Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 28 Temmuz 2016
Muzaffer OĞUZ
Muzaffer OĞUZ kimdir?
www.belirtiyorum.com da köşe yazarı. 17 Mart 1971’de Düzce’de doğdu. Babasının işi gereği daha 5 aylıkken Kocaeli’ye göç etti. İlk, orta ve Lise tahsilini Kocaeli’de tamamladı. Trakya Üniversitesi’nde okurken tekrardan girdiği ÖSS sınavında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü’nü kazandı. Kimya öğretimini tamamlayarak aynı yıl (1994) Şanlıurfa ilinde Kimya Öğretmenliğine başladı. Bu arada İzmir’de 247. kısa dönem olarak vatani görevini tamamladıktan sonra Zonguldak iline tayin edildi. Zonguldak’ta 3 yıl çalıştıktan sonra 2000 yılında Kocaeli iline tayin oldu. Hala Körfez ilçede bir lisede müdür yardımcısı olarak görev yapıyor. Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Kamu Yönetimi mezunuda olan Oğuz, son 10 yıldır çeşitli gazete ve dergilerde yazılar yazıyor. Kocaeli iline hitap eden bir internet haber portalında (www.belirtiyorum.com) editörlük ve yazarlık yapmaktadır. A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı da olan Muzaffer Oğuz, evli ve 2 erkek çocuk babasıdır.
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Kaçak Dershanelere Savaş
1 Eylül itibariyle 30 yıllık dershane olgusunun kalkacağı tüm Türkiye'de Denizli Tüm Eğitim Yatırımcıları Derneği, 1 Eylül itibariyle özel okula dönüşmeyip çeşitli adlarla faaliyetlerine devam eden merdiven altı diğer adı ile kaçak dershanelere karşı savaş açtı.

Türkiye'de 1 Eylül 2015 tarihi itibari ile 30 yıl önce ilk temelleri atılan dershaneler tarih olacak.

Önümüzdeki günlerde ne gelişmeler olur bilemiyoruz ama şimdiki mevcut duruma göre 2013'te alınan karar çerçevesinde 1 Eylül itibariyle dershaneler özel okula dönüşmek zorunda.Özel okula dönüşmeyen dershaneler ise her ne ad altında olursa olsun çalışmalarına devam edemeyecek.

Ancak Denizli'de özel okula dönüşen dershaneler bir çatı altında birleşerek bugünden görülen bir takım kaygıları dile getirme ihtiyacı duydular.

Denizli Tüm Eğitim Yatırımcıları Derneği çatısı altında toplanan dernek yönetimi Denizli Gazeteciler Cemiyetinde basın mensupları ile bir araya gelerek öncelikle dernek hakkında bilgi verdiler ardından da Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kemal Arslan, özel okula dönüşmeleri ile birlikte eğitim alanında büyük bir boşluğu dolduracaklarını ve çok kaliteli eğitim vereceklerini belirtti.

Özel okula dönüşümün kendilerinin değil devletin bir projesi olduğunu ifade eden Başkan Arslan, bu yüzden vatandaşların tepki göstermesine gerek olmadığını da söyledi. Arslan, bu konuda sorumluluğun devlette olduğunun altını çizerek, 'Son zamanlarda merdiven altı diye tabir edilen kaçak dershanelerin hortladığını üzülerek belirtmek zorundayız. Danışmanlık bürosu adı altında dershanecilik, etüt merkezi adı altında dershanecilik ve değişik adlar altında dershanecilik yapma eğilimi olanlar, bu gayretin içinde bulunanlar bulunmaktadır' dedi. Anayasa Mahkemesi dershanelerle ilgili durumu iptal ederse yollarına devam edebileceklerini belirten Arslan, mevcut şartlarda dershane eğitiminin verilmesinin mümkün olmadığını ifade ederek illegal yapılanmalarla her türlü mücadeleyi sürdüreceklerini belirtti.

Denizli'de yaşanan durum ülkenin her ilinde, her ilçesinde yaşanan bir manzara ve bugünden çok ciddi sıkıntılar yaşanabileceği de belirtiliyor.

Körfez ilçede temel lise olmak üzere başvuruda bulunan bir dershane var. Sonucun ne olacağı açıkça merak ediliyor ama edinilen bir takım bilgilere göre izin alınamayabileceği de söyleniyor.

Sonuç ne olursa olsun, Körfez ilçede de merdiven altı dershaneciliğin, danışmanlık bürosu adı altında dershanecilik, etüt merkezi adı altında yine dershanecilik faaliyetlerinin sürdürüleceğibilgileri kulağımıza geliyor.

1 Eylül'e kadar faaliyetlerini sürdürebilecek olan bu tür eğitim merkezleri şimdiden mevcut öğrencilerine faaliyetlerini sürdürmeye devam edeceklerini açık açık belirtiyorlarmış.

Anlayamadığım durum Anayasa, Yasa, Tüzük, Yönetmelik gibi hukuki dayanaklarımız tartışılabilinir ama her Türk vatandaşı yürürlükte olan bu hukuk metinlerine uymak zorundadır.

Hele hele bu işi açık açık yapmaya kalkanlar eğitimci kimliğiyle bu işi yapıyor olduklarında, mesleğin itibarını da yerle bir etmektedirler.

Öğretmen dürüst olmalı, topluma örnek olmalı. Hukuka saygılı olmalıdır.

Yukarıda alıntı yaptığım Denizli'de ki haberin öznelerinden biride Milli Eğitim Bakanlığı çalışanıyken istifa ederek kurduğu AKEM Dershanesini marka haline dönüştüren Ali KURT'tur.

Sayın Kurt çalıştığı başarılı liselerde çalışmayı sürdürerek aynı zamanda dershanecilik yapmayı tercih etmedi. Çünkü bunu yapmanın bir eğitimciye yakışmayacağını, meslek etiği ile uyuşmadığını her ortamda belirten Ali KURT istifa etmek kaydıyla özel sektörde faaliyetini sürdürdü. İşin kolayını seçerek çalıştığı liselerden öğrencileri kendi kurumuna yönlendirme yolunu hiç mi hiç tercih etmedi.

1 Eylül tarihi ardından akademik lise olarak faaliyetini sürdürecek olan Sayın KURT'a başarılarının devamını diliyorum.

Kentimiz genelinde ve özellikle de Körfez ilçede illegal yapılanmaların faaliyetlerine göz yumulmayacağını düşünerek, şayet özellikle de Milli Eğitim personeli olarak çalışırken aklı bu tür faaliyetlerde olanlar varsa yada 'Her ne olursa olsun, danışmanlık bürosu adı altında faaliyetlerimizi sürdüreceğiz' diyenler varsa benden söylemesi bu sevdalarından vaz geçsinler.

Çünkü Denizli'de başlatılan 'Kaçak dershanelere savaş'ın yurt genelinde ve Koceli'de de başlayacağını şimdiden salık vermek isterim.


(Kaynak/Haber: www.horozmedya.com)   
2015-04-17
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları