmanlı dönemine Yahudiler güvenli olacağını düşündükleri için kalkıp Türkiye'ye geldiler, Osmanlı döneminde korunup kollandılar, rahatları sağlandı, can güvenlikleri sağlandı. Ama şimdi buradan kaçıp göç etmek istiyorlar.

Hükümet bu Yahudi aleyhtarlığını bir an önce durdursun. Müslümanlar Musevi aleyhtarlığı, Hıristiyan aleyhtarlığı yapamazlar, Kuran'a göre de bu böyle. Peygamberimiz kitap ehline karşı son derece şefkatli ve merhametliydi. Kuran'a göre Musevilerle Hıristiyanlarla yemek yenebiliyor, sohbet edilebiliyor, evlenilebiliyor. Bu düşmanlık ve öfke neden? Kuran'a göre savaşta esir aldığın düşmanını bile güvenlikli yere götürmekle ve onu yedirmekle yükümlüsün. Ona yine güzellikle, şefkatle davranmakla yükümlüsün. Şimdi dindar Musevilere karşı neden bu kadar öfke besliyorsun? 

Türk hükümeti barıştırıcı ve uzlaştırıcı olmalı, sevgi dolu olmalı. Filistin ve İsrail'in arasını da sevgiyle ve şefkatle Türkiye yapmalı. Türkiye kitap ehline karşı hep sevecen olmalı.

5.000 Yahudi'nin Türkiye'yi terk etmesinin ardında derin devletlerin planları da var. Türkiye'yi paramparça etmek istiyorlar, bölüp parçalara ayırmak istiyorlar. Bu yüzden de Türkiye'de huzur bırakmayacakları için Yahudiler Türkiye'den kaçıyor. Devlet yetkilileri acil çözüm alsın, Musevi kardeşlerimizi her yerde onore etsin, sevgilerini göstersin, can güvenliklerinin korunacağına dair güvence versin. Yoksa bu şekilde nefret politikası Türkiye'nin kendisine zarar verir.

Bakın Allah Kuran'da kitap ehlini (Hıristiyanları ve Musevi'leri) nasıl övüyor, onların arasında gerçekten iman edenlerin olduğundan bahsediyor:

Şüphesiz, Kitap Ehlinden, Allah'a; size indirilene ve kendilerine indirilene -Allah'a derin saygı gösterenler olarak- inananlar vardır. Onlar Allah'ın ayetlerine karşılık olarak az bir değeri satın almazlar. İşte bunların Rableri Katında ecirleri vardır. Şüphesiz Allah, hesabı çok çabuk görendir. (Al-i İmran Suresi, 199)

Bugün size temiz olan şeyler helal kılındı. (Kendilerine) Kitap verilenlerin yemeği size helal, sizin de yemeğiniz onlara helaldir. Mü'minlerden özgür ve iffetli kadınlar ile sizden önce (kendilerine) kitap verilenlerden özgür ve iffetli kadınlar da, namuslu, fuhuşta bulunmayan ve gizlice dostlar edinmemişler olarak -onlara ücretlerini (mehirlerini) ödediğiniz takdirde- size (helal kılındı.) Kim imanı tanımayıp küfre saparsa, elbette onun yaptığı boşa çıkmıştır. O ahirette hüsrana uğrayanlardandır. (Maide Suresi, 5)

...Kitap Ehli'nden bir topluluk vardır ki, gece vaktinde ayakta durup Allah'ın ayetlerini okuyarak secdeye kapanırlar. Bunlar, Allah'a ve ahiret gününe iman eder, maruf olanı emreder, münker olandan sakındırır ve hayırlarda yarışırlar. İşte bunlar salih olanlardandır. Onlar hayırdan her ne yaparlarsa, elbette ondan yoksun bırakılmazlar. Allah, muttakileri bilendir. (Al-i İmran Suresi, 113-115)

Tüm yazılarım: http://erkanarkutyaziyor.wordpress.com/


   
2015-03-03
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları