Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 09 Kasım 2015
Güllü MIZRAK
Güllü MIZRAK kimdir?
GÜNAHSIZ KELEBEK Roman'ının yazarı.
  YAZARIN SAYFASI
Kader mahkumları unutulmamalı!
Çaresiz kalmış hükümlü ve tutuklunun feryadını duyan yok mu? Hani yasalar nerede, hani nerede kaldı denetimli serbestlik? Kaderlerine terkedilmiş gençler içn dört duvar arasında dakikalar yıl olur, geçmek bilmez ki. Dışarıda serbest  gezenler,  tutuklunun halinden anlamaz ki! Belki yaşlı bir baba, son günlerini dört duvar arasında geçiriyor, yüreğini hasret dağlarken yüzü gülüyordur belki.

Henuz yurumeye baslamis bir torunu vardir belki,  gozunun onunden gitmiyordur hayali. Belki  birinin esi hastadir, merak icinde geciyordur gunleri, geceleri. Maddi durumu kotudur birinin, ailesini dusunmekten gozune uyku girmiyor, karamsar dusuncelerle sabahliyordur.
Ne hikayeler  var, demir kapilar arkasinda. Herbirinin farkli bir derdi, endisesi, ozlemi. Sucsuz oldugu halde, mahkum edilenlerde az degildir. Onlarin dunyasi,:dort duvar, demir kapilar ve demir parmaklikli pencereler! Gokyuzunu unutmuslardir kimileri, belki sokaklarda ozgurce  yuruyebilmektir en buyuk ozlemi. Kaderlerine isyan eder kader mahkumlari, duvarlara cizik atarken kalplerinden kan damlar. Kimse bilmez, anlamaz .Ancak yarali yarasini bilir dort duvar arasinda...
Gunler gecmez dort duvar arasinda, sabahlar olmaz. Sevdiklerinden bir haber alamaz, gorus gununu iple ceker kader mahkumlari. Ve o gun gelir,20 veya 30 dakika yetermi ki! hasreti bitirmeye. Yetermi hal hatir sormaya? Bu haberimi, yogun istek ve ilgi uzerine yazdim. Umarim faydali olur. Kimse suclu olarak dogmaz. Sebep ve sonuc ne olursa olsun, mahkum gencleri  topluma kazandirmak gerekir.
Anlasilan,  pek cok aile parcalanmis ve  bir parcalarini kader hapsetmis durumda. Onlar bizim kardeslerimiz, duyarli olmaliyiz. Torba yasa da 'tutuklu ve humumluler icin af'  yasa tasarisi kapsamina alinmis olmaliydi. Her zaman oldugu gibi vaadler cok, icraat yok! Kader mahkumlari icin cozumler bulunmali.
Unutulmamalidirki, mahkum edilen sadece  hapsedilenler degil,  ayni zamanda mahkumun esi ve cocuklarida mahkum edilmistir. Tutuklu ve hukumluler,  kamu yararina bir iste calistirilabilir,hem kendilerine hem topluma faydali  olabilirler. Kader mahkumlari aileleriyle telefon gorusmeleri yapabilmelidir.
Hafif suclardan hukum giymis olan hukumluler, serbest birakilmalidir. Evrak, sigorta borcu ve kredi kartindan dolayi  tutuklama olmamali, varsa eger tahliye edilmeli  ve is imkani sunulmali,  odeme kolayligi saglanmalidir. Yeni cezaevleri insa edilmesin,  fabrikalar kurulsun. İnsanlari suc islemeye  tesvik eden issizlige karsi  care bulunmali, istihdam saglanmalidir. Sayin yetkililer: Mahkumlari kaderlerine terketmeyin, unutmayin. care uretin. Topluma kazandirin.
Kader mahkumu kardeslerimizi Allah kurtarsin, ailelerinin  yardimcisi olsun.   
2015-04-16
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları