Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 01 Eylül 2015
Halil İbrahim AKGÜN
Halil İbrahim AKGÜN kimdir?

Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Hayal, umut, doğa, köy
Dünyada bahar gibi yeşermiş doga, insanları hep dışarı cıkın dışarı diye sanki avaz avaz cagırıyor...
Hafta sonunu bekleyen aileler, torunlar, parklarda, mesire yerlerine atmak icin hafta sonlarını sabırla cekiyor tüm saglıklı huzurlu insanlar.

İşte kimi böyle der kimi huzuru bulmak az biraz kafayı dinlendirmek icin dogaya cıkmak ister.

Bu doga öyle sabırlıdır bi o kadar cömert ve iyi bir dinleyicidir her tür derdi her tür cileyi sabırla bıkmadan dinler,dinler,ve cam hışıltıları arasından mis gibi koku yayar sen durma icine cek o koku ne sevda kokusuna ,ne evlat,kokusu,ne torun  tonbak,ne ana kokusu,ne ata kokusu
O huzur  kokusu dur misss gibvi yemyeşil dogadsan gelen enerjidir oksijendir,huzurdur,bu yüce Allahın insanlara nimeti,dir.

Bu doga ortamında ,bazen kah piknik sepetine allah ne verdiyse, sofra bezleri serilir yere toprak degsin popoya  ki enerji yenilensin,cekinmeden avuclatın toprak alın savurun hec önemli deel kızmaz torpak ..

Aman ,dikkat edin dogayı kirletmeyin,kendi eviniz gibi toparlayın  ki bir daha ki gelişinizde sizi güler yüz ile karşılasın..
Hele akar su ve ya ceşme varsa veya bi gölet kenarı ise dere kenarı ise sakın kirletmeyin orada da canlılar var dikkat edin..

Doga bizim hepimizin.

Bize onlar miras hoyratca hakir şekilde hırpalamadan gelecek kuşaklara bırakmak gerek..

Piknik ateşi yakarken ve işiniz bitince mutlaka kontrollü bir şekilde yakın ve söndürün doga ortak kullanıma acık..
Gelecegimiz olan cocuklara örnek olalım nasihatte bulunalım..

Alın size köy evli köy sevdalı olan dostlara ekonomisi kısıtlı,köye bagımlı olan köy sevdalılaraına da bi, selam.

İster istemez hafta sonları onların eller gibi mesire yerleri yoktur.

Her hafta köye baba ocagına koşmak la mecburdurlar.

Orada yapılacak bahara hazırlık vardır..

Hobi amaclı da olsa eş dost gelirse  deye  de olsa,oglan kız damat torun akraba,komşu bi gelen olursa deye yapılan bag bahce  işleri..,,Fidan depmeler,meyve agacların bakımı,fidan karıklarının yapımı,veya yaygınlaşan kücüm bi oda genişliginde,egreti sera yapma işi..

Komşu ne yapıyorsa imkanlar neticesinde aynısını yapmak,tır köy hayatı..

Bal kabakları,közenmiştir bu hafta,ilk ütmelik darılar toprakla buluşmıştur bu hafta..
sogan sarımsaklar zaten genc kızlar gibi saclarını salın salın rüzgarla sallamaktalar galiii yeşil yeşilimsi.
derelerimiz eskisi gibi az da olsa caglamakta galiii

Dere iclerinde eskilerin dikmiş oldugu kavak sögüt agaclarının hışıltısı ile altında kurbagıların vırrrak vırrakkk sesleri ile cınlayan.

Nerde oldukları hic görünmeyen amam sesi hic kesilmeyen yaban bülbüllerinin ahenk icinde hic susmayan o muhteşem orkestırası eşliginde
habire torpakla  meşgul olmak yeşilin onlarca farklı tonunu seyreyleme dalmakla iş agır gelir se cay molası ile ara vermek veya bi komşunun ..
Selamınaleykummmm kıolay gelsinnn..

Aleykumselammmmm,hoş gediniz..

Neeediyonuzzz öyleeeee ..

Aha aa nedeeemmm karık kırıyozzz galiiii..

Tammm vakti galiii,kolay gelsinnn ..

Gelin bi bardak cay icelimmm hem bi biz de soluklanırızzz..

İşte köy havası  böyle ihtiyarları,gencleri iş paylaşımı vardır köy hayatında her birey işin bi yerinden tutar..

Kimi gurbet te kimi kendi memleketinde degişik yerlerde ekmek peşinde aş peşinde kimi üniversi,te hayatı yaşayor,kimi hayatın akışı ile bi şekilde anadan ayrı bubadan ayrı iki yakası bir araya gelmeyen gömlek yakası gibi hasretine yandım hasretine deyip,gızanların,(gencler) fesbok denilen biğ mecra varya oraya attıkları resimlerle anadolu özlemi gideri,ryor,her nekadar yaşlı bireylerin pek haz almadıgı bu sosyal medya paylaşımı ğızanlar arasında cok yaygın,şu gencler ..
Nerde bi yaşam var bu twiter veya fecabuk denen orada tüm insanların birbirini buralardan takip edebiliyor,kim nerde kim nereye gitmiş yeni bi cılgın moda,dügün,dernek,yaş günü,ve sünnet hayır,işleri kaza haberleri vefat ilamları her ne aklına gelirse orada var..
İşte dostlar bu hafta ücü br arada deaa yabancı bi kahve va ya nescafe deyola,işte bu hafta öyle.
Bi yandan manevi ve mili olmak üzere ,1440,yılını idrak ettigimiz kutlu dogum haftası,güller  efendsi sevgili Hz.Peygammerimiz,(S a s ) mi anmak  onu anlamak la ceşitli etkinlikler idrak ettik ne mutlu.
Öte yandan Cumhuriyetimizin kurucusu Atatarük dünyadav bir ilk yapıp 23 nisan ulasal cocuk bayramı ilan etmiş tüm dünya cocukları her yıl birlikte br bayram havası ile misafir eder kutlarız..
Ve br diger Canakkale cavaşlarının yüzüncü yılı bu yıl biraz daha anlamlı kutlandı ulusal olarak kaynaştık.
İlim uşak tan köyüm kırkadan baharın kah ciseleşen bahar yagmurları kah bunaltıcı yaz sıcakları gibi degişken havası ile yeni yerleşimci göc ebe emekli köylüler le daha bi şenlenen köy hayatı ve kahve önünden cematin cogaldıgı cami merasiminden cam kokulu ihtiyar sohbetli  demli cayı ile tüm gürbetekilein umutla bekledigi,ve yapılamayan ve bir türlü tekrarlanamayan bahar şenligi ve anneler günü etkinliginin bu yılda hüsrana ugrama ihtimali kahretsede en temiz selam sayagılar bizden haftatya görüşmek üzere salıcakla kalın.


Üstadsımmmm.   
2015-04-26
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları