Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 05 Temmuz 2016
Ahmet ÇİÇEK
Ahmet ÇİÇEK kimdir?
"1980 Rize/Çayeli doğumlu, Tütüncüler Köyünden Pazarlı bir vatandaşım. Tarih alanında lisans ve yüksek lisansımı Erzurum'da tamamladım. 10 yıl kadar özel eğitim kurumlarında çeşitli kademelerde çalıştım. Şimdi Başbakanlık Osmanlı Arşivinde arşiv uzmanı olarak görev yapmaktayım. 2007'de evlendim. Ömerasaf adında bir oğlum var. 1999'da "Aşkın Yeni Ufukları" adıyla ilk şiir kitabım, 2011'de "Beyaz Kıvılcım" adıyla ikinci şiir kitabım yayımlandı. Kağıt kalemle aram iyidir, 2000'den bu yana çeşitli yayın organlarına köşe yazarlığı yapıyorum. Ayrıca Eğitim, Bilim ve Sosyal Meselelere dair birçok yayımlanmış projelerim var. Bir dönem Erzurum'da radyo programcılığı da yaptım, şiir programları düzenledim... Son olarak yoğun ve uzun uğraşlar sonunda "Saatsiz Zamanlar" adlı romanımız, mart 2013'te okurlarıyla buluştu... Hayat devam ediyor..."
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Soykırım İddialarına En Güzel Cevap...
Soykırım İddialarına En Güzel Cevap Milli Arşiv..

Devletler kuruluş temellerini, ya kahramanlıklara ya da acılara dayandırırlar. Ermenilerin 100 yıldır Sözde Ermeni Soykırımını ulusal ve uluslararası platformlarda ısrarla gündemde tutmak istemelerinin temelinde millet olma bilincini bu merkeze bağlamaları vardır, kanaatindeyim. Ermeniler, yüzyıllar boyunca bu topraklarda millet-i sadıka olarak tanınmış ve takdir edilmişlerdi. Osmanlı toplumunda esnaf, tüccar, zanaatkâr ve sanatkârlar olarak pek çok Ermeni bu topraklarda itibar görmüş, zenginlik bulmuş, huzur içinde yaşamıştır.


Fakat kirli eller 19.yy başlarından itibaren bu dostluğu bozmak için devreye girdi ve özellikle 93 Harbi sonrasında netice alınmaya başlandı. Ayestefanos Antlaşmasında Ermenilere dair maddeler, bu işte başta Rusya gibi dış kaynakların elini açığa çıkarmış oldu. Derken suikast teşebbüsleri, ihtilal komiteleri ile kaos ve isyan odağı haline geldiler.

Hele Cihan Harbi esnasında Rusya ile ittifak halinde olan Ermeniler, Osmanlı Ermenilerini bağımsızlık havasına sokmak maksadıyla toplumsal düzeni bozmaya yeltenince Osmanlı Hükümeti de tedbir maksatlı olarak o dönemde savaş dışı bölge olan ve yine bir Osmanlı toprağı olan Suriye bölgesine zorunlu göç kararı aldı. Aslında Suriye bölgesi de Osmanlı için tehditti. Çünkü daha birkaç yıl evvel Adana'da 1909'da büyük bir isyan çıkarmışlardı.

Acıları yarıştırmak doğru bir yol değil ama hatırlatmakta fayda var: Balkan Savaşları döneminden itibaren Balkan coğrafyasında da benzer durumlar Türkler için gerçekleşmiştir. Türkler yüzyıllardır yaşadıkları toprakları terk edip elde kalan yurtlarına göçmek zorunda kalmışlardır.

Bir vakit sadık millet olarak bildiği bir milleti kara günlerinde dost olarak yanında görmek isterdi Osmanlı. Göremedi, dahası kara gün fırsatçısı olarak karşısında buldu. Bu çok talihsiz bir durumdu. Fakat hal böyle oldu diye, soykırım yapacak değildi. Evet çeşitli tedbirler alındı, alınmalıydı da ama bu tedbir asla ve asla soykırım olmadı. O dönem Osmanlı kendi bütünlüğünü sağlamak ve varlığını devam ettirme konusunda dahi bir garanti görmüyorken, o dönemde yedi düvel ile Çanakkale'de cebelleşiyorken böyle bir iddia gülünç olur. Ermeniler hal ve politikalarıyla soykırıma sebepler ortaya koysa dahi Osmanlı böyle bir garabete imza atmaz. Çünkü onun tarihi kodlarında soykırım örneği yoktur. Bilakis, kendi varlığını tehlikeye sokma pahasına mağduriyet yaşayan Yahudiler gibi, Macarlar gibi, Lehliler gibi din ve ırk farkı gözetmeksizin herkese kucak açtığına dair, onların hakları için savaştığına dair örnekler pek çoktur. Tarih bu türden vesikalarla doludur.

Vesikalar demişken, ortada bir iddia varsa bu iddia belgelerle kanıtlanır ya da çürütülür. Ki bu mevzuda en basit, en küçük belgelere varıncaya kadar sayısız kaynaklar arşivlerimizde duruyor. İddia eden taraf ispatla mükelleftir. Fakat, Euoronews televizyonuna röportaj veren Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, kendi toplumlarının baskısı altında tarihçilerin objektif olamayacağını öne sürerek bizim Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızın; "Bu işi arşivlere ve tarihçilere bırakalım" tezine karşı çıkıyor.

Siyaset açısından meselenin aslında ne olduğundan ziyade o meseleden elde edilen menfaatler önemlidir. Bu açıdan Sarkisyan'ın karşı çıkması doğal ve anlaşılırdır. Fakat bizler zengin arşivlerimizi ön plana çıkartmalı, ithamda bulunanları ispata mecbur bırakmalıyız. Dahası yeri gelmişken Dünyanın gündemini belirleyebilecek nitelikte ve zenginlikteki arşivlerimizi kısıtlı mevzuat duvarlarından kurtarıp kendi kurumsal teşkilat kanununa derhal kavuşturmalıyız. Sahip olduğu misyona uygun kendi vizyonunu belirleyebilmeli, Cumhurbaşkanlığına bağlı denetim ve organizasyon yetkisine sahip milli bir kurum olarak itham ve iddialara karşı etkin rol alabilmelidir.

Belli olayların yıl ya da yüzyıl dönümleri sebebiyle hatırlanan değil, sahip olduğu hazinesiyle 2023'e hazırlanan Yeni Türkiye'nin köklerini derinleştirmelidir.

Ve böyle olursa soykırım iddialarına en güzel cevap Milli Arşiv Kanunu olacaktır.   
2015-04-24
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları