Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 11 Mayıs 2015
Salih Sedat ERSÖZ
Salih Sedat ERSÖZ kimdir?
1956 Konya Akören doğumluyum. Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Biyoloji bölümü mezunuyum. Gazetecilik, MEB' da öğretmenlik ve idarecilik, Konya İl Kültür Müdürlüğü, Konya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcılığı ve Daire Başkanlığı görevlerinde bulundum. 1978 yılından itibaren Türkiye’de Yarın ve Merhaba gazetelerinde yazdım. Şu anda Memleket gazetesinde yazıyorum. Evli ve 4 çocuk babasıyım.
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Konya'ya dev yatırım...
Konya'yı şampiyonlar ligine taşıyacak dev yatırım...

Hemşehrimiz, hocamız ve Başbakanımız Ahmet Davutoğlu'nun son ziyaretinde verdiği metro müjdesi, Konya'mızda büyük heyecan oluşturdu.

Nasıl oluşturmasın? Bu müjde, Konya'nın 10 yılı aşkın bir süredir iştiyakla beklediği ve Konya'yı, içinde dünya şehri İstanbul'un da bulunduğu modern şehirler kategorisine sokacak olan büyük bir yatırımın ayak sesleri oldu.

İlk defa 2004 yılında, daha sonra da 2009 yılında yapılan yerel seçimlerde Sayın Tahir Akyürek'in seçim beyannamesinde yer alarak Konya'nın gündemine giren metro, bugüne kadar hepimizin gerçekleşmesini beklediği ve bir an önce yapılmasını temenni ettiği, Konya'nın büyüklüğüne, başkentliğine ve kadim şehirliğine yakışacak olan dev bir yatırım müjdesi olmuştur.

2010 yılı içinde yazdığım bir yazıda; Metronun yerel yönetimler gücüyle yapılmasının zorluğundan söz etmiş, bu konunun ancak merkezi hükümet eliyle veya Ankara ve İstanbul'un yaptığı gibi devlet garantili dış kredi ile gerçekleşebileceğini kaleme almıştım.

Zira, bilhassa Melih Gökçek'in Ankara'nın bir çok yatırımını devlet garantili dış kredi alarak yaptığını ve daha sonra da ödemesini merkezi hükümete yaptırdığını biliyorduk.

Geçen yıl yazdığım bir yazıda da; 'Bu dönemde Konya'mız mutlaka metroya kavuşmalıdır. Gerek şehir merkezi ulaşımının rahatlaması gerekse modern şehir görünümüne kavuşmamız için bu şarttır. Metro bu dönemde yapılamazsa bir daha hiçbir dönemde yapılamaz. Bu şansı yakalamışken metro, 2-3 km. olarak değil en az 10-12 km. olarak ve birkaç güzergahta düşünülmelidir' cümlelerini kullanmıştım.

Geldiğimiz noktada, metronun, bendenizin kaleme aldığı doğrultuda merkezi yönetimin bilhassa Başbakanımız Ahmet Davutoğlu'nun konuya el atması ile 3 ayrı güzergahta 5 yıl içinde gerçekleşeceği bilgisini almamız memnuniyet verici çok büyük bir müjde olmuştur.

Bu arada, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'e de haksızlık yapmayalım. 2004 yılından itibaren iyi niyetle verdiği metro sözünü bugüne kadar gerçekleştirememiş olması tamamen maddi imkansızlıktan dolayıdır.

Belediyenin maddi imkanı olsa idi, metro bugüne kadar mutlaka yapılırdı. Konya'ya bir çok yatırımı kazandıran Büyükşehir Belediyemiz, o imkanı bulmuş olsa metro sözünü de yerine getirir ve Konya'ya en büyük mührünü vurmuş olurdu.

Devlet garantili dış kredi alarak metroyu gerçekleştirmek için çaba sarf edildiğini ama bazı engeller nedeniyle başarılamadığını da biliyorum.

Merkezi veya yerel yönetimin yapmasından daha çok önemli olan husus, Konya'yı uçuracak olan bu büyük yatırımın gerçekleşecek olması ve bunun ilk adımlarının atılmış olmasıdır. 

Metro; Konya'mız için trafiği rahatlatacak bir unsur olmasının yanında,  Konya'yı bir üst lige değil en üst lige yani şampiyonlar ligine taşıyacak olan ve Konya'nın kalkınmasında birinci derecede büyük rol oynayacak olan bir yatırımdır.

Tamamının 2020 yılında bitmesi planlanan metronun birinci etabının bile o yıl içinde bitirilmesi büyük bir olaydır. 

Merkezi ve yerel ayırt etmeden, Mevlana Kültür Merkezi, Stadyum, Spor ve Kongre Merkezi, Yüksek Hızlı Tren, KOP ve daha çok sayıda büyük yatırımları Konya'mıza kazandıran Ak Parti yönetiminin metroyu da planlanan süre içinde şehrimize kazandıracağından asla şüphe etmiyoruz.

Bu büyük hizmetleri için önceki Başbakanımız şimdiki Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile hemşehrimiz, hocamız ve Başbakanımız Ahmet Davutoğlu başta olmak üzere emeği geçen herkese şükranlarımızı sunuyor, yeni müjdelerini bekliyoruz. Sağlıklı ve mutlu yarınlar efendim.

NOT: Kanal 42 TV HASBİHAL programım her Pazar saat 11.00'de canlı olarak, her Cumartesi saat 11.00'de de tekrar olarak yayında olmaya devam etmektedir.   
2015-05-04
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları