Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 09 Kasım 2015
Güllü MIZRAK
Güllü MIZRAK kimdir?
GÜNAHSIZ KELEBEK Roman'ının yazarı.
  YAZARIN SAYFASI
Sigortasız çalışan işçiler için de bayram mı?
Sigortasız çalışan işçiler için de bayram mı? 1 mayıs işçi ve emekçi bayramı kutlu olsun. İşçi sorunları gündeme gelmeli ve çözüm bulmalıdır. 'İşçi'  ağır işlerde çalışan  adam demektir. Bazı işler ise, göründüğünden çok  daha zordur. Denetime tabi tutulmayan, küçük işletmelerde  çocuk işçi çalıştırılıyor. 'Blu- jeans' yani kotların eskitilmesi ve beyazlatılmasında  çalışan gençlerin öldüklerini, öleceklerini biliyor muydunuz? 
Özellikle gençlerin tercih ettiği, Türkiye' de ve Dünya' da,  her zamanın modası olan kotların " beyazlatılması ve eskitilmesi' için çalışan işçilerin ölecek olması, üzüntü verici bir gerçektir.
Dünya'da, makinelerle  aynı işlem yapılırken, Türkiye' de ucuza mal etmek için küçük işletmelerde, kot eskitme işlemleri  elle yapılıyor. Küçük işletmeler, sigortasız ve can güvenliği sağlanmadan 14 ila 27 yaş arası genç ve çocuk işçi çalıştırıyor. İşçiler, işe başladıktan, 6 ay  veya 2 yıl  sonra öleceklerini öğreniyorlar.
Maden işçilerinin kapalı mekanda kalması suretiyle, aşırı toza maruz kalarak, 20- 30 yıl sonra yakalandığı 'meslek hastalığı'na, kot eskitme işçileri de yakalanıyor. Tek fark, kot eskitme işçilerinin kısa sürede hastalığa yenik düşerek ölmesi! Bu işletmelerin denetilmesi,  kapatılması hatta kapatılması şarttır.
İnsan hayatına kast etmekle eşdeğerdir Can güvenliği sağlanmadan, 350 veya 500 tl karşılığında işçi çalıştırıyorlar. Hasta olan ve çalışamaz hale gelenleri, köylerine veya kasabalarına geri gönderiyorlar. Hastalığa yakalanan işçiler hak iddia edemiyor.
Sigortasız çalıştıkları için resmiyette, çalıştıklarını belgeleyecek kanıtları yoktur. Bahsi geçen işletmelerde çalışanlar; çalışmak zorunda olan, kırsal kesimden ve gariban çocuklarıdır.
Hastalığını öğrendiği zaman tedavi olacak paraları da yoktur. Kim bilir şu anda kaç bin kişi, kot eskitme işinden 'meslek hastalığı'na yakalanmış ve çaresizce ölümü bekliyordur?
Devlet; konuya ile ilgili çalışma başlatmalı, halen çalışmakta olan ve  daha önce kot eskitme işinde çalışmış işçileri tespit ederek tedavi ettirmeli, maddi manevi destek sağlamalıdır.
Çocuğunu kaybetmiş  ailelere de maaş bağlanmalıdır.
Çünkü onlar yüreği yanmış ve maddi durumları pek düşük insanlardır. İmkanları olsaydı çocuklarını ölüme gönderirler miydi?  O kasabalardan ve köylerden, öleceklerini bildikleri halde çalışmaya gidenler varmış!
Aynı evden birden fazla kardeşin,  aynı hastalıktan ölümü beklediği  gerçeği, insanın yüreğini burkmaya yetiyor. Allah kimseyi vicdan ve merhametten yoksun bırakmasın ve kimseye evlat acısı yaşatmasın
Sigortasız işçi çalıştırmak suçtur!    
2015-05-01
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları