Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 09 Mayıs 2015
Gürbüz BATTAL
Gürbüz BATTAL kimdir?
1951 Sarıkamış Yeniköy doğumlu. 1969 yılında Kars Kâzım Karabekir İlköğretmen Okulu’ndan mezun oldu. Manisa’da 37 yıl sınıf öğretmenliği yaptı. 2006 yılında emekli oldu. 6 yıldır Manisa Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi'nde sınıf öğretmenliği yapıyor. Evli, üç çocuk babası, dört torun dedesi.
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Aile Hekimleri
Ak Parti iktidarının en önemli icraatlarından birisi de şüphesiz sağlık alanında yaptığı reformlardır.

Bu alandaki çalışmaları Ak Parti muhalifleri bile inkâr edemiyor.

Sağlık alanında hayatımızı kolaylaştıran uygulamalardan birisi de Aile Hekimliğidir.

Sağlık alanındaki ilk müracaat yeri olan Aile Hekimlikleri yurdun her tarafını örümcek ağı gibi kuşattılar.

Şehir merkezlerinde olduğu gibi tüm köy ve kasabalarda da kuruluşlarını tamamladılar.

Aile hekimliğinde çalışan doktorlar zaman içerisinde aile üyelerinden biri durumuna geldiler. Çok sayıda aile hekimi bilirim ki hastalarının tamamına yakınına ismiyle hitap eder, her ortamda hastalarıyla yakından ilgilenir. Sağlıkla ilgili sorunlarda tüm aileye yol gösterir, danışmanlık yapar. Sağlık hizmetlerini tüm aile bireylerine sunar.

Aile hekimlikleri sağlık hizmetlerinde ilk ve en önemli basamağı oluşturur.

Küçük birer poliklinik gibi görülse de her biri başlı başına bir hastane gibi çalışır.

Her aile hekimi, 4000 kişiye sağlık hizmeti sunarken günde en az 70-80 kişiye poliklinik hizmeti veriyor.

Aile hekimleri normal poliklinik uygulamaları yanında, kronik hastaları takip eder, aşı programlarını izler, acil hasta müdahaleleri yapar.

Kan alma, laboratuara gönderme, sonuçlarını değerlendirme çalışmalarını başarıyla yürütür.

Tıbbi kayıtları tutar, evrak kayıt ve takip işlerini yürütür.

Ehliyet, askerlik, spor, işe giriş ve evlilik raporları verir, okul sağlık taramalarını yapar

Gerekli tıbbi cihazların teminini ve sterilizasyonunu sağlar.

Yanlarında çalışan personelin aylık ücret, sosyal haklar ve sigorta işlerini takip eder.

Evde bakım hizmetlerini, koruyucu sağlık hizmetlerini yürütür. Obeziteyle mücadele eder.

Misafir hastalara bakar. Yılda birkaç kez morg nöbeti tutar.

Sabah saat 07,30'dan 18,00'a kadar mesai yapan aile hekimleri son hastayı muayene etmeden görev yerlerini terk etmiyorlar.

Aile hekimlerinin çalışma koşulları çok zor. Buna rağmen çoğu aile hekimleri, hastalarına yeterli kadar zaman ayıramadıklarından yakınıyor.

Almanya'da bir aile hekimi 1500-2000 hastaya bakarken bizim aile hekimleri bu sayının 2 katı kadar hastaya bakıyor. Bizim çoğu aile hekimi de Almanya'da olduğu gibi daha az hastaya bakarak her hastaya daha çok zaman ayırmak istiyor.

Türkiye'de aile hekimliği bilincinin tam olarak gelişmediğinden olacak bunca iş yükü altında ezilen aile hekimlerine nöbet görevi getirildi. Çok az bir grup dışında nöbet tutan olmadı. Bunun, sisteme karşı bir başkaldırı değil de nöbeti, ekstradan sırtlarına yüklenen angarya olarak değerlendirdiklerini söylüyorlar.

Yeteri kadar dinlenemediklerini ve dinlenecek zaman bulamadıklarından ekstradan kendilerini yoracak nöbet görevi istemiyorlar. Bunu da ' biz aile hekimleri, ruhen, fiziken, moralmen çok sağlıklı olmalıyız ki hastalarımıza daha çok zaman ayırıp onlara layıkıyla hizmet sunabilelim. Bizim amacımız para kazanmak değil. Biz para peşinde koşsaydık nöbetten rahatsız olmazdık' diyorlar.

Danıştay 5. Dairesi'nin baktığı bir davaya ilişkin 5258 sayılı Aile Hekimliği Kanunu'nun ilgili düzenlemesinin iptali istemiyle Anayasa Mahkemesine yaptığı başvuruda Anayasa Mahkemesi, ilk ve esas incelemesini birlikte yaparak aile hekimlerine haftalık çalışma süresi ve mesai saatleri dışında asgari 8 saat, ihtiyaç halinde bu sürenin üzerinde nöbet görevi verilmesini düzenleyen kanun hükmünün iptal istemini reddetti..

Bakalım bundan sonra neler olacak. Sağlık gibi önemli alanda zorlamalarla yapılacak nöbet görevinden hayır geleceğini sanmıyorum.

Kalın sağlıcakla.
   
2015-03-15
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları
- Protokol Kutlamaları