Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 03 Haziran 2015
Salih Sedat ERSÖZ
Salih Sedat ERSÖZ kimdir?
1956 Konya Akören doğumluyum. Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Biyoloji bölümü mezunuyum. Gazetecilik, MEB' da öğretmenlik ve idarecilik, Konya İl Kültür Müdürlüğü, Konya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcılığı ve Daire Başkanlığı görevlerinde bulundum. 1978 yılından itibaren Türkiye’de Yarın ve Merhaba gazetelerinde yazdım. Şu anda Memleket gazetesinde yazıyorum. Evli ve 4 çocuk babasıyım.
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
28 Şubat deyince ve temayül sonuçları
28 Şubat deyince, post modern darbe ve o darbeye maruz kalan Başbakan olarak Necmettin Erbakan hafızalarımızda canlanır.

Siyaset  sahnesine atıldığı 1969 yılından vefat tarihine kadar, Türkiye'de 'Önce Ahlâk ve Maneviyat' bayrağını dalgalandıran, şuurlu bir gençlik yetiştirmede birinci derecede rol oynayan, görev aldığı çeşitli hükümetlerde ve Başbakan olarak bulunduğu süre içinde ülkemize çok hayırlı hizmetlerde bulunan, suyu tersine akıtma mücadelesi vererek ülkenin kaderini değiştiren büyük lider Necmettin Erbakan hocamızı anmak ona yapılacak en büyük vefa örneğidir.

Necmettin Erbakan hocamız; ülkemizin yetiştirdiği çok nadir şahsiyetlerden ve belki de 1 asır da bir ortaya çıkabilecek ender devlet adamlarından, ender liderlerden biridir. 1969 yılında  kendisi için söylenen, 'tek çiçekle bahar olmaz' sözlerine 'evet tek çiçekle bahar olmaz ama her bahar tek çiçekle başlar' diyerek başladığı yılmak bilmeyen mücadelesi, bitmez tükenmez azmi ve enerjisi sonunda, Milli Görüş Bayrağını zirveye dikmiş, bu uğurda canlarını vermeye hazır milyonlarla ifade edilen bir kadro yetiştirme başarısını göstermiştir.

Siyasi hayatında kurduğu 4 partisi kapatıldığı, hapishanelere atıldığı, çeşitli darbelere maruz kaldığı, ülkeye İslami bir düzen getirme suçlaması ile hakkında davalar açılarak yargılandığı, siyasi yasaklı hale getirildiği ve nice çileler çektiği halde bir türlü bitirilemeyen, yıldırılamayan, çökertilemeyen  Erbakan'a son ve en büyük darbe 28 Şubat 1997 tarihinde vuruldu. 

Başbakanlığı döneminde kısa sürede yaptığı efsane hizmetler, ülkemizin büyümesini ve gelişmesini istemeyen dış güçler ile onların içerideki uzantıları olan sömürücü güçleri harekete geçirmiş ve tarihe post modern darbe olarak geçen 28 Şubat tezgâhlanmıştır. Bu darbe sonunda hükümet düşürülmüş, Refah Partisi kapatılmış, Erbakan tekrar siyasi yasaklı hale getirilmiş, hakkında yine davalar açılmış ve böylece fiili olarak aktif siyasi hayatı sona ermişti.

İslâm'ın tümüyle hayatımıza hâkim olması yolunda ömrünü harcayan Erbakan hocamız, Türkiye'de  sadece siyaset alanına değil sosyal, ekonomik ve kültürel alanlara da damga vurmuş, ülkemizi her yandan saran bozuk sisteme karşı yıllarca mücadele etmiş ve İslami şuurda olan büyük ve kalıcı bir nesil yetiştirmede sağladığı kazanımını yine kendisinin yetiştirdiği kadrolara emanet ederek 27 Şubat 2011 tarihinde Rabbine kavuşmuştur. Allah gani gani rahmet etsin. Cenab-ı Hak cennetinde buluştursun İnşaallah...

***  ***  ***

Ak parti tarafından 28 Şubat Cumartesi günü düzenlenen temayül sonuçları belli oldu. Parti tarafından açıklanmasa da, resmi olmayan kesin sonuçlara göre, Konya'da güçlü olarak görülen isimler ilk 5'te yer aldı.

6.sırada Ali Akmaz, 9.sırada Seyit Karaca, 10.sırada Abdullah Ağralı, 15. sırada Refik Tuzcuoğlu, 16.sırada Ömer Lütfi Ersöz ve 23.sırada Mehmet Atilla Şirin yer alarak büyük bir başarı elde ettiler.

Ayrıca 25.sıradaki Hamdi Arbağ, 29.sıradaki Yaşar Toy, 38.sıradaki Ahmet Çalışır, 41.sıradaki Ahmet Şükrü Kılıç ve 50.sıradaki Suat Altunsoy'un da temayüle giren 188 kişi içinde başarılı bir sonuç aldıkları söylenebilir.

Bu isimlerin dışında ilk 15'de yer alan bazı isimler var ki, onları teşkilât özellikle sahiplenmiş görünüyor. Benim geçen haftaki yazımda listeye mutlaka girmesi gereken, gemiyi asla terk etmeyecek sağlam gördüğüm isimler ile sıcak olarak gördüğümü belirttiğim isimler, ilk 50'nin içinde yer almış oldular.

Geçen seçimde ilk 3 sırada bulunanların giremediği halde 57. sırada bulunan Cem Zorlu'nun listeye girerek milletvekili olmasını hatırlayacak olursak, ilk 50'ye girenlerin olumlu bir sonuç aldıklarını söylemek mümkün... Hele hele geçmişte teşkilatlarda görev yapmadığı veya Belediye Başkanı gibi önemli bir görevde bulunmadığı halde sıralamada ilk 20, ilk 30 hatta ilk 40 gibi bir yer edinen isimlerin başarısı ve kendilerini kısa zamanda tanıtıp sevdirdikleri bir gerçek...

Tabi ki, temayül tek başına belirleyici bir unsur değil. Belirleyici 10 unsur varsa, temayül bunlardan sadece biri ve etkisi %10 civarında...

Temayüle girmeyen Veli Tolu ile Hasibe Özlem Çepni'de benim güçlü olarak gördüğüm isimlerden... Bu 2 ismin dışında temayüle girmediği halde aday adayı olarak bulunan 10'un üzerinde isim var. Ayrıca geçen yazımda da bahsettiğim gibi aday adayı olmasa da Ahmet Sorgun listede yer alabilecek bir isim...

Hayırlısı olsun İnşaallah... Sağlıklı ve mutlu yarınlar efendim.

NOT: Kanal 42 TV HASBİHAL programım her Pazar saat 11.00'de canlı olarak, her Cumartesi saat 11.00'de de tekrar olarak yayında olmaya devam etmektedir. Bu hafta, Sami Yıldız hoca ile merhum Tahir Büyükkörükçü hocamızı anacağız İnşaallah...   
2015-03-06
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları