Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 30 Eylül 2015
İsmail AYBEY
İsmail AYBEY kimdir?
Allah'ın yarattığı bir kulum işte...
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Manisa Kent Park'a Neden Mescit Yapılmadı?
Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından 170 dönümlük alana, yaklaşık 20 milyon liraya mal olan dev bir kent parkı yapıldı. Parkı gezip görme imkanım oldu. Gerçekten çok büyük. Gez gez bitmiyor. Öncelikle Başkan Cengiz ERGÜN'e teşekkür ediyorum. Manisa'ya ailecek gezilip vakit geçirilecek bir park daha kazandırdı için. Parkta ne ararsan var. Kafe-restoranlar, idari binalar, büfeler, güvenlik kulübeleri, çocuk oyun atölyeleri, çeşitli spor salonları mevcut. Her yer Manisamız'ın sembolü olan laleler başta olmak üzere çeşitli çiçeklerle süslenmiş. Havuzlar da parka ayrı bir güzellik katmış. Ferah ve nezih bir ortam var.

Kent Park'ta benim en çok hoşuma giden kısım ise 'Manisalı Yazarlar ve Şairler Sokağı' oldu. Gerçekten çok güzel ve faydalı bir çalışma olmuş. Manisa'da yaşamış şair ve yazarların tanıtılması çok güzel düşünülmüş. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum.

Hemen hemen her şey düşünülmüş Kent Park'ta. Kaykay ve kızak pisti hatta golf sahası bile yapılmış. Fakat, gelen misafirlerin rahatça abdest alıp namaz kılabileceği bir mescit göremedim. Güvenlik görevlilerine sordum. Kimisi olmadığını söyledi, kimisi de Kent Park'ın içinde bulunan özel bir müesseseye ait kafeteryada mescit olduğunu söyledi. Kafeteryaya gidip incelediğimde, üç dört kişinin namaz kılabileceği bir mescit olduğunu gördüm. O da kafeterya müşterilerine hizmet verebilecek kapasitede. Mesela namaz kılmak için mescide gelen bir beyefendi, bayanlar için namaz kılacak yer olup olmadığı sordu. Mescit tek oda olduğu için eşi onu beklemek zorunda kaldı. Namazı sırayla kıldılar.

Kent Park, sabah gelip akşama kadar vakit geçirilebilecek büyüklükte bir yer. Böyle olunca da namaz kılan vatandaşların ibadethane ihtiyacı doğuyor.  Nasıl olmuş da böylesine büyük bir parkta mescit yapılması ön görülmemiş, anlamış değilim.

Yukarda bahsettiğim, Atatürk Kent Parkı'ndaki 'Manisalı Yazarlar ve Şairler Sokağı'nda 'Mağnisa Destanı' adlı şiirine yer verilen Tevhide Hanım, şiirinin ikinci kıtasında şöyle diyor:

Mağnisa'nın içinde evliyâsı çok,

Mescidi câmi‘si medresesi çok,

Hâfızı mütedâ‘ müderrisi çok,

Okur bülbül gibi dili Mağnisa'nın

 

Tevhide Hanım'ın da dediği gibi Manisa'nın her yerinde cami, mescit bulunuyor. Atatürk Kent Parkında neden bulunmasın?

Benim Belediye Başkanı Cengiz ERGÜN'den bir vatandaş olarak naçizane ricam, kadınların ve erkeklerin ayrı ayrı abdest alabileceği şadırvanı bulunan, ayrı namaz kılabileceği, ferah, Kent Park'ın ihtişamına yakışır bir mescit yapılmasıdır. Şayet yapıldığı takdirde parka gezmeye gelen musalli Müslümanlar hem rahat rahat namazını kılmış olur, hem de mescitte emeği geçenlere daha çok dua etmiş olur.

Sağlıcakla kalın....


   
2015-04-14
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  YORUMLAR 1 sayfada toplam 2 yorum
İsmail AYBEY
2015-04-20 15:41:51    ip: 88.255.159???
Evet çok lazım. Şayet namaz kılıyorsanız ve bu sizin hayatınızın bir vazgeçilmeziyse lazım. Ama kılmayan için ve kılanları önemsemeyen için evet lazım değil.
.......................................................................................................................................................................
Çok mu Lazımdı?
2015-04-20 11:48:27    ip: 88.240.245???
İslam teslim olmaktır, İslam selamete ermedir. Ama İslam asla gösteriş/ ticaret değildir. İnanan çimenlerin üstünde de ibadet eder. oturduğu yerde de zikreder. Gerçek İslama her yer mescit. Mescitlerde ibadetten başka her şey var desem, mesela ticaret, siyaset ve de daha fazlası her neyse Düşünceye diyeceğim yık ama Allah'la kul arasındaki bağı şekilciliğe mekana bağlayan düşünce teslimiyet düşüncesi değil demek haksızlık olmaz.
.......................................................................................................................................................................
1
yazarın diğer yazıları