Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 16 Eylül 2016
  YAZARIN SAYFASI
Allah Terbiye Eder
Allah bize cennet terbiyesi vermek istemektedir. Bu nedenle güzel ahlakı öğretmek ister. TERBİYE ederken hem Kuranla hem de insani insana, kendisine kendisini yani bizi bize tanıtıyor, iltifatı yapıp övende odur, uyarıp terbiye edende o, bir başkası vesilesiyle yapar asılda yapan ise Allahtır.

 Peki, bunu nasıl yapar?

Bazen insanları anlamakta zorluk çekeriz artik beynimiz kalmaz diyebiliriz, hiç ummadığımız kişilerden hiç beklemediğimiz tavırlarla karşılaşırız, kimi olumlu, kimi olumsuz olabilir.

Mesela: Bazen hakaretle, iftirayla, yalanlarla, nankörlükle, vefasızlıkla, kin, nefret, kıskançlıkla karşılaştırır, zulme uğratır, güveni gider insanın, bak bu cehennem ahlakının çirkinliğidir, kötüdür insanı yıkar, üzer, kimse bunları yaşamak istemez, böylelikle uzak dur bu ahlaktan der. Allah sana insanı tanıtır başka bir insanla!

Kim bilir belki yıllarca görüşmediğin, unutulduğunu düşündüğün bir anda bir tebessüm ettirir, bir hal hatır sordurur, dostuna, akrabana veya komşuna sevgiyi, şefkati, ilgiyi, merhameti, vefayı, dostluğun kıymetini gösterir, sende böyle ol, güzel olan budur, huzur verir bu tür insanlar her varlığa. Allah sana insanı tanıtır başka bir insanla!

Kimi zaman iyilik yaptıklarından, kara günlerinde yanında olduklarından, ihanet görürsün ihtiyacın olduklarında, uzaklaşırlar, güvenip sırlarını verdiklerin, bir bir döktürürler kusurlarını, ulu orta acımasızca. Allah sana insanı  tanıtır başka bir  insanla!

Yardıma muhtaç olduğunda, belki de umudun kalmadığında, hiç tanımadığın bir insanı çıkartır karşına kendi ihtiyacı olsa da uzatıverir elini hesapsızca ekmeğini, suyunu, parasını, paylaşır da şaşa kalırsın bu erdemli davranışa, başkasının mutluluğu için malından feragat etmesini paylaşmayı öğretir. Allah sana insanı tanıtır başka bir insanla!

Bazen görünüşte sevgiyi, merhameti, barışı savundurur, doğruları gösterip yanlışlara yol aldırır, gerçekleri göremez gözlerin, düşüremez maskeleri, bir kişi yollar tek tek aralar perdeleri, indirtir maskeleri, yüzleştirir bütün gerçeği. Allah sana insanı tanıtır başka bir insanla!

Sevdiğin her şeyden kısıtlayıp ihtiyacın için ayırdığın zor zamanlara bıraktığın bir miktar paranı, belki bir emeklinin maaşı, bir çocuğun okul harçlığı, kıyıpta satamadığın vefat eden eşinin sana aldığı birkaç ziynet eşyasını veya hatıra olarak sakladığın eşinin nişan yüzüğünü ve belki de asıl insanlara olan güvenini hırsızlara çaldırtırda, acımasızlığın, haksızlığın, zalimliğin yüzünü gösterir. Allah sana insanı tanıtır başka bir insanla!

 Sevdiğin insan olur cahilce kırarsın, pişman olur üzülürsün, kırdığın seni affeder, seni sevgisiyle yeniden kucaklar, affetmenin lezzetini öğretir. Allah sana insanı tanıtır başka bir insanla!

Bin bir türlü acı çeken Hastaları gösterir veya çok zor durumda yaşayan bir lokma ekmeğe muhtaç olanları, evlerinden, yurtlarından sürülen yüzlerce insanlarla karşılaştırır hüzünlendirir. Büyük engelleri olan ama gözünde büyütmeden hayata umutla sarılanları gösterir, insana şükretmeyi, çaba sarf etmeyi, gayreti öğretir. Allah sana insanı tanıtır başka bir insanla!

Sevdiklerini alır hayatından bir bir veya yaşasalar da uzak kalırsın, ulaşamazsın, yıllarca seni sevdiklerinle imtihan eder sabretmeyi öğretir. Allah sana insanı tanıtır başka bir insanla!

Sana göre hoş olmayan, asla yapmam dediğin bir şeyi yapanlarla karşılaştırır, kınarsın gün gelir içinde bulursun kendini. Kınamamayı, büyük konuşmamayı öğretir. Allah sana insanı tanıtır başka bir insanla!

 Çok sevdiğin veya çok istediğin bir şeyin olur hakkı olmayan bir başkası tarafından elinden alınır üzülürsün. Böylelikle sana hakkın olmayıp da istediğin başkasını üzecekse sen böyle durumda yapma der ,vaz geç der değiş der, hakkında hayırlı olan nefsine ağır gelendir der ve böylece empati yapmayı öğretir. Allah sana insanı tanıtır başka bir insanla!

 

Cennet ahlakinin güzelliğini cehennem ahlakinin kötülüğünü  tanıtıyor rabbimiz bize ayrıca kuranda: Biz onların göğüslerinde kinden ne varsa çekip almışız7/43 bizi uyarıyor velhasıl terbiye ediyor. İslam yani kuran ahlakının insanin fıtratına en uygun olduğunu ayetlerle gösteriyor.

Allah öğretiyor, öğrenmek isteyene.. Öğretmenin öğrenciye öğrettiğini, yine öğretmenin öğrenciden görmek, duymak istemesi kadar doğal bir şey var mı?

Kendinle kuran ışığında yüzleş gör bakalım kimsin sen?

Rahman,(olan Allah)Kuran'ı öğretti, İnsanı yarattı, Ona beyanı öğretti /RAHMAN 1,3,4/

Elif, Lam, Mim,
Bu, kendisinde şüphe olmayan, muttakiler için yol gösterici bir kitaptır.2/1,2


Andolsun, size (bütün durumlarınızı kapsayan) zikrinizin içinde bulunduğu bir Kitap indirdik. Yine de akıllanmayacak mısınız? [Enbiya Suresi, 10]

Kendileri, ona duydukları sevgiye rağmen yemeği yoksula yetime ve esire yedirirler.76/8diyor.

 

Nahl 89/90 Her topluma, kendi içlerinden bir şahit getirdiğimiz gün, seni de bunlara şahit olarak getireceğiz. Çünkü sana her şeyi açıklamak için ve Müslümanlara yol gösterici, rahmet ve müjde olarak kitabı indirdik. Şu bir gerçek ki Allah; adaleti, iyi ve güzel davranmayı, akrabaya vermeyi emreder. Tüm pisliklerden/edepsizliklerden, kötülükten, azgınlık, doymazlık ve kıskançlıktan yasaklar. Düşünüp ibret alırsınız ümidiyle size öğüt veriyor. Antlaşma yaptığınızda, Allah'a verdiğiniz söze vefa gösterin. Bağlayıp pekiştirdikten sonra yeminlerinizi bozmayın. Çünkü kendinize Allah'ı kefil yapmış durumdasınız. Allah, yaptıklarınızı biliyor.


O erdemliler ki bollukta ve darlıkta yardım için para harcarlar, öfkelerini kontrol ederler, insanların kusurlarını görmemezlikten gelirler. ALLAH iyilik yapanları sever.
Ali İmran 134


Onlar ki bir günah işledikleri yahut kendilerine zulmettikleri zaman ALLAH'I anımsar ve günahları için bağışlanma dilerler -Zaten ALLAH'TAN başka kim günahları bağışlayabilir ki?- ve onlar bile bile günah işlemeye devam etmez. Ali İmran 135 '

Sen af (veya kolaylık) yolunu benimse, (İslam'a) uygun olanı (örfü) emret ve cahillerden yüz çevir. (Araf Suresi, 199)

Sizden, faziletli ve varlıklı olanlar, yakınlara, yoksullara ve Allah yolunda hicret edenlere vermekte eksiltme yapmasınlar, affetsinler ve hoşgörünler. Allah'ın sizi bağışlamasını sevmez misiniz? Allah, bağışlayandır, esirgeyendir (Nur Suresi, 22)

Kötülüğün karşılığı, onun misli (benzeri) olan kötülüktür. Ama kim affeder ve ıslah ederse (dirliği kurup-sağlarsa) artık onun ecri Allah'a aittir. Gerçekten O, zalimleri sevmez. (Şura Suresi, 40

Nefse ve ona bir düzen içinde biçim verene sonra ona fücurunu( sınır tanımaz günah ve kötülüğünü)ve ondan sakınmayı ilham edene(andolsun) ve onu arındırıp temizleyen gerçekten felah bulmuştur ve onu (isyanla günahla bozulmalarla) örtüp saran da elbette yıkıma uğramıştır! Şems 7,8,9,10.

Görmedin mi ki, Allah nasıl örnek vermiştir; güzel bir söz, güzel bir ağaç gibidir ki, onun kökü sabit, dalı ise göktedir.(14/24

Allah'ın İnsanlara sunduğu hayat  şekli tatlıların en tatlısı MAŞAALLAH. Her yeni gün ahlakımız daha güzel olabilir, bunu sağlayacak olanlar bizleriz.

G örüldüğü gibi Allah sana güzel ahlakı öğretir kızma, çevrendekilerini şuçlama, hatalarını gör,  çeki düzen ver kendine, insan sadakatsizlikten, adaletsizlikken, vicdansızlıktan, zulümden, haksızlıktan hoşlanmaz yalan söyleme, kınama, kibirlenme, gaddar olma, dürüst ol ,riyakâr olma, hor görme ,kendini beğenme ,bunlar acı verir insana .Allah bize övülen davranışları göstermiş bunlar evrensel olmalı- korunmalı -öğretmen öğrenci misali ben bütün mesajları anlayıp kabullenip yaratana teşekkür ediyorum -bu kadar dersten sonra cennet ahlakına mı talipsin yoksa cehennem ahlakına mı?

Herkes kendini sorsun karşısındakine değil ''BEN NE KADAR İNSANIM'' !! Ahmet'in, Mehmet'in, Ayşe'nin, Fatma'nın ne kadar İNSAN olduğunu mu bulup ortaya çıkarmak yoksa kendimizin ne kadar İNSAN olduğunu mu BULMAK ÖNEMLİ?

Ruhsal, bedensel, duygusal ve sosyal yönde tam bir iyilik hali içinde olan insan sağlıklı  insandır. Allah insani Güzel ve mükemmel yarattığı için kendini İYİLİKLER YAPTIĞINDA değerli hisseder..

BU NEDENLE Allah sana insanı tanıtır başka bir insanla!

O, amel (davranış ve eylem) bakımından hanginizin daha iyi (ve güzel) olacağını denemek için ölümü ve hayatı yarattı. O, üstün ve güçlü olandır, çok bağışlayandır. (Mülk Suresi, 2)

Ey iman edenler Şeytanın adımlarına uymayın kim şeytanın adımlarına uyarsa bilsin ki gerçekten o şeytan çirkin utanmazlıkları emreder.(24.21)

Şeytan taraf topluyorsa eğer günümüzde:

O ZAMAN SORUN BİZDE MÜMİN OLARAK GÜZEL AHLAKLA ÖRNEK OLAMAMAKDA!   
2015-03-24
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  YORUMLAR 1 sayfada toplam 1 yorum
nesrin aydın
2015-09-06 23:51:27    ip: 85.96.115.???
makale sohbet yorumunda, insanlığa hayır gönderen, gönlüne huzur dolarcasına cesaret yükleyen cennet incileri misali hafızayı tek tek düşüncelere sevk eden yazınız .tşklrr .
.......................................................................................................................................................................
1
yazarın diğer yazıları