Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 09 Mayıs 2015
Kazım ÖZTÜRK
Kazım ÖZTÜRK kimdir?
ÖZGEÇMİŞ 1949 yılında Konya’da doğdu. İlkokul ve İmam hatip lisesini Konya’da bitirdi. İzmir Yüksek İslam Enstitüsü’nden mezun oldu. Yurdun çeşitli yerlerinde ve Yurt dışında; eğitimcilik ve yöneticilik yaptı. Çeşitli Dernek ve Vakıflarda; Kurucu Başkanlık, Başkan Yardımcılığı, Basın Danışmanlığı, Dergilerde: Genel yayın Yönetmenliği görevleri ifa etti. ÜYESİ OLDUĞU KURULUŞLAR: 1. İlesam 2. Türkiye Yazarlar Birliği YAYINLANMIŞ MAKALELERİ: 1. Yeni İpek yolu dergisi (Konya Ticaret Odası yayını) 2. KONYA KİTABI VI (Yeni ipek yolu Özel Sayı) 3. KONYA KİTABI vıı ( “ “ “ “ “ ) 4. RİBAT DERGİSİ 5. KONYA ANSİKLOPEDİSİ 2. Cilt, “çocuk oyunları” maddesi. 6. www.hicrandergisi.com 7. www.dogruses.com 8. www.kazimozturk.com YAYINLANMIŞ ŞİİRLERİ 1. www.antoloji.com/kazim_ozturk RADYO VE TELEVİZYON PROGRAMLARI 1. Kanal 42 2. Kon TV 3. İsra FM 4. Radyo EN 5. Sun TV 6. Konya TV KÖŞE YAZARLIĞI YAPTIĞI GAZETELER: 1. Konya postası 2. Türkiye’de yarın 3. Yeni meram 4. Merhaba 5. Hâkimiyet 6. Yeni Konya (Halen Yazarlığı Devam ediyor) YAYINLANMIŞ ESERLERİ: 1. Çocuklarımıza Pratik Dini Bilgiler 2. Konya’da Dini Hayat 3. Mevlana’nın Tefekkür Dünyası 4. İsrail İhaneti ve Gazze 5. Şems-i Tebrizi’nin Evrensel Mesajları 6. Hz. Mevlana’nın Evrensel Mesajları 7. İbni Arabi’nin Evrensel Mesajları 8. Hz.Mevlana’da İlahi Aşk 9. Hz. Mevlana’nın Yedi Sırrı 10. Sadreddin Konevi’nin Evrensel Mesajları 11. Larende’de açan Gül SULTAN VELED’İN EVRENSEL MESAJLARI ALDIĞI ÖDÜLLER 1. Takdir Belgesi (Konya Valiliği) 2. Takdir Belgesi ( Meram Kaymakamlığı) 3. Teşekkür Belgesi (Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü) 4. Teşekkür belgesi (Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığı) 5. Teşekkür belgesi ( Mevlana İlköğretim okulu Müdürlüğü) 6. Teşekkür belgesi ( Meram Belediye Başkanlığı) 7. Teşekkür belgesi (Karatay Belediye Başkanlığı) 8. Teşekkür Belgesi (Selçuklu Belediye Başkanlığı) www.kazimozturk.com www.antoloji.com/kazim_ozturk e-mail: 1. [email protected] 2. [email protected] GSM: 05358931158 KAZIM ÖZTÜRK EĞİTİMCİ/YAZAR
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Pulluk ustalığından şairliğe...
Konya'da ilk defa pulluk üretimiyle tarım makinaları sektörünü Türkiye'ye tanıtan Pullukçu Veysel Usta, Konya Aydınlar Ocağı'nda vefatının 22'inci yıldönümünde ilk defa anıldı.

Akademik tahsili olmayan Pullukçu Veysel'in aruz ölçüsüyle 49 gazel, 98 şarkı, 241 rûbaî ve Hz. Mevlâna'nın Mesnevî-i Şerîfini 10 farklı bakış açısıyla hatmederek 1 Mesnevi Şerhi, hece ölçüsüyle 24 gazel, 4 semâ âyini, 29 şiir yazmıştır. Veysel Öksüz, aruzu günlük hayatında çok rahat konuştuğu gibi kullanıyordu. Pullukçu Veysel Usta dost meclislerine devam ederek yetişti. Yani mektepli değil, alaylıydı.

 Hüseyin Öksüz, Babasını 'Mesnevi dostu, Edebiyata ve tasavvufa merak sardıktan sonra Bostan ve Gülistan ile Mesnevi'yi devamlı okurdu. Babam çok ince düşüncelere sahip bir yapısı vardı. Yanında bir şey sormadan konuşamazdık. Babamın şiirleri, udî ve bestekâr Cinuçen Tanrıkorur tarafından bestelendi ve Fevzi Özçimi tarafından keşfedilerek okundu'  diyerek anlattı.

'Dert istiyorum sanma ki derman ararım ben' adlı şarkısı ise Alâaddin Yavaşça'nın sesinden dinleyicilerle paylaşıldı. Öksüz, babasının mezar taşında dört satırlık şiirinin son satırının 'İdraki olan dostuna İman götürür' yazılı olduğunu ifade etti.

Diş hekimi olan diğer oğlu İsmail Öksüz de, 'Babam çok cömert bir insandı. Aynı zamanda dürüst ve doğru bir insandı. Bir trafik kazasında mahkemeye şahit olarak çağrıldı. Arkadaşı taksiyi sürmesine rağmen 'Yağmurlu bir gündü. Camdan önümüzü göremez olduk. At arabasına biz çarptık' şeklinde ifade vererek dürüst olduğunu orada da gösterdi' dedi.

Veysel Öksüz'ün şiirleri, Hayati İnanç'ın sesinde bir başka anlam kazanıyor! 21 Nisan günü, Selçuklu Belediyesi'nin organize ettiği programda doyulmaz anların yaşanmasına vesile olundu! İşte Veysel Öksüz'ün şiirlerinden ikisi;

Fayda Yok

Ey Gönül! Bülbül değilsen, gülistandan fayda yok,

Aşkı rehber eyle, aşksız bir cihandan fayda yok.

 

Aşkı; defterden, kitaptan bellemek mümkün değil,

Yâre kurban olmayan, âvâre candan fayda yok.

 

Benliğindir, kılmayan sûzî-i hicrandan halâs,

Bir ömürdür ettiğin, âhtan, figandan fayda yok.

..........................................

 

Sevmeye Geldik

Harâb olup gidecektir, bu et, kemik ve deri,

Esas vatan mı sanırsın, acep gönül bu yeri?

 

Hayatta zevki düşündün, düşünmedin ölümü,

Geçen zaman ele girmez, giden gelir mi geri?

 

Neden bu âleme geldik, düşün de gerçeği bul,

Hayat ölümle yok olmaz, yerinden al haberi.

 

Sonunda etme nedamet, düşün ve doğruyu bul,

Güzel ve doğruyu bulmak, akıllının hüneri.

 

Yeter mi insana Öksüz yiyip, içip, uyumak,

Cihana sevmeye geldik, ilerle, dönme geri.    
2015-04-23
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları
- Şer İttifaklarına
- Mevlana'ya Kulak Verelim
- Diyanet'i İtibarsızlaştırma Çabaları