Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 21 Temmuz 2016
Şeyma Nur BOZTEPE
Şeyma Nur BOZTEPE kimdir?

Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Müminlerin Güzel Ahlak Özellikleri
- Müminler alçakgönüllüdürler;  O Rahman (olan Allah)ın kulları, yeryüzü üzerinde alçak gönüllü olarak yürürler ve cahiller kendileriyle muhatap oldukları zaman 'Selam' derler. (Furkan Suresi/ 63)

-Müminler Boş Ve Yararsız Şeylerden Yüz Çevirirler; 

Boş ve yararsız sözü' işittikleri zaman ondan yüz çevirirler ve: 'Bizim yapıp-ettiklerimiz bizim, sizin yapıp-ettikleriniz sizindir; size selam olsun, biz cahilleri benimsemeyiz' derler. (Kasas Suresi/ 55)

-Müminler Temizdirler;
Elbiseni temizle. Pislikten kaçınıp uzaklaş. (Müddesir Suresi/ 4-5)
Ey iman edenler size rızık olarak verdiklerimizin temiz olanından yiyin. (Bakara Suresi/172)

-Müminler Manevi Olarakta Temizdirler. Bu Temizlik Nefis Temizliğidir;
Sonra ona fücurunu (sınır tanımaz günah ve kötülüğünü) ve ondan sakınmayı ilham edene (andolsun). Onu arındırıp-temizleyen gerçekten felah bulmuştur. (Şems Suresi/ 8-9)
Doğrusu, temizlenir arınan felah bulmuştur... (A'la Suresi/ 14)

-Müminler Alaydan Uzak Durur Ve Alay Etmezler; 
Arkadan çekiştirip duran, kaş göz hareketleriyle alay eden her kişinin vay haline... (Hümeze Suresi/ 1)

-Müminler Çirkin Lakap Takmaz;
Ey iman edenler, bir kavim (bir başka) kavimle alay etmesin, belki kendilerinden daha hayırlıdırlar; kadınlar da kadınlarla (alay etmesin), belki kendilerinden daha hayırlıdırlar. Kendi nefislerinizi (kendi kendinizi) yadırgayıp-küçük düşürmeyin ve birbirinizi 'olmadık-kötü lakablarla' çağırmayın. İmandan sonra fasıklık ne kötü bir isimdir. Kim tevbe etmezse, işte onlar, zalim olanların ta kendileridir. (Hucurat Suresi/ 11)

-Müminler Dedikodudan Uzak Durur Ve Dedikodu Yapmaz;
Kiminiz kiminizin gıybetini yapmasın (arkasından çekiştirmesin.) Sizden biriniz, ölü kardeşinin etini yemeyi sever mi? İşte, bundan tiksindiniz. Allah'tan korkup-sakının. Şüphesiz Allah, tevbeleri kabul edendir, çok esirgeyendir. (Hucurat Suresi/ 12)

-Müminler Ümitsiz Olmaz;
...Allah'ın rahmetinden ümit kesmeyin. Çünkü kafirler topluluğundan başkası Allah'ın rahmetinden umut kesmez. (Yusuf Suresi/ 87)
 (Benden onlara) De ki: 'Ey kendi aleyhlerinde olmak üzere ölçüyü aşan kullarım. Allah'ın rahmetinden umut kesmeyin. Şüphesiz Allah, bütün günahları bağışlar. Çünkü O, bağışlayandır, esirgeyendir.' (Zümer Suresi/ 53)

-Müminler Samimi Ve İhlaslıdırlar;
... Allah'a içten yönelenler ise; onlar için bir müjde vardır, öyleyse kullarıma müjde ver.
Ki onlar, sözü işitirler ve en güzeline uyarlar. İşte onlar, Allah'ın kendilerini hidayete erdirdiği kimselerdir ve onlar, temiz akıl sahipleridir. (Zümer Suresi/ 17-18)

-Müminler Hüzüne Kapılmazlar;
... Hüzüne kapılma, elbette Allah bizimle beraberdir. (Tevbe Suresi- 40)
Şüphesiz: 'Rabbimiz Allah'tır' deyip sonra dosdoğru bir istikamet tutturanlar (yok mu); onların üzerine melekler iner (ve der ki:) 'Korkmayın ve hüzne kapılmayın, size vadolunan cennetle sevinin.'
'Biz, dünya hayatında da, ahirette de sizin velileriniziz... (Fussilet Suresi/ 30-31)

-Müminler Öfke Duymaz;
Onlar, bollukta da, darlıkta da infak edenler, öfkelerini yenenler ve insanlar (daki hakların)dan bağışlama ile (vaz) geçenlerdir. Allah, iyilik yapanları sever. (Al-i İmran Suresi/ 134)

-Müminler Adaletlidirler;
Ey iman edenler, kendiniz, anne-babanız ve yakınlarınız aleyhine bile olsa, Allah için şahidler olarak adaleti ayakta tutun. (Onlar) ister zengin olsun, ister fakir olsun; çünkü Allah onlara daha yakındır. Öyleyse adaletten dönüp heva (tutkuları)nıza uymayın. Eğer dilinizi eğip büker (sözü geveler) ya da yüz çevirirseniz, şüphesiz Allah, yaptıklarınızdan haberi olandır. (Nisa Suresi/ 135)
... Bir topluluğa olan kininiz, sizi adaletten alıkoymasın. Adalet yapın. O takvaya daha yakındır. (Maide Suresi/ 8)

-Müminler Hayırlarda Yarışırlar;
İşte onlar, hayırlarda yarışmaktadırlar ve onlar bundan dolayı öne geçmektedirler. (Müminun Suresi/ 61)

- Mümünler Birbirlerine Danışırlar;
Rablerine icabet edenler, namazı dosdoğru kılanlar, işleri kendi aralarında şura ile olanlar... (Şura Suresi/ 38)

-Gerçek Müminler Sayıca Azdır;
Sen şiddetle arzu etsen bile, insanların çoğu iman edecek değildir. (Yusuf Suresi/ 103)

-Müminler Mal Biriktirmezler;
... Altını ve gümüşü biriktirin de Allah yolunda harcamayanlar... Onlara acı bir azabı müjdele. Bunların üzerlerinin cehennem ateşinde kızdırılacağı gün, onların alınları, böğürleri ve sırtları bunlarla dağlanacak ve "işte bu kendiniz için yığıp sakladıklarınızdır. (Tevbe Suresi/ 34-35)

-Hastalık Ve Zorlukta Müminin Tavrı;
Andolsun, biz sizi biraz korku, açlık ve bir parça mallardan, canlardan ve ürünlerden eksiltmekle imtihan edeceğiz. Sabır gösterenleri müjdele.
Onlara bir musibet isabet ettiğinde, derler ki: 'Biz Allah'a ait (kullar)ız ve şüphesiz O'na dönücüleriz.'Rablerinden bağışlanma (salat) ve rahmet bunların üzerinedir ve hidayete erenler de bunlardır. (Bakara Suresi/ 155,156,157)

-Müminler Her An Allah'ı Anarlar;
Onlar, ayakta iken, otururken, yan yatarken Allah'ı zikrederler ve göklerin ve yerin yaratılışı konusunda düşünürler. (Ve derler ki:) 'Rabbimiz, sen bunu boşuna yaratmadın. Sen pek yücesin, bizi ateşin azabından koru.' (Al-i İmran Suresi/ 191)

-Müminler Dünya Hayatına Kapılmazlar;
Kadınlara, oğullara, kantar kantar yığılmış altın ve gümüşe, salma güzel atlara, hayvanlara ve ekinlere duyulan tutkulu şehvet insanlara 'süslü ve çekici' kılındı. Bunlar, dünya hayatının metaıdır. Asıl varılacak güzel yer Allah katındadır. (Al-i İmran Suresi/ 14)

-Müminlerde Hata Yapabilir Fakat Farkına Vardıkları An Tevbe Edip Hemen Bağışlanma Dilerler;
Ve 'çirkin bir hayasızlık' işledikleri ya da nefislerine zulmettikleri zaman, Allah'ı hatırlayıp hemen günahlarından dolayı bağışlanma isteyenlerdir. Allah'tan başka günahları bağışlayan kimdir? Bir de onlar yaptıkları (kötü şeylerde) bile bile ısrar etmeyenlerdir. (Al-i İmran Suresi/ 135)   
2015-03-18
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  YORUMLAR 1 sayfada toplam 2 yorum
Mustafa Çelikel
2016-07-15 13:36:24    ip: 95.65.227.???
MaşaAllah Kuranda ayetlerin hayatımıza tam ve yeterli olarak ışık tuttuğunu anlamamıza yardımcı olacak güzel bir anlatım olmuş...
.......................................................................................................................................................................
Gul A
2016-04-01 00:27:29    ip: 88.187.51.???
Harika... gerçektende güzel olmus ayetlerle hatirlatilmasi.
.......................................................................................................................................................................
1
yazarın diğer yazıları