Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 18 Ağustos 2016
Serdar USMAN
Serdar USMAN kimdir?
1971 Ankara doğumlu olan Serdar Usman, Mısır El-Ezher Üniversitesi mezunu. Usman, evli ve 3 çocuk babası.İngilizce ve Arapça biliyor. Dış ticaret uzmanı olan ve 17 yıldır bu mesleği devam ettiren Usman, birçok firmanın da dış ticaret danışmanlığını yürütüyor. Avrupa, Asya, Afrika ve Amerika'daki pek çok ülke ile ihracat faaliyeti yürüten Usman çok sayıda sosyal sorumluluk faaliyetinin yanında sivil toplum kuruluşlarında da görev aldı. Usman, bir diğer taraftan yerel bir gazetede 8 yıl köşe yazarlığı yaptı. Şu anda Hakimiyet Gazetesinde köşe yazarlığı yapan Usman, bunun yanında da Konya Pusula Gazetesinde ekonomi danışmanlığı yapmaktadır.
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Tarım Fuarı İyi Ama Hala Yarım!
13. Konya Tarım, Tarımsal Mekanizasyon ve Tarla Teknolojileri Fuarı'nın 4. günündeyiz. Fuarda bizzat kendimde bulunduğum için yerinde gözetleme imkânım oluyor. Daha önceleri defalarca temas ettiğim gibi yüzümüzün akı bu fuara yoğun ilgi her geçen gün artmaya devam ediyor. Yakın bir tarihte bu fuarın mevcut alanı da yetmeyecek ve belki de yeninden çadır standlar inşa etmek zorunda kalınacak. Her ne kadar tarım politikalarında sağlanan katkılar yeterli gelmese de ülkemizde tarım sektörü günden güne ilerlemekte ve mekanizasyon anlamında ciddi ilerleyiş ortaya çıkmaktadır. Konya protokolümüzün gayretli çalışmaları ve organizasyon kabiliyeti sayesinde yeni veçhiyle mevcut alanı daha da genişletilen tarım fuar alanımız geçtiğimiz yıl hizmete girmişti. 

Konya Tarım, Tarımsal Mekanizasyon ve Tarla Teknolojileri Fuarı şehrimiz için çok ciddi anlam taşıyor. Malumunuz, şehrimiz, ekilebilir tarım arazilerinin başkenti durumundadır. Uçsuz bucaksız Konya ovasında yetiştirilen envai çeşit zirai mahsul, sebze ve meyve çeşitlerinin kolay ekimi, dikimi, harmanı, hasadı gibi tamamen makineye dayalı anlayışın zaman içerisinde ki ilerleyişi bakımından bu fuar çok anlam ifade eder. Şehrimiz çok sayıda sanayi bölgemizde tarım alet ve makinelerinin hemen hemen tümünün üretilebildiği bir ayrıcalığa sahiptir. KOBİ düzeyinde ki firmalarımız patronları olan işadamlarımız, yıllardır küçük çaplıda olsa gösterdikleri üstün gayret sayesinde imal ettiklerini alıcılarına ulaştırıyorlar. Daha güçlü olanlar aynı zamanda yurtiçi piyasa dışından yurtdışına da satışlar gerçekleştirerek Konya'mızın başarı çıtasının yükselmesine ciddi katkılarda bulunuyorlar. Bu fuara ülkemizin ve dünyanın sayısız bölgelerinden ziyaretçiler gelerek hem kendilerine uygun makineleri yerinde görerek karar verebiliyorlar. Hem de gelişen teknolojiye ayak uydurabilecekleri anlamında donanım sahibi oluyorlar. Zaman mefhumunun ciddi anlam taşıdığı günümüzde elle tarım olgusunun ciddi zaman kaybına sebebiyet verdiğini bilen bilinçli çiftçimiz işin zor tarafını artık tamamen tarımsan mekanizasyon katkılarıyla sağlamayı kendine şiar edinmiştir.

Konya Tarım, Tarımsal Mekanizasyon ve Tarla Teknolojileri Fuarımız bu yılda yoğun talep gördü. Yarın son gün olduğu için belki katılım düşebilir. Ama hafta içi günlerinde hem şehrimizden, hem ülkemizden, hem de yurtdışından çok sayıda ziyaretçiler sebebiyle Konya'mıza ciddi bir hareketlilik geldi. Fakat yine de ifade etmeden geçemeyeceğim. Biliyorsunuz geçtiğimiz yıl Konya Ticaret Odası girişimleriyle fuar alanı için Konya Büyükşehir Belediyemizce büyükçe bir otopark sahası açıldı. Aynı düşünceyi daha önce de zikretmiştim. Yine zikredeceğim. Taa ki icraat gerçekleşene kadar da buna devam edeceğim. Otoparkımızın zemini hala kumla kaplıdır. Hiç düşünüyor musunuz? Bu şehre yurtiçi ve yurtdışından binlerce insan geliyor. Peki, bu insanlar sizce nasıl bir izlenim ediniyorlar. Bazı kolayca olabilecek konularda hangi akla hizmet bilemiyorum ama çözüm üretilemiyor. Konya Büyükşehir Belediyesi onca yatırımı milyonlar dökerek yapıyor da şu fuar alanı otoparkına asfalt dökmeye gücü yetmiyor mu? Başbakanımız bu şehirdendir. Kendisine bu konunun arz edilmesi bile sorunun çözümünde etkin olabilir. Birde otopark, araç çeşidine göre düzenlenemez mi?

Örneğin Aksaray yolu girişinden itibaren otopark alanı için ikinci bir giriş verilse ve büyük otobüsler midibüsler ve minibüsler sadece buradan giriş yapabilseler. Kendilerine ayrılan ve diğer alana geçmelerine mani bir kısma park edebilseler. İkinci girişten ise taksiler giriş yaparlar. Böylelikle otopark alanında yaşanan keşmekeşte sona erer. 

Daha önce gündeme getirdiğim Büsan güzergâhına da hizmet edecek olan ve Konsan'dan fuara açılan direk yolu takdir ediyorum. En azından Aksaray yolunda ki yığılmayı önlemiş. Birde Ankara yolundan ek giriş yolu yapıldığı zaman tamamdır. 

Fuar içine girişte orta kısma güzel bir havuzlu çay bahçesi ve lokantanın yer alacağı şık bir iş merkezi inşa edilmelidir. Ziyaretçiler çıkışta burada aç karınlarını doyurur, sıcak çaylarını yudumlar, kahvelerini höpürdetirler.

Biliyorsunuz fuar alanı çevresi itibariyle mahrumiyet bölgesi gibidir. Bu görüntüyü sona erdirmek lazım. Yani bölgenin ağaçlandırılması gerekiyor. Konya'nın zihinlerde yerleşik ağaç fakiri düşüncesini tarım fuarı ile perçinlemeyelim. Hani çeşitli zamanlarda okullar, belediyeler ve diğer resmi kuruluşlar tarafından tertip edilen ağaç dikme törenleri oluyor ya, bu seneki törenlerim tümünü bu bölgeye aktarsak fena olmaz. Tabi ağaç dikmekle iş bitmiyor devamında da iyi bakım gerekiyor. Kısa zamanda ağaçların yetişmesi ve bu bölgeyi cazibe merkezi haline getirmesi pekâlâ sağlanabilir. O zaman en azından fuar kültür merkezi yılın sınırlı zamanlarında kullanılan bir yer olmakta çıkar ve her zaman ailelerin, genç ve çocukların oturup dinleneceği bir ormanlık alana dönüştürülmüş olur. 

Hani birde şu kavşakta ki otel harabesi var ya! Sanırım hava üssüne inen kalkan uçaklar sebebiyle yapımı durdurulmuş. O halde ne olacak? Harabe hali devam mı edecek? Ya da inşaat tamamlanıp bitecek mi? Eğer kesinlikle müsaade edilmiyorsa yıkılsın harabe görüntüden kurtulalım. Ama tamamlanıp hizmet vermeye başlarsa gelen ziyaretçiler ve fuara Konya dışından katılan katılımcı firma sahiplerinin iskânında süper bir seçenek olur. Bölgeye de hareket getirir. Merak etmeyin! Diğer zamanlarda da atıl kalmaz. Özellikle diğer sanayi bölgeleriyle birlikte bitişe doğru hızla giden 4. Organize Sanayi Bölgesine cephe lüks bir otel daha kazanmış oluruz. 

    
2015-03-27
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları