Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 09 Mayıs 2015
Gürbüz BATTAL
Gürbüz BATTAL kimdir?
1951 Sarıkamış Yeniköy doğumlu. 1969 yılında Kars Kâzım Karabekir İlköğretmen Okulu’ndan mezun oldu. Manisa’da 37 yıl sınıf öğretmenliği yaptı. 2006 yılında emekli oldu. 6 yıldır Manisa Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi'nde sınıf öğretmenliği yapıyor. Evli, üç çocuk babası, dört torun dedesi.
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Çanakkale
Türk tarihinin önemli dönüm noktalarından birisi olan Çanakkale Zaferi'nin 100. yıldönümünü coşkuyla kutluyoruz ya da şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz.

Nedir Çanakkale'yi böyle özel kılan?

Çanakkale, başlı başına bir destandır ve Türk milletinin ölüm kalım destanıdır.

Çanakkale, yok olmaya mahkûm edilen bir milletin, var olma mücadelesini kazandığı büyük bir zaferdir.

Çanakkale, hilalle haçın, başka bir deyişle tevhid ile şirkin savaşıdır.

Çanakkale, Tevhid'i kurtarma mücadelesidir.

Çanakkale, Osmanlının ümmet sıfatıyla yaptığı son savaştır ve toplam 40 ülkenin şehidinin ebedi istirahatgahı olan kutsal bir mekândır.

 Metrekareye 6 bin merminin düştüğü Çanakkale, şehitlerimizin tertemiz kanlarıyla

' Çanakkale Geçilmez' sözünü tarihe yazdırdığı kutsal bir metindir.

Çanakkale, Kınalı Kuzuların aslana dönüştüğü şehitler ocağıdır.

Çanakkale, 250 bin kahramanın şehit verildiği bir kahramanlık destanıdır.

Çanakkale, Galatasaray Lisesi yanında çoğu liselerimizin 15- 16 yaşlarındaki fidan misali öğrencilerinin okul sıralarını bırakarak cepheye gidip tamamının şehit olduğu ve öğrencilerinin şahadetinden dolayı liselerimizin o yıl mezun vermediği bir ibret vesikasıdır.

Çanakkale, 18 Mart 1915 sabahı boğaza giren İngiliz ve Fransız filolarının ilk çatışmada mevcutlarının yüzde otuz beşini kaybettikleri bir kahramanlık öyküsüdür.

Çanakkale, İngiltere ve Fransa'nın, Almanya ve Avusturya'nın yanında yer alan Osmanlı İmparatorluğu'nu saf dışı ederek boğazları aşmak ve yıkılmak üzere bulunan Rusya'yı kurtarmak amacıyla giriştiği bir intihar denemesidir.

Çanakkale, Ruslara silâh ve malzeme yardımı yapmak, Süveyş Kanalı ile Hint yolu üzerindeki Türk baskısını kaldırarak, savaşa katılmak istemeyen Balkan devletlerini kendi saflarında savaşa çekme arzularının kısmen gerçekleştiği yerdir.

Çanakkale, karşılarında vatanı için canını seve seve vermeye, şehit olarak Allah'ın huzuruna çıkmaya can atan Mehmetçik'i hesaba katmayan gafillerin hesapsızlığının bedelini çok ağır ödedikleri mübarek bir yerdir.

Çanakkale, sömürgecilerin kendi vatandaşı yerine sömürge ülkelerinden getirdiği gençleri, yakıtı kan ve barut olan ateşe attığı bir cehennemdir.

Çanakkale, Türk askerinin, Çanakkale'nin geçilmez olduğunu ispatlayan er meydanıdır.

Çanakkale, Mustafa Kemal Paşa'nın kahramanlaştığı, Kurtuluş Savaşı başlangıcında Türk Milletinin ümidi olmasını sağlayan bir umut ocağıdır.

Çanakkale, bu topraklar üzerinde özgürce yaşıyorsak, bağımsız bir devlet kurmuşsak bunu borçlu olduğumuz şehitler diyarıdır.

Büyük üstat Mehmet Âkif Ersoy'un;

'Vurulup, tertemiz alnından, uzanmış yatıyor,

Bir hilâl uğruna ya Rab ne güneşler batıyor.

Ey bu topraklar için toprağa düşmüş asker,

Gökten ecdat inerek öpse o pak alnı değer.

Sana dar gelmeyecek makberi kimler kazsın?

Gömelim gel seni tarihe desem sığmasın' dediği şehitler diyarıdır. 

Kalın sağlıcakla...   
2015-03-18
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları
- Protokol Kutlamaları