Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 01 Eylül 2015
Halil İbrahim AKGÜN
Halil İbrahim AKGÜN kimdir?

Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Kar nisan, köy bahar
Bahar ile birlikte yeni umutlar yeşerdi ufuklarımızda.  

Her ne kadar dağlarımızda ovalarımızda tabiatta her yerde yemyeşil olsa da doğa.

İçimizdeki bahar henüz açmadı.

Ama ümit doğdu 7 nisanda açıklanan ve 7 haziranda aziz milletimiz tekrar yeni umut için yeni duygular için yeni gelecek umutlara yelken açacak.

İnşallah ülkemiz için milletimiz için hayırlı olur.

Bakın kırlara her nerde yaşıyorsanız camdan bakın şöyle doğa ya her şey ne kadar güzel görünüyor.

Haziranda umut oldu özellikle ekonomik olarak büyük zorluklar içinde yaşayan ve ay sonunu getiremeyen o takavide  cıkmış yeni tabir emekli,yani bi nevi iş göremez veya görse de pek makbul deel denen o yaşlı başlı insanlar artık geçim sıkıntısı çekiyor.

Ve yıllardır kıt kanat geçindikleri ve çoğu zaman da ek bir işte çalışmak zorunda olup yoksa ne mümkün bi asgari ücretle ev hanesini geçindirmek.

İşte bi ana muhalefet lideri dedi ki eger iktidar olursak en düşük emekli maaşı bin beş yüz lira olacak.

Ve dedi ki eger biz iktidar oluırsak emekliye senede iki bayram yani dedi ramazan bayramında ve kurban bayramında olmak üzere iki defa aldıgı aylık akadar ikramiye verecegiz bunu hak ediyor emekli.

Ve bu söylem tekrar umut oldu.

Öylesine umut oldu ki on milyonu aşkın emekli icin baktı iktidar da dalga dalga yayılıyor bu söylem gerçekten ihtiyacı var mu biletlin ve secim sürecide başladı gali,madem o zaman biz de bi şeyler yapam dedi san dakika  da torba yasa cıkardılar ya onun icine bi ek madde attılar ve emekliye en asgari bin liranın altında maaş alan emeklilere  yüz lira zam vereceğiz dedi bin liranın üstünde maaş alan lara da bin yüz liraya tamamlayacagız dedi.

Ve tüm bunları da temmuz dan sonra olmak üzere diye kanuna eklediler.

Zaten enfilasyon almış başını gitmiş daha onlar onlira zam yapacagız yirmi lira zam yapacagız ve onu da temmuz da yapacagız deyip bu aziz millet ile adeta dalga gecer gibi alay ediliyor hissi verdi.

Umarım bu  rüya dır onlira yirmi lira zam veya yüz lira zam yani bunça emek verip emekli olabilmiş insanlara revamı bu onlarında ana babası vardır emekli zor durumda olup üç kuruş maaşla gecinmeye calışmak.

Belki onlar da farklı düşünüyorlar bu maaş onlara yeter de artar belki bürokratlar öyle haber veriyorlardır.

Nisan ayı mart ayı gibi soğuk başladı ve yagmur kar ile serin bir günlerden geciyoz  mevsim ortalamalarının altında bi hava sıçaklıgı yaşıyoruz bu aralar.

Ama her yer şırış şırıl su akıyor tüm sokak çeşmeleri akıyor kırlarda desen her envayi çeşit yeşil, renklerinin tüm tonları mevcut dogada, gerci meyve agacları o kadar şanslı degil, badem agaclarını soguk vurdu ve erik agaclarını da vurdu ama kuytu köşelerde ufak tefek kalan vardır, tabiat işte böyle kırlangıclar coktan geldi leylekler coktan geldi, sögüt agacları bile cicek actı acacak ve artık doga ile buluşmayı fırsat bilen  aileler her hafat sonu mesire yerlerinde parklarda hafta sonları kimi beşik kurup torunları  cocukları ve sevdikleri ile  baharın güzelliklerini doyasıya yaşıyor.

Bizim gibi bazı  köy sevdalısı köy torpagı sevdası olanlar her hafta zaten bag bahce işleri ile  haşır neşir olmuşlar gark icinde kah,meyvelere,bordobulamacı da denen gök taşı da denen ilac atıyor,kimi budama zamanı deyip meyve agacları ve üzüm baglarını budayıyor,kimi aşı zamanı deyip meyveleri ve kırlarda olan burclu agacları kesip aşı zamanı deyip zaten dogada,her yer cıvıl cıvıl  yemyeşil,hafta sonları şehirden gelen göcmen kuşları ile neşelenen tarlalar baglar bahceler fıkır fıkır insan kaynıyor her bir tarladan sıgara dumanı gibi dumanlar yükseliyor  sabah caylarını demlemek icin yakılan ateş ile her kes birbirini ahanda felancı ateşi yaktı cay demlemiş deyor.

Yol kenarında tarlası bag bahcesi olan insanlar yoldan gecen köylüler tarafından ,,selamınaleykümmmmmm deyip kolay gelsin ,,, deyip ses etmeden gecmez hal hatır sorulur,nediyonuz  denir.

Kolu komşu her kes tarlada kimi ekinleri ilac ediyordur kimi dometes biber patlıcan gibi sebzelerin dikimi icin fidan karıkları yapmaya calışır kimi daha erken der kimi vakti geliyor der kimi bahar yagmutrları daha başlamıdı der

Kimi,şöyle yap der kimi böyle olsun der yani herkes bir biri ile selamlaşır hoş beş eder köy havası kırlarda böyle gecer hafta sonu.

Da ki bi hafta sonuna kadar göc ebe hayatı yaşayan az şehirli az köylü böyle dir hafta sonları arabasına gaz alacak parası bilem yoktur emma gider genede köye,şöyle bi dolaşam köy havası alam gelem der eller gibi mesire yerlerini deel kendi dogasına köyüne hemşerilerini,akaraba dost ve gızanları arkadaşları görmek cocuklugu gectigfi yerlerde hasret gidermek ister geri bahanedir..

Haydi dostlar ülkemizde secim havası başladı gali bundan sonra her gün bangır bangır gezen secim arabaları ve onca gelen parti araclarına hazırlanın..

Bu hafta ilim uşak tan köyüm kırkadan tertemiz doga sı ile şırıl şırıl akan ceşmeleri ,ile yemyeşil cimenleri demli cayı ile camların ve meşe agaclarının ahenginde oluşan köy kahvesinin güneşli, ve buram buram bahar kokusu ile selam saygılar la salıcakla kanlı hafta görüşmek üzere..

 

Üstadımmmm.   
2015-04-12
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  YORUMLAR 1 sayfada toplam 3 yorum
kırkalı dost
2015-04-13 15:32:41    ip: 81.213.192???
bir simit bir çay hesabı yapılıyordu emekliye yıllar önce beş kişilik bir aile 30 lira günlük aylık 900 lira asgari ücret 945 kira ne değişti değişen hiç bir şey yok hani bunun ev kirası elektirik su parası çocuğunun okul harçlığı deniyordu bir simit bir çaya mahkum ediyorlar deniyordu yıllar önce geldiğimiz yer aynı sadece 45 lira fark var bir simit bir çayla asgari ücretliyi yaşamaya mahkum ediyorlar diye bağıranlar nerede ?
.......................................................................................................................................................................
Mehmet Ayyildiz.
2015-04-13 09:09:04    ip: 188.56.162???
Umut fakirin ekmegidir derler anadolu da olurmu olur.adinda adalet olan parti emeklileri gidim gidim verdi.deaa ite kirik ekmek verir gibi. Adinda Cumhuriyet halk olan parti şimdi en dûşuk emekli ayligi.1500 tl olacak ve iki bayramda aldigi maaş kadar ikramiye gercekten yaparsa umut.hayirlisi.
.......................................................................................................................................................................
Mehmet Ayyildiz.
2015-04-12 22:47:17    ip: 178.245.19???
Umut fakirin ekmegidir derler anadolu da olurmu olur.adinda adalet olan parti emeklileri gidim gidim verdi.deaa ite kirik ekmek verir gibi. Adinda Cumhuriyet halk olan parti şimdi en dûşuk emekli ayligi.1500 tl olacak ve iki bayramda aldigi maaş kadar ikramiye gercekten yaparsa umut.hayirlisi.
.......................................................................................................................................................................
1
yazarın diğer yazıları