Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 01 Eylül 2015
Ş.Mehmet ÇET
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Halepçe Katliamı
Tarih sayfalarına kara bir leke olarak düşen Halepçe katliamına bir göz atmakta fayda var. Halepçe katliamı, 1986 başlatılan ve 1989 yılına kadar devam eden ‘' Enfal Operasyonunun bir parçasıydı.

Saddam, Kuran'daki enfal süresinden esinlenerek isimlendirdiği, Enfal Opersayonuyla Iraklı Kürtler başta olmak üzere, Süryani ve Irak Türkmen azınlıklarını hedef almıştı. Bu operasyonu Kimyasal Ali lakaplı Ali Hasan El Mecidi yürütmüş ve 100 bin ile 150 bin arasında insan katledilmişti. Bu operasyonda kara harekâtları, havadan bombalamalar, yerleşim bölgelerinin sistematik bir şekilde yıkılması, zorunlu göçler, idam mangaları ve kimyasal silah kullanımı içermiştir.

Halepçe katliamı sırasında Saddam rejimi Iraklı Kürtleri, İslami bağları esas alıp Irak İran savaşında İran'a destek verdikleri için katlettiğini belirtmek gerek. Saddam'ı silahlandıran batı ve Amerika bu operasyon sırasında Halepçe'de kullanılan kimyasal silahları vermiş ve ölümleri de zevkle izlemişlerdi.

Halepçe de Kürtleri Saddam'a öldürten ve Saddam ile resimler çeken, Saddam'ın sahip olduğu tüm silahları armağan edenler, işleri bitince hallaç pamuğu gibi bir kenara attılar. Hatta konuşmasın diye hemen de idam ettiler.

16 Mart 1988'de zehirli gaz bombalarını taşıyan sekiz MİG-23 uçağı tarafından Halepçe kasabasına bombardıman düzenlendi. Halepçe sakinleri, İran askerleri ve Peşmergelerle birlikte 5.000'den fazla insanın öldüğü, 7.000'den fazla insanın da yaralandığı tahmin ediliyor. Ancak Irak Savaşı'ndan sonra bölgeye gelen yabancılar tarafından bu rakamın daha da büyük olduğu tespit edilmişti.

Halepçe'de katliam yapan kimyasal silahları Saddam'a veren Amerika ve Batı dünyası 2004 yılında bir rapor yayımlayarak zehirli silahların İran'a ait olduğunu iddia ederek günah çıkarmaya çalıştılar.

Bugün de Ortadoğu'ya özellikle Irak ve Suriye ye baktığımızda aynı oyunun oynandığını rahatlıkla görmekteyiz.

Bununla beraber geçmişi hatırlayıp günümüzde de ibret almak şarttır.

‘' Sakın zalimlerin yaptıklarından Allah'ı gafil sanma! Ancak Allah, onların cezalarını, gözlerin dışa fırlayacağı güne erteler'' (İbrahim Suresi 42)

Esen kalın.

 

Facebook: mehmetçet21

Twitter: mehmetçet21

Mehmetcet21.blogspot.com    
2015-03-20
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları